Sztuka życia zgodnie z zasadami slow life – jak żyć uważnie i powoli w dzisiejszym świecie?

Sztuka życia zgodnie z zasadami slow life – jak żyć uważnie i powoli w dzisiejszym świecie?

Slow life to nowy sposób na udane życie. Obecny świat wymusza na nas szybkie działania i szybkie decyzje. Jesteśmy „zakręceni” i w większości czasu nie wiemy, co dzieje się dookoła. Dom i praca, szkoła i studia – dzieci, rodzina, wychowanie. Wszystko to zdejmuje nam sen z powiek. Do tego nowe wymagające hobby, dodatkowe godziny pracy, no i wszechobecna rozrywka. Brak nam czasu – nam ludziom współczesnym – na chwilę relaksu w ciszy, chwilę uspokojenia i zadumy. To właśnie proponuje nowy ruch slow life.
Reklama

Życie zgodne z zasadami slow life

Nurt slow life został zapoczątkowany z boomem na zdrowie odżywianie. Ludzie doceni powolność i przeżywanie, powrót do natury. Zwolnione życie i tempo naszego działania, nie oznacza mniejszych efektów, oznacza jedynie, że lepiej i mocniej czujemy oraz przeżywamy. Wolniejsze życie, to o wiele bogatsze życie duchowe. Można śmiało powiedzieć, że nurt slow life przeciwstawia się życiu w pośpiechu. A to uprawiamy prawie wszyscy, zwłaszcza ludzie młodzi.

Jak zacząć żyć slow w wielkim mieście?

Nie wszystkich nas stać na wielkie gesty i ogromne zmiany. Ale zmiany te wprowadzać można powoli, nawet mieszkając w bloku na 7 piętrze, w zatłoczonym mieście. Tylko świadomą, powolną pracą, skoncentrowaną na osiągnięciu sukcesu damy radę żyć według zasad slow life.
Reklama

Kilka zasad slow life dla początkujących

  • Do pracy zamiast podróży samochodem, wybierz podróż rowerem albo na piechotę
  • Nie jadaj na mieście, gotuj w domu, dla rodziny i znajomych – powoli i dokładnie, delektuj się później każdym kęsem ugotowanej potrawy, zaproś znajomych i spędźcie razem szczególny wieczór
  • Zapisz się na kurs jogi, ćwicz w domu lub na podwórku, uprawiaj sporty, ale takie, które sprawiają Ci szczególną przyjemność – zamiast morderczego joggingu, wybierz powolną przejażdżkę na rowerze do pobliskiego lasu, czy nad jezioro
  • Nie dodawaj sobie dodatkowej pracy, nie bierz nadgodzin, kilka dodatkowych złotych w portfelu nie sprawi, że poczujesz się bardziej szczęśliwsza. Żyj zgodnie z tym, co czujesz, nie zaś tak, by jak najlepiej wypaść przed innymi.
  • Ogranicz korzystanie z Internetu i oglądaj mniej telewizji. W zamian za to wybierz wieczór z dobrą książką.
  • Zacznij medytować. Przysłuchuj się swoim myślom. Dostrzegaj w codziennych wydarzeniach i rzeczach to, co wyjątkowe, a schowane za kurtyną codzienności.
  • Znajdź czas na bycie samemu. Chwile samotności nie muszą być złe, mogą jednak być odbudowujące i odprężające. Pozostań sama ze swoimi myślami – przyjrzyj się im, wnikliwe oceń. Poczuj świat takim, jakim jest naprawdę, dzięki wewnętrznemu wyciszeniu.
  • Żyj w pełni codziennie, nie czekaj na szczególne okazje – na kolejny weekend czy wakacje. Życie jest tu i teraz, być może właśnie przecieka Ci przez palce. Nie trać go na planowanie, bądź tu i teraz.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama