Upadłość konsumencka – co to jest, kiedy występuje?
Definicja upadłości konsumenckiej związana jest ściśle z przepisami polskiego prawa. Dokładnie zaś jej pełne brzmienie zostało wpisane do prawa w marcu 2009 roku. Upadłość taka oznacza, że dana osoba fizyczna nie jest zmuszona do zapłaty zobowiązań, jeśli oczywiście jej niewypłacalność nie jest zawiniona. Upadłość konsumencka dotyczy osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
Reklama
Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?
Jak zostało już wspomniane, ogłoszenie upadłości konsumenckiej musi zostać poprzedzone niewypłacalnością niezawinioną. O upadłości zawiadamia sąd sam zainteresowany, czyli dłużnik. Sprawa zostaje rozwiązana najczęściej w przeciągu paru miesięcy. Jako przyczyny ogłoszenia upadłości można podać na przykład: wypadek, ciężką chorobę, utratę pracy i środków do życia. Sprawę taką założyć można w sądzie raz na 10 lat.Czy to oznacza, że długi są całkowicie anulowane?
Nie jest tak do końca. Dłużnik zmuszony jest do przedstawienia całego swojego posiadanego majątku. Syndyk sądowy po ujawnieniu wszystkich posiadanych dóbr, przekazuje ich spis dalej do pełnoprawnej licytacji. Cały majątek zostaje sprzedany przez sąd, co pokryć ma długi wobec wierzycieli – choć w minimalnym stopniu.Co jeśli brak majątku?
Kiedy cały majątek zostanie wyprzedany na dłużnika nakłada się pięcioletni plan spłaty zadłużenia.Reklama
Czy wniosek może nie zostać przyjęty?
Oczywiście sąd może w ogóle nie przyjąć wniosku związanego z upadłością konsumencką. Jednak przyczyny odrzucenia wniosku właściwie sumują się tylko do jednej: w ciągu ostatnich 10 lat wobec dłużnika było prowadzone już postępowanie upadłościowe. Następne postępowanie zwyczajnie według prawa nie może zostać przeprowadzone, w przypadku, w którym spłacono wcześniej całość lub część zobowiązań, zawarto układ, nie spłacono żadnych zobowiązań lub postępowanie to zostało z jakichś powodów wcześniej umorzone. To oznacza także to, że nawet, jeśli poprzedni wniosek został przyjęty, ale samo postępowanie następnie umorzone, to dłużnikowi i tak nie przysługuje „druga” szansa.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Dziedziczenie długów: Co robić?
Czy długi rodziców przechodzą na dzieci? To pytanie nurtuje wiele osób, które zastanawiają się, jak dziedziczenie długów może wpływać na ich przyszłość finansową. W tym artykule przyjrzymy się różnym przypadkom dziedziczenia długów i poznamy, jakie są związane z nimi konsekwencje.
Jak wyjść ze spirali zadłużenia?
W przedstawianych statystykach i najnowszych ankietach oraz badaniach Głównego Urzędu Statystycznego i Krajowego Rejestru Długów, wyraźnie widać zwiększenie liczb osób mocno zadłużonych. Zadłużają się szczególnie emeryci i mężczyźni, kobiety lepiej spłacają swoje zobowiązania, bardziej dbają o terminowe spłaty rat kredytów i pożyczek.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl