10 sposobów na naukę smarkania noska u dziecka

10 sposobów na naukę smarkania noska u dziecka

Od strony fizycznej znaczna większość dzieci mogłaby samodzielnie wydmuchiwać nosek już w wieku około 2 lat. Niestety zazwyczaj nie stanowi to ulubionej czynności dla naszych pociech i wolą tego unikać. Prowadzi to do zatrzymywania wydzieliny w nozdrzach, wręcz wciągania do środka – może w ten sposobów dostać się do zatok oraz połykania co utrudnia oddychanie i pojawia się uciążliwy kaszel.
Reklama
Oczywiście jeśli w danej chwili zachodzi potrzeba opróżnienia noska a my nie jesteśmy w stanie nakłonić malucha do prób smarkania najlepszym rozwiązaniem będzie przyjść mu z pomocą. W tym celu można wykorzystać dobrze wszystkim znaną gruszkę lub przyrząd nieco nowszego typu czyli aspirator (Frida, Katarek). Jeśli dziecko uporczywie odmawia smarkania noska zachęcamy do wypróbowania naszych metod, które mogą ułatwić mu start i zachęcić do samodzielnego działania. 1. System nagród – niewielkie nagrody sprawdzają się wielokrotnie gdy uczymy malucha nowych czynności. Tak samo jak przy robieniu siusiu tak i tutaj możemy wprowadzić zasadę, że za wydmuchanie noska dostanie coś niewielkiego. My polecamy naklejki.
Reklama
Może się okazać, że potrzebujemy większej ilości nagród, a te są niedrogie. Dodatkowo maluch może zacząć tworzyć swoją własną kolekcję w specjalnie przygotowanym zeszycie. 2. Jak mama i tata – z całą pewnością widzisz w zachowaniu swojej pociechy, że usilnie stara się naśladować cię w rozmaitych czynnościach. Udawaj więc na oczach dziecka, że wydmuchujesz nos. 3. Dobra zabawa – aby smarkanie kojarzyło się z czymś dobrym zakup dla malucha chusteczki jednorazowe na których widnieją postaci z bajek. 4. Element rywalizacji – zaproponuj dziecku smarkanie w zawodach – kto pierwszy wydmucha nosek, kto najciszej, najdłużej itp. 5. Słonik – powiedz swojej pociesze, aby wyobraziła sobie, że jest małym słonikiem i żeby zagrała na swojej trąbie. 6. Tort urodzinowy – można zapalić świeczkę na ciastku, nawet odśpiewać sto lat, a zadaniem dziecka będzie zdmuchiwanie świeczki noskiem. 7. Czyszczenie noska – aplikowanie soli fizjologicznej oraz używanie aspiratorów, często kojarzy się maluchom z czymś nieprzyjemnym. Dlatego należy robić to regularnie aby dziecko samo chciało nauczyć się smarkać. Taka metoda kończy się powodzeniem jeśli korzystamy z klasycznej gruszki, gdyż najczęściej jest bardzo nielubiana, jeśli natomiast mamy aspirator bywa że dziecko prosi o wyczyszczenie noska, a w jego czasie się śmieje. 8. Ćwiczenie czyni mistrza – dziecko powinno doskonalić umiejętność smarkania nawet wtedy gdy jest zdrowe.
Reklama
Istnieje wiele możliwości ćwiczeń, które możemy wykonać w bardzo prosty sposób. Na stole układamy drobne papierki i zdmuchujemy je nosem, zdmuchujemy dmuchawce czy nawet robienie z pomocą noska baniek w trakcie codziennej kąpieli. 9. Rozmowa z lekarzem – w obecności malucha powiedz pediatrze, że nie nauczył się jeszcze smarkać. Niektóre dzieci czują się w ten sposób zawstydzone i chętniej podejmują próby, na inne natomiast działa polecenie wydane bezpośrednio przez lekarza. 10. Lusterko – dzieci często same zaczynają wydmuchiwać nos w chwili gdy dostaną do rączki lusterko i mogą samodzielnie ocenić że pozostające na twarzy smarki wyglądają niezbyt estetycznie. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama