Figura kobiety w ciąży w obcisłej czerwonej sukience z rękami na brzuchu

Badania prenatalne Katowice - kiedy warto je wykonać?

Badania prenatalne, które wykonuje się w trakcie ciąży, pozwalają na sprawdzenie, czy jeszcze nienarodzone dziecko jest zdrowe. Przeprowadzając badania, możemy stwierdzić występowanie ewentualnych wad wrodzonych i chorób genetycznych.
Reklama

Rodzaje badań prenatalnych

Badania prenatalne Katowice (i nie tylko) to szeroka gama działań o różnym charakterze. Wyróżnia się:1. badania nieinwazyjne (tzw. przesiewowe) - w ramach badań nieinwazyjnych, wykonuje się przede wszystkim USG, które w ramach NFZ należne jest pacjentce raz na każdy trymestr ciąży, ale nie tylko. Ponadto, badania prenatalne Kraków mogą obejmować:- test potrójny poziomów hCG, AFP i estriolu - to badania prenatalne Bielsko, które jest wykonywane głównie u młodszych kobiet ze względu na wyższą skuteczność. Umożliwia ono wykrycie zespołu Downa poprzez badanie próbki krwi;- USG genetyczne - te badania prenatalne Katowice powinna wykonać każda ciężarna kobieta. Są one objęte programem refundacyjnym między innymi dla kobiet po 35.

Reklama

roku życia, jednak również panie, które nie mogą skorzystać z refundacji, w miarę możliwości finansowych powinny zdecydować się na takie USG. W trakcie badania prenatalnego specjalista bada między innymi budowę płodu, wprowadzając do programu określone pomiary, dzięki którym można określić ryzyko wystąpienia zespołów: Edwardsa, Downa i Turnera, a także szereg innych, poważnych wad genetycznych;- test na poziom AFP - takie badania prenatalne Bielsko są wykonywane z krwi. Umożliwiają one wykrycie wad rozwojowych rdzenia kręgowego oraz mózgu (np. przepukliny rdzeniowej);- testy NIFTY - takie badania prenatalne Kraków charakteryzują się wysokim poziomem nowoczesności, a także wysoką dokładnością, sięgającą aż 99%. W trakcie analizy DNA dziecka (pobranej z krwi ciężarnej) możliwe jest wykrycie ryzyka wystąpienia trisomii płodu (a więc m.in. zespołu Edwardsa, Downa, Pataua i innych).2. badania inwazyjne (tzw. diagnostyczne) - ten rodzaj badania prenatalnego Kraków (i inne miasta) jest przeprowadzany dopiero po tym, jak w trakcie testów nieinwazyjnych pojawiły się znaczące wątpliwości co do stanu zdrowia rozwijającego się dziecka. Do badań inwazyjnych zaliczamy:- amniopunkcję - jest to stosunkowo często wykonywane badanie, które przeprowadza się pomiędzy 13 a 15 tygodniem ciąży, polegające na pobraniu płynu owodniowego z pęcherza płodowego. Jego wykonanie jest zalecane, gdy badania nieinwazyjne wskazują na ryzyko wystąpienia wad płodu;- biopsję trofoblastu - to badanie prenatalne można wykonać wcześniej, bo już w okolicach 10.

Reklama

tygodnia ciąży. Jednocześnie, jego przeprowadzenie jest obarczone wyższym ryzykiem poronienia;- fetoskopię - to badanie prenatalne Katowice niesie za sobą duże ryzyko poronienia. Jest stosowane m.in. w razie konieczności sączkowania wodogłowia;- kordocentezę - to zdecydowanie najbardziej ryzykowne badanie prenatalne, a jego wykonanie polega na poborze krwi z żyły pępowinowej. Umożliwia ono wykrycie, czy dziecko cierpi na jakąś chorobę genetyczną.Przeprowadzenie badań prenatalnych ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka. Dzięki szybkiemu wykryciu niektórych wad - np. nieprawidłowości w budowie serca - możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, nierzadko ratującego życie dziecka.

Materiał sponsorowany
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama