Dlaczego warto odnaleźć balans pomiędzy pracą a wypoczynkiem?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Dlaczego warto odnaleźć balans pomiędzy pracą a wypoczynkiem?

Arystoteles jako pierwszy wydumał teorię złotego środka – a więc zachowania umiaru i niepopadania w skrajności w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Jest to ideologia, którą warto kultywować, szczególnie w dzisiejszych czasach. Świetnie sprawdza się ona w przypadku pracoholików, którzy spędzają w pracy i nad pracą znaczną część swojego cennego przecież czasu. Wiele wypowiedzi, również dietetyków, biologów i lekarzy wskazuje na to, że odpoczynek jest nieodłączonym elementem życia każdego z nas. Nie warto z niego rezygnować, ponieważ dobrze wpływa on na ogólne zdrowie organizmu.

Pokonanie złośliwego stresu – dystresu

Odpoczynek od pracy pomaga na zmniejszenie reakcji stresowych i obniżenie stężenia kortyzolu. To zaś naturalnie wpłynie pozytywnie na przyszłą wykonywaną pracę. Oddanie się ulubionym aktywnościom, uprawianie swojego hobby, samotny wieczór w gorącej kąpieli i przy ulubionym serialu – to wszystko związane jest z odpoczynkiem, a pozwala na chwilowe zapomnienie o męczących nas problemach. W wyniku czego zmniejsza ich negatywny wpływ na nasze życie.

Czas dla ducha

Odpoczynek pozwala na zwiększenie stężenia hormonów szczęścia i zadowolenia – dopaminy i serotoniny, które są głównymi sprawcami dobrego samopoczucia i samozadowolenia. Osoba szczęśliwsza, zadowolona z siebie, swojego życia towarzyskiego i rodzinnego naturalnie lepiej prosperuje w późniejszej pracy. Pracoholizm zabija również wszelkie związki z innymi ludźmi: brak jest czasu na pielęgnowanie przyjaźni czy swojego związku uczuciowego. To coraz bardziej uruchamia cały trybik wielkiej machiny psychiki, który niezatrzymany dąży do jednego stanu: samotności. Samotność zaś niesie za sobą wszelkie choroby cywilizacyjne i depresje.

Czas dla ciała

Według ostatnio przeprowadzonych badań, regularny wysiłek fizyczny wpływa na zwiększenie koncentracji i zapamiętywania. Osoby regularnie ćwiczące pozwalają na prawidłowe dotlenienie mózgu. Ćwiczenia fizycznie wykonywane systematycznie wpływają na produkcję nowych neuronów w mózgu, które w głównej mierze syntezowane są w zakręcie zębatym hipokampa – miejscu odpowiedzialnym za pamięć. Aktywny odpoczynek na łonie natury może więc w dwojaki pozytywny sposób wpłynąć na później wykonywaną pracę czy zadania na studiach!

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie