Mikołajki - kiedy wypadają i jak je obchodzić?
Udostępnij Google News
Bez kategorii

Mikołajki - kiedy wypadają i jak je obchodzić?

Mikołajki, czyli Święto Mikołaja, wypadają już na początku grudnia. To dzień upamiętniający średniowiecznego biskupa, który rozdawał prezenty potrzebującym. W dzisiejszych czasach ludzie skupiają się na komercyjnej części tego święta, czyli upominkach i wspólnej zabawie. Jest to też moment, kiedy większość osób rozpoczyna odliczanie do Gwiazdki. Mikołajkowe zwyczaje i prezenty potrafią poprawić humor w ponure, zimowe dni.

Kiedy są mikołajki?

Nie jest to święto ruchome, ale co roku ludzie zadają sobie pytanie, kiedy są mikołajki? Wypadają one 06 grudnia. Tego dnia rano dzieci znajdują upominki, bliscy (zwłaszcza pary) obdarowują się mniejszymi albo większymi prezentami i organizowane są liczne atrakcje.
Oczywiście imprezy wyprawiane z tej okazji, nie muszą odbywać się dokładnie w dniu Mikołaja, większe wyjścia praktykuje się w weekendy. Za to w pracy czy szkole tego dnia pojawiają się miłe, świąteczne akcenty.
Na przełomie listopada i grudnia jest już szaro, ponuro. Jesień zmienia się w zimę, wszyscy są zmęczeni chłodem i ciemnością. Mikołajki są miłą odskocznią od codzienności oraz wstępem do Bożego Narodzenia i Wigilii.

Pluszowy mikołaj i bałwanek w swetrach. Canva

Mikołajki - 6 grudnia to czas prezentów?

To święto nie bez podstaw kojarzy się głównie z upominkami. To główny zwyczaj praktykowany w Mikołajki, 6 grudnia. Kiedyś obdarowywano tylko dzieci, ale aktualnie trzeba pamiętać też o prezencie dla chłopaka czy męża, dziewczyny albo żony, koleżanek i kolegów.
Dzieci znajdują z reguły prezenty w butach, skarpetach, albo pod poduszką. W przedszkolach jest organizowana składka i prezenty rozdaje mikołaj. A partnerowi albo partnerce upominek daje się ot, tak, po prostu (ale oczywiście jak najpiękniej zapakowany).
Podarunki nie są jednak jedyną atrakcją tego dnia. Organizuje się imprezy, koncerty, a w przedszkolach i szkołach — wizyty mikołajów, wycieczki. Jest to też dobra okazja do zrobienia imprezy i spotkania się z bliskimi.

Mikołaj łagodnie uśmiechnięty Canva

Prezent na mikołajki

Tak naprawdę w tym dniu powinno rozdawać się tylko drobne upominki stanowiące przedsmak tego, co będzie się działo na Gwiazdkę. Podobno liczy się tylko gest, ale... często okazuje się jednak, że drobne podarunki nie wystarczą. Ludzie mają coraz bardziej sprecyzowane potrzeby i wymagania, nie chcą kolejnych zbieraczy kurzu. Z jednej strony to dobrze. Z drugiej — rosną wydatki i to w dodatku tuż przed świętami.
Jeśli ktoś decyduje się na zrobienie niespodzianki, powinien pamiętać, że prezent na mikołajki musi być przede wszystkim praktyczny, ale i cieszyć oko. W internecie jest pełno gotowych list z propozycjami upominków, które mogą okazać się pomocne. Trzeba przede wszystkim myśleć o tym, co lubi obdarowywana osoba. Nie każda kobieta przepada za biżuterią. Nie każdy mężczyzna jest fanem elektronicznych gadżetów.

Mikołaj czyta list. Świeci księżyc. Pali się świeczka Canva

Mikołajki — tradycje i zwyczaje

To dzieci chyba najbardziej czekają na mikołajki. Tradycje i zwyczaje związane z tym świętem są w większości związane z maluchami. Odwiedziny mikołaja, prezenty, słodycze... I do tego świąteczna magia.
Okazuje się jednak, że ten dzień jest obchodzony różnie nie tylko w zależności od kraju, ale i od regionu Polski.
Część dzieci musi wieczorem się postarać — wyczyścić i wypastować buty, żeby mikołaj miał gdzie zostawić podarunki. Inne, tak jak w USA, zostawiają dla niego skarpety. Zdarza się też, że prezenty zostawiane są pod poduszką (wtedy rodzice muszą się wykazać prawdziwą zręcznością, żeby nie obudzić maluchów).
Jeśli dziecko było grzeczne, dostaje wymarzony prezent. Na te nieposłuszne powinna czekać rózga i węgielek, aczkolwiek tej tradycji, już się nie praktykuje.
W wielu domach, ale także szkołach i przedszkolach mikołajki są sygnałem do porozwieszania wszędzie świątecznych dekoracji i rozpoczęcia oficjalnego odliczania do Bożego Narodzenia.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie