Czy szczepić się przeciw Covid-19 w ciąży? Odpowiadamy
Udostępnij Google News
Zdrowie

Czy szczepić się przeciw Covid-19 w ciąży? Odpowiadamy

Wiele kobiet waha się, czy w ciąży szczepić się przeciw Covid-19, i martwi, jak szczepionka wpłynie na dziecko. Jeśli też masz podobne obawy — uspokajamy. Eksperci zgodnie zalecają, żeby korzystać ze szczepień. Ginekolodzy i położne jednomyślnie wskazują na zalety takiej decyzji zarówno dla matki (która będzie chroniona przed ciężkim przebiegiem choroby), jak i dla dziecka (któremu przez łożysko zostanę przekazane przeciwciała).

Ostatnio wzrosła ilość zachorowań, również na oddziałach położniczych. Ciąża jest pewnym obciążeniem dla organizmu, dlatego kobiety spodziewające się dziecka narażone są na cięższy przebieg Covid-19. Lekarze apelują, żeby osoby, które się nie zaszczepiły, zrobiły to jak najszybciej. Pomoże im to ochronić się przed zarażeniem, a gdyby jednak do niego doszło — przed gwałtownym przebiegiem choroby, a także powikłaniami. Zaszczepiona osoba stanowi również mniejsze niebezpieczeństwo dla otoczenia.

Niemowlę trzymane na rękach Canva

Można szczepić się przeciw Covid-19 w ciąży. Można też potem karmić piersią

Lekarze dają zielone światło już od 14 tygodnia ciąży. Chociaż, zdarzało się też, że kobiety szczepiły się wcześniej, nieświadome swojego stanu. Nie miało to żadnego wpływu na przebieg ciąży, dzieci rodziły się zdrowe. Nie ma również przeciwwskazań do karmienia piersią po zaszczepieniu się przeciw Covid-19. Pamiętaj też, że jako pierwsze wśród ciężarnych szczepiły się lekarki, położne i pielęgniarki, czyli kobiety posiadające wiedzę medyczną. Dobrze więc wiedziały, co jest dla nich najlepsze.

Dwa typy preparatów

Dostępne obecnie w Polsce szczepionki dzielimy na wektorowe (AstraZeneca i Johnson&Johson) oraz mRNA (Pfizer/ BioNTech i Moderna). Więcej ciężarnych szczepiono preparatami mRNA, dlatego są one teraz częściej rekomendowane dla kobiet spodziewających się dziecka. Warto jednak być świadomym tego, że każdy preparat będzie dobry, byle skorzystać z niego jak najszybciej.

Ciężarna rozmawia z lekarzem. Canva

Inne szczepienia dla kobiet w ciąży

Trzeba pamiętać, że szczepienia przeciw Covid-19 nie są jedynymi zalecanymi dla pań spodziewających się dziecka. Od jakiegoś czasu lekarze rekomendują również szczepienia przeciw grypie oraz przeciw krztuścowi. W jednym i drugim przypadku chodzi zarówno o ochronę matki, jak i dziecka.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie