dziec ubierające choinkę

Polskie tradycje wigilijne - znasz je wszystkie? Sprawdź!

Święta Bożego Narodzenia to ulubiony okres świąteczny Polaków, a to dlatego, że polskie tradycje wigilijne są naprawdę wyjątkowe. Nie tylko przywołują przyjemne wspomnienia z dzieciństwa, ale również wnoszą w te dni prawdziwą magię. Wszelkie zwyczaje i przesądy dotyczące Wigilii zakorzeniły się w naszej kulturze tak głęboko, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziś chcemy opowiedzieć o nich trochę więcej.
Reklama

Polskie tradycje wigilijne – ile ich jest?

Przesądów i obyczajów dotyczących nocy wigilijnej jest tak dużo, że trudno jest je zliczyć na palcach jednej ręki. Dotyczą one zarówno samej wigilijnej kolacji, jak i tego co robi się przed nią, a także po niej. Skupimy się dziś na tych najbardziej popularnych tradycjach. Co do nich należy?
  • 12 potraw na stole – co prawda to, co znajdzie się na wigilijnym stole zależy w dużej mierze od tego, w jakiej dzielnicy kraju mieszkamy, ale ta wigilijna kolacja ma jeden, wspólny mianownik – a jest to ilość dań. Otóż na stole ma się znaleźć aż 12 różnorodnych potraw. Wśród nich są ryby i pierogi, zupa (najczęściej barszcz lub zupa rybna) i inne smakołyki, na które czeka się czasami przez cały rok.
  • Opłatek – jedną z polskich tradycji wigilijnych jest również dzielenie się z najbliższymi opłatkiem. Robimy to przed kolacją, zanim wspólnie zasiądziemy do stołu, a odłamując kawałek opłatka od drugiej osoby życzymy jej jednocześnie wszystkiego najlepszego.
  • Sianko na stole – kolejna tradycja wigilijna mówi o tym, że na stole, pod białym obrusem, ma się znaleźć garść sianka.
  • Gratisowe nakrycie – nakrywając do stołu wigilijnego należy też pamiętać o dodatkowym talerzyku dla osoby, która może potrzebować wsparcia w tym czasie i zapukać do naszych drzwi. Niektórzy twierdzą też, że ten dodatkowy talerz jest dla bliskich nam zmarłych.
tradycje wigilijne
canva.com

Czy są inne, polskie tradycje wigilijne?

Owszem.
Reklama
I jest ich cała masa! Warto na przykład pamiętać, że nie siadamy do wspólnego posiłku, zanim na niebie nie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Dzień Wigilii jest też czasem, kiedy to powinniśmy zabrać się za ubieranie choinki. Niektórzy robią to wcześniej, ale tradycja nakazuje, aby świąteczne drzewko przystroić właśnie w Wigilię. A po kolacji, koniecznie należy razem kolędować. Za to o północy (choć niektórzy księża zmienili tę godzinę na wcześniejszą) cała rodzina powinna wybrać się na pasterkę. Tam wszyscy radośnie mają „powitać maleńkiego”, śpiewając przy tym z całych sił najpiękniejsze, polskie kolędy. Cudne te nasze Święta! Nie da się temu zaprzeczyć. A to w jaki sposób będziemy je przeżywać (poza całą tą otoczką wigilijnych zwyczajów), zależy TYLKO od nas.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama