Czy wiesz, dlaczego jest 12 potraw wigilijnych? Zdziwisz się!
Jednym z najważniejszych punktów wigilijnego wieczoru jest uroczysta kolacja. Tradycyjnie musi się na niej znaleźć 12 potraw. Między innymi ryby, barszcz, coś z makiem, grzyby... Każdy o tym pamięta, jednak niewiele osób zastanawia się, skąd wziął się ten zwyczaj. A Ty? Wiesz, dlaczego jest 12 potraw wigilijnych i czemu na stole pojawiają się takie, a nie inne dania? Sprawdź!
Reklama
Dwanaście tradycyjnych potraw wigilijnych — zaskakujący rodowód
Wigilia poprzedza ważne, chrześcijańskie święto — Boże Narodzenie. Dlatego przyjęło się uważać, że dwanaście potraw wigilijnych symbolizuje apostołów Jezusa. Prawda jest jednak nieco inna. Przez długi czas dwanaście potraw było po prostu znakiem bogactwa (na które nie zawsze każdy mógł sobie pozwolić). Jeszcze wcześniej był to... pogański zwyczaj dziękowania za zbiory. Liczba dwanaście oznaczała w tym przypadku dwanaście miesięcy, za które należy okazać wdzięczność.Canva
Tradycyjne potrawy na Wigilię — znasz je wszystkie?
Poszczególne dania różnią się w zależności od regionu Polski, ba, nawet w zależności od domu.Reklama
Dwanaście wigilijnych dań:
- Zupa grzybowa — grzyby to symbol zdrowia, siły. Dary lasu.
- Czerwony barszcz — miał zapewnić jedzącym urodę i długie życie.
- Pierogi z kapustą i grzybami — kapusta miała też dać zdrowie.
- Sałatka jarzynowa — oczywiście nie powinny być to warzywa z mięsnego rosołu. Co prawda nie ma już postu w Wigilię, ale zwyczaj niejedzenia rzeczy z mięsem w tym dniu jest bardzo mocno zakorzeniony w kulturze.
- Śledzie — ryby są bardzo ważne podczas kolacji wigilijnej, to symbol chrześcijaństwa.
- Kapusta z grochem — miała zapewnić witalność i ochronę przed złymi mocami.
- Karp — popularność karpia wzięła się z czasów PRL-u, kiedy nie można było dostać innych ryb (karp jest dość łatwy w hodowli i stosunkowo tani).
- Ryba po grecku — to inaczej ryba w pomidorach.
- Kompot z suszonych owoców — znajdujące się w nim owoce miały zapewnić długie życie, miłość, dobre zdrowie, oraz pomóc odpędzić złe duchy.
- Sernik — to ciasto już na stałe zakorzeniło się w polskiej kulturze. Jest pewnym ukoronowaniem posiłku i trwałym elementem Świąt Bożego Narodzenia, ale i Wielkanocy.
- Makowiec — mak to znak szczęścia i bogactwa.
- Kutia — symbolizuje dominację życia (pszenicy) nad śmiercią i ciemnością.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jaka mąka na pierogi?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaka mąka jest najlepsza do przygotowania pysznych pierogów? Wybór odpowiedniej mąki ma ogromne znaczenie dla konsystencji i smaku ciasta. W tym artykule podpowiem Ci, jaką mąkę wybrać, aby Twoje pierogi były lekkie, elastyczne i smaczne. Przygotuj się na odkrycie najlepszego przepisu na ciasto na pierogi!
Jak smażyć karpia?
Jeśli zastanawiasz się, jak smażyć karpia, to trafiłeś we właściwe miejsce! Smażony karp to jedno z najpopularniejszych dań wigilijnych w Polsce. W tym artykule podzielimy się z Tobą przepisem na smażonego karpia, poradami dotyczącymi przygotowania oraz pomysłami na podanie tego pysznego dania.
Stół wigilijny: Inspiracje i sekrety dekoracji
Czy wiesz, że dekoracja stołu wigilijnego może dodać magii i uroku tej wyjątkowej kolacji? Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczoną gospodynią, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z organizacją wigilijnego spotkania, mamy dla Ciebie wiele inspiracji i trików, które sprawią, że Twój stół będzie wyglądał zachwycająco. Przygotuj się na niezapomnianą wigilię!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl