Mikołaj trzyma świecące lampki choinkowe. W tle jest choinka.

Kiedy przychodzi mikołaj? Sprawdź!

Co jakiś czas pojawiają się dyskusje, kto i kiedy przynosi prezenty? Mikołaj, Gwiazdor czy Dzieciątko? I przede wszystkim kiedy? W mikołajki, Wigilię, Boże Narodzenie? Kiedy przychodzi mikołaj? A kiedy inni?
Reklama
Temat wydaje się błahy, ale potrafi wywołać prawdziwą burzę, tym bardziej że zdania są podzielone. A Ty, jaką znasz wersję? Czy wiesz, kiedy przychodzi mikołaj? Czy może też szukasz odpowiedzi na to pytanie?

Mikołajki - 6 grudnia

Mikołajki to czas znajdowania prezentów? Czy to tego dnia przychodzi mikołaj? Otóż... Nie. Brodaty święty w czerwonym ubraniu pojawia się w nocy z 5 na 6 grudnia. To właśnie rankiem znajduje się upominki, które przyniósł pod osłoną ciemności. A gdzie? Tu również nie ma jednej zgodnej wersji. Według niektórych — w butach. Koniecznie trzeba wypastować wieczorem buty i ustawić je równiutko koło łóżka. Inni znajdują swoje prezenty w skarpetach zawieszonych gdzieś wyżej. Są jeszcze osoby, którym mikołaj podrzuca podarunki pod poduszkę.
Reklama
Tutaj trzeba oczywiście uważać, żeby nie było to nic, co można zgnieść w trakcie snu. No i zostają jeszcze prezenty, które mikołaj przekazuje naszym bliskim, żeby podarowali je nam w jego imieniu.
Mikołaj kładzie prezenty pod choinkę. Na podłodze leży dużo prezentów.
Canva

Kiedy są mikołajki - dostajemy pierwsze prezenty

A kiedy pora na drugie? Zdania są podzielone. W Polsce z reguły pojawiają się na Wigilię, a nie na Boże Narodzenie. Zdarza się jednak, że w niektórych domach mikołaj przychodzi zarówno jednego, jak i drugiego dnia. W niektórych rejonach Polski (Wielkopolska, Ziemia Lubuska, Kujawy, Kaszuby, Warmia) pojawia się Gwiazdor, który zamiast mikołaja przynosi prezenty w Wigilię.
Reklama
To jedyny dzień, w który się pojawia. Nie przychodzi nigdy w mikołajki. Na Śląsku z kolei jest Dzieciątko, które dokładnie w dniu swoich urodzin, 24 grudnia przynosi prezenty. Tak samo, jak Gwiazdor, pomija ono mikołajkowe święto. Tak naprawdę nieistotne jest, kto przychodzi i kiedy. Liczy się sam fakt, że pojawiają się prezenty, które uszczęśliwiają nas i bliskich. Sam fakt, że jakiś dzień jest inny od pozostałych pochmurnych, zimowych wystarczy, żeby poczuć magię w powietrzu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Prezent na mikołajki i czapka mikołaja.
Grudzień to miesiąc wydatków, za pasem Gwiazdka, kolacja wigilijna, świąteczne prezenty. A jeszcze wcześniej — mikołajki. Także na ten dzień trzeba poszukać jakichś upominków dla bliskich. Problemem są oczywiście pieniądze. Jak znaleźć coś, na co nie wydasz fortuny, a jednocześnie nie będzie kolejnym, ciśniętym w kąt drobiazgiem? Jeśli nie masz pomysłu na odpowiedni upominek, zobacz listę 9 prezentów na mikołaja do 50 złotych.
Kolorowe prezenty na mikołaja dla dzieci.
Mikołajki to czas, którego dzieci nie mogą się doczekać. Niecierpliwie wyglądają mikołaja i upominków. Cieszą się też ze świątecznej atmosfery, wszechobecnych dekoracji, nastrojowej muzyki i mrugających lampek. A dorośli... z duszą na ramieniu szukają odpowiednich podarunków. Problem jest tym większy, że młodzi ludzie szybko rosną i to, co było dobre rok temu, teraz już się nie sprawdza. Jeśli też nie wiesz, co dać w prezencie na mikołaja dla dzieci — sprawdź naszą listę.
jak zapakować prezenty na mikołajki
Jak zapakować prezent na Mikołajki, gdy czasu coraz mniej, a Tobie zależy na tym, aby zrobić to jak najlepiej? Pakowanie prezentów, choć z pozoru nie wydaje się czymś skomplikowanym, to jednak wymaga odrobiny kreatywności i wyczucia estetyki. Dzielimy się z Tobą sprawdzonymi pomysłami, które zwracają uwagę i są przede wszystkim proste do wykonania. W większości przypadków skorzystasz z tego, co masz już w domu.
Reklama
Reklama
Reklama