tradycje wigilijne na podkarpaciu

Tradycje wigilijne na Podkarpaciu, czyli regionalne zwyczaje świąteczne

Tradycje wigilijne to coś, bez czego trudno sobie wyobrazić tę wyjątkową przedświąteczną wieczerzę. Przekazywane z pokolenia na pokolenie wierzenia i świąteczne zwyczaje różnią się od siebie w zależności od regionu, ale i osobistych upodobań. Wiele z nich na przestrzeni lat odeszło w niepamięć, lecz są jeszcze takie, które przetrwały do dziś. Jesteś ciekawa, jakie są najpopularniejsze tradycje wigilijne na Podkarpaciu? Wyjaśniamy!
Reklama

Polskie tradycje w wigilię

Nie da się ukryć, że Polska to kraj usłany tradycjami nie tylko w kontekście świąt Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy. Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycyjne zwyczaje wigilijne czynią ten wieczór magicznym nadając mu tym samym wyjątkowego znaczenia. Najpopularniejsze polskie tradycje wigilijne to:
  • 12 potraw wigilijnych
  • dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole dla zbłąkanego wędrowca
  • dzielenie się opłatkiem
  • sianko pod obrusem
  • rodzinne ubieranie choinki w wigilijny wieczór
Warto również mieć świadomość tego, że Polskie tradycje wigilijne w zależności od danego województwa, czy regionu mogą różnić się od siebie lub być całkowicie inne.
Reklama
Wiele popularnych niegdyś staropolskich zwyczajów odeszło w zapomnienie.
kolacja wigilijna na podkarpaciu
canva.com

Tradycje wigilijne na Podkarpaciu

W południowo-wschodnim rejonie kraju Święta Bożego Narodzenia to czas intensywnego muzykowania, dlatego też rodzinne śpiewanie kolęd w akompaniamencie melodii przygrywanej przez jednego ze starszych członków rodziny nie powinno być dla nikogo żadnym zaskoczeniem. Popularną tradycją, która funkcjonuje na Rzeszowszczyźnie po dziś dzień jest oczywiście dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole.
Reklama
Zwyczaj ten znany jest oczywiście w całym kraju, jednak intencja mieszkańców Podkarpacia jest zupełnie inne niż w przypadku pozostałych województw. Dodatkowy talerz podczas wieczerzy przygotowuje się dla dusz nieżyjących już członków rodziny, którzy w sposób mistyczny mogą uczestniczyć w kolacji. Poniżej przedstawiamy pozostałe tradycje wigilijne na Podkarpaciu. Niektóre z nich są nadal praktykowane, zwłaszcza w niewielkich wsiach oraz miasteczkach.
  1. Trzymanie łyżki w dłoni przez cały czas trwania kolacji wigilijnej – tradycja mówi jasno, że kto pierwszy wypuści łyżkę z dłoni, ten nie dotrwa do kolejnych świąt
  2. Kolędnicy – w wieczór wigilijny do drzwi mieszkańców (przede wszystkim mniejszych miejscowości) może zapukać kilku mężczyzn, którzy odśpiewają jedną z popularnych kolęd
  3. Zakaz picia wody przez cały dzień 24 grudnia – niegdyś wierzono, iż woda jest skupiskiem złej energii i złych demonów, dlatego też dla zachowania czystości tego dnia, nie powinno się jej spożywać
  4. Wigilijne odwiedziny – wizyta mężczyzny niezamieszkującego dane domostwo ma zwiastować szczęście oraz dobrobyt przez kolejne 12 miesięcy. Zwyczaj głosi również, że gościnna wizyta kobiety nie wróży nic dobrego...
Bez względu na to, czy wigilijne tradycje i zwyczaje są Ci bliskie, czy nie, to pamiętaj, aby wyjątkowy czas świat spędzić w gronie najbliższych Ci osób.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama