Czy szczepić się przeciw Covid-19 w ciąży? Odpowiadamy
Wiele kobiet waha się, czy w ciąży szczepić się przeciw Covid-19, i martwi, jak szczepionka wpłynie na dziecko. Jeśli też masz podobne obawy — uspokajamy. Eksperci zgodnie zalecają, żeby korzystać ze szczepień. Ginekolodzy i położne jednomyślnie wskazują na zalety takiej decyzji zarówno dla matki (która będzie chroniona przed ciężkim przebiegiem choroby), jak i dla dziecka (któremu przez łożysko zostanę przekazane przeciwciała).
Reklama
Ostatnio wzrosła ilość zachorowań, również na oddziałach położniczych. Ciąża jest pewnym obciążeniem dla organizmu, dlatego kobiety spodziewające się dziecka narażone są na cięższy przebieg Covid-19. Lekarze apelują, żeby osoby, które się nie zaszczepiły, zrobiły to jak najszybciej. Pomoże im to ochronić się przed zarażeniem, a gdyby jednak do niego doszło — przed gwałtownym przebiegiem choroby, a także powikłaniami. Zaszczepiona osoba stanowi również mniejsze niebezpieczeństwo dla otoczenia.
Chociaż, zdarzało się też, że kobiety szczepiły się wcześniej, nieświadome swojego stanu. Nie miało to żadnego wpływu na przebieg ciąży, dzieci rodziły się zdrowe. Nie ma również przeciwwskazań do karmienia piersią po zaszczepieniu się przeciw Covid-19. Pamiętaj też, że jako pierwsze wśród ciężarnych szczepiły się lekarki, położne i pielęgniarki, czyli kobiety posiadające wiedzę medyczną. Dobrze więc wiedziały, co jest dla nich najlepsze.
Warto jednak być świadomym tego, że każdy preparat będzie dobry, byle skorzystać z niego jak najszybciej.
Canva
Można szczepić się przeciw Covid-19 w ciąży. Można też potem karmić piersią
Lekarze dają zielone światło już od 14 tygodnia ciąży.Reklama
Dwa typy preparatów
Dostępne obecnie w Polsce szczepionki dzielimy na wektorowe (AstraZeneca i Johnson&Johson) oraz mRNA (Pfizer/ BioNTech i Moderna). Więcej ciężarnych szczepiono preparatami mRNA, dlatego są one teraz częściej rekomendowane dla kobiet spodziewających się dziecka.Reklama
Canva
Inne szczepienia dla kobiet w ciąży
Trzeba pamiętać, że szczepienia przeciw Covid-19 nie są jedynymi zalecanymi dla pań spodziewających się dziecka. Od jakiegoś czasu lekarze rekomendują również szczepienia przeciw grypie oraz przeciw krztuścowi. W jednym i drugim przypadku chodzi zarówno o ochronę matki, jak i dziecka.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Czytaj więcej
USG 3D i 4D – czym różnią się od zwykłego?
USG, czyli inaczej ultrasonografia, to badanie pozwalające na ocenę stanu organów wewnętrznych. Można dzięki niemu z dużą dokładnością zbadać niemalże każdy fragment ciała, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Badanie to jest najczęściej wykonywane w przypadku ciąży lub celem diagnostyki konkretnych narządów wewnętrznych bądź stawów. Poza tradycyjnym USG 2D dostępne są także USG 3D i 4D. Jaka jest różnica między każdym z nich? Odpowiadamy!
Badania prenatalne Katowice - kiedy warto je wykonać?
Badania prenatalne, które wykonuje się w trakcie ciąży, pozwalają na sprawdzenie, czy jeszcze nienarodzone dziecko jest zdrowe. Przeprowadzając badania, możemy stwierdzić występowanie ewentualnych wad wrodzonych i chorób genetycznych.
Wczesne objawy ciąży. Jak rozpoznać objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?
Wczesne objawy ciąży wcale nie są łatwo zauważalne i mogą być mylone z różnymi dolegliwościami, na przykład z przeziębieniem czy też z zatruciem pokarmowym. Dlatego, aby jednoznacznie potwierdzić, że spodziewasz się dziecka, musisz udać się do lekarza. Pamiętaj też, że każda kobieta jest inna, a co za tym idzie różnie może przechodzić przez pierwsze etapy ciąży.
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Reklama
© 2022 ZaradnaKobieta.pl