Dobór ubioru dla sylwetki typu gruszka

Moda Niedziela, 3 listopada 2013
Oceń:
5 / 36 głosów
Dobór ubioru dla sylwetki typu gruszka

W świecie mody obowiązują cztery główne typy sylwetki: gruszka, jabłko, klepsydra i kielich. Znane stylistki Trinny i Susanah wymieniają ich nawet dwanaście. My jednak skupimy się na tych podstawowych bowiem świetnie obrazują one styl i dobór właściwych do figury kreacji.

Niniejszy artykuł wyczerpie tematykę sylwetki o typie gruszki. Ta jest jedną z najpopularniejszych w Polsce i na świecie, wśród światowych gwiazd sylwetką tego rodzaju są obdarzone na przykład Rihanna, Jennifer Lopez czy Kate Winslet.

Charakterystyka sylwetki typu gruszka

Sylwetka typu gruszka charakteryzuje się przede wszystkim wąskimi ramionami i małymi piersiami a jej największym walorem jest spore wcięcie w talii. Dół za to jest nieco bardziej obfity – szerokie biodra, masywne uda i duża pupa mogą sprawić, że z doborem jednoczęściowych kompletów może być problem a na pewno z sukienkami, które niejednokrotnie trzeba przerabiać. To właśnie te dolne partie sylwetki sprawiają najwięcej problemów i są najtrudniejsze do ukrycia. Posiadaczki takiej figury muszą nieraz spędzić długie godziny w przymierzalni, by dopasować idealne dla siebie ubranie.

Górne partie ciała

Panie o sylwetce gruszki powinny dbać o optyczne powiększenie górnych partii ciała, dlatego idealne będą bluzki z bufkami lub rękawem 3/4 (te powiększą ramiona), kołnierzami, żabotami i marszczeniami (wizualnie powiększą piersi). Dobrze sprawdzą się również koszule z dekoltem w kształcie litery V oraz bluzki i sukienki wiązane na szyi. W lato sprawdzą się bluzki i topy na ramiączkach. Ze swojej szafy Panie o takim rodzaju figury powinny wyeliminować obcisłe, krótkie bluzki z błyszczących materiałów.
Wybierając bieliznę kobiety o sylwetce typu gruszka powinny zwrócić szczególną uwagę na staniki push-up, które podniosą piersi i wizualnie powiększą je nawet o kilka rozmiarów.

Mankamenty górnej części ciała sprytnie zakryją wszelkiego rodzaju garsonki i żakiety bez kieszeni, warto też zwrócić uwagę, by nie były zbyt krótkie i obcisłe na dole.

Na górne partie ciała idealne będą ubrania o żywych kolorach, lejących fakturach i pasiastych - poziomych wzorach, tak by odwrócić uwagę od tej mniej korzystnej dolnej części ciała.

Dolne partie ciała

Dbając o dobry wygląd dolnych partii ciała nie należy wybierać obcisłych spodni – w szafie nie powinny znaleźć się na pewno spodnie rurki, bryczesy ani 3/4, które skrócą nogi – wykluczone są również spodnie z małymi kieszonkami. Wybierając spodnie należy zwrócić uwagę na te z wysokim stanem, nieco luźniejsze. Należy pamiętać, aby ubrania zakładane na dolne części ciała były bardziej stonowane, w raczej ciemnych kolorach a materiały klasyczne bez zbytniej ekstrawagancji - idealna będzie w tym przypadku bawełna, wełna oraz kaszmir.

Dobry wybór to także spódnica, najlepiej kiedy będzie w kształcie litery A, za kolano a nawet do połowy łydki (w przypadku plisowanych). Jeśli chodzi o sukienki właściwe będą te odcinane w pasie, które wyeksponują wciętą talię i zakryją szerokie biodra, dobrym rozwiązaniem są także sukienki tuby. Nieodpowiednie są natomiast wszelkie zabudowane sukienki i mini.

Nie sprawdzą się w przypadku Pań o sylwetce gruszki także kuse, obcisłe płaszczyki – najlepsze będą te do połowy uda lub dłuższe, przewiązywane w pasie; warto też pamiętać, by nie zakładać kurtek z kołnierzem - stójką, ten bowiem skróci szyję i jeszcze bardziej zwęzi ramiona.

Te nie powinny również nosić butów z cienka szpilką, bo mogą one dodatkowo zaburzyć proporcje ciała, powinny także zrezygnować z butów wiązanych na kostce, gdyż takie optycznie pogrubiają nogi. Zalecane są natomiast buty w szpic i na platformie – wizualnie wydłużą nogi.

Dodatki

Świetnym dodatkiem do stroju będą duże kolczyki i obszerne kolie; doskonale sprawdzą się również szerokie paski (nigdy cienkie ani łańcuszki). Warto zabierać ze sobą także obszerne bransolety, szale, kolorowe apaszki i okulary przeciwsłoneczne, które skutecznie odwrócą uwagę od minusów sylwetki. Aby ją zrównoważyć zalecane są też torebki, szczególnie te noszone na pasku, na wysokości talii.