Jak poradzić sobie z próchnicą?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jak poradzić sobie z próchnicą?

Próchnica to problem około 90% dorosłych Polaków. Nawet najmłodsze dzieci mają z tym duży kłopot. Niemowlęta zaś nabawić się mogą próchnicy butelkowej. Zdrowe zęby są przepustką do zdrowia całego ciała –wiele chorób atakuje najpierw je. Odpowiednio o nie dbając wcześniej wykryć możemy inne, groźniejsze schorzenia.

Wizyta u dentysty nie taka straszna

Kiedy zaczyna boleć ząb, praktycznie nie ma już żadnego domowego sposobu na jego załagodzenie i całkowite wyleczenie – jedynym wyjściem jest wizyta u fachowca, czyli dentysty. Jednak nawet u niego wpłynąć możemy na proces leczenia próchnicy i samego zaleczenia zęba.

Obecnie wielu dentystów poleca metodę Icon niemieckiego instytutu DMG, która polega na pomalowaniu zęba specjalnym preparatem. Lek ten, pewnego rodzaju żywica czy krem wchłania się w miejscach ubytków zęba i w ten sposób leczy próchnicę. Żywica utwardzana zostaje za pomocą światła, więc kolor jej dobiera się do ogólnej kolorystyki i bieli zęba – zaleczony ząb nie odróżnia się od pozostałych.

Jeśli wybierzemy jednak tradycyjną metodę leczenia – borowanie dotkniętej próchnicą tkanki a następnie jej wypełnienie, również możemy mieć wpływ na to, co zrobi lekarz. Ubytek może być wypełniony amalgamatem lub kompozytem.

Amalgamat ma ciemny kolor i złożony jest z rtęci i innych metali, kompozyt zaś ma kolor biały (utwardzany światłem przybiera kolor otaczających go zębów) ale niestety nie jest tak trwały jak ten pierwszy.

Niektórzy dentyści pozwolą nam także wybrać trzecią technikę – zasklepienie zęba cementem glass, który jednak nie jest polecany: ma ciemny, nieprzyjemny kolor, a w dodatku szybko się ściera.

Walka z próchnicą zaczyna się od odpowiedniego odżywiania się

Próchnicę powodują bakterie oraz substancje naturalnie występujące w ślinie, które pomagają już na tym etapie trawić spożywane pokarmy. Pożywką dla bakterii są cukry – więc jedzenie słodyczy najbardziej wpływa na zepsucie zębów i namnożenie bakterii w jamie ustnej. Przy nadmiernym problemie z próchnicą należy ograniczyć spożywanie słodyczy, a nawet dodawania cukru do herbaty czy kawy.

Odpowiednia pasta do zębów może pomóc w leczeniu próchnicy

Wybór odpowiedniej pasty do zębów może pomóc w zaleczeniu próchnicy i przeszkodzić w nawrocie choroby. Zawarty w paście do zębów fluor zabija zarazki i oczyszcza zęby. Należyte szczotkowanie zębów i poświecenie temu przynajmniej paru minut pozwala na usunięcie wszystkich resztek pokarmu z zębów, które nie mogą dłużej służyć bakteriom za pożywkę.

Nadmierne mycie zębów jednak również nie jest wskazane – prowadzi do fluorozy. Również sprzeczne opinie pojawiają się przy pomyśle mycia zębów po każdym posiłku – wielu fachowców twierdzi, że to zły nawyk ponieważ łatwo wtedy zetrzeć szkliwo zębów, które osłabione jest działaniem kwasów zawartych w pożywieniu.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie