Jak wyjść ze spirali zadłużenia?
Udostępnij Google News
Finanse

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

W przedstawianych statystykach i najnowszych ankietach oraz badaniach Głównego Urzędu Statystycznego i Krajowego Rejestru Długów, wyraźnie widać zwiększenie liczb osób mocno zadłużonych. Zadłużają się szczególnie emeryci i mężczyźni, kobiety lepiej spłacają swoje zobowiązania, bardziej dbają o terminowe spłaty rat kredytów i pożyczek.

Czym jest spirala zadłużenia?

W spiralę zadłużenia wpaść bardzo łatwo. Wystarczy tylko chwila zawahania, kolejna pożyczka, źle podjęta decyzja. Następnie, aby spłacić poprzednie zobowiązania pobiera się coraz nowsze, z nadzieją i myślą, że „teraz się ułoży”. Niestety, jest to błędne podejście i jedno z najbardziej destrukcyjnych.

Życie na kredyt jest życiem wielu Polaków. Zarobki nie zawsze pozwalają na pokrycie bieżących potrzeb, a kiedy sięgamy po „łatwą” pożyczkę przy późniejszych problemach z jej spłatą, popadamy w coraz większe długi.

Jak sobie poradzić z problemem?

W chwili, kiedy nie mamy pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań, nie możemy pod żadnym pretekstem „pakować się” w kolejną pożyczkę lub kredyt. Należy powiedzieć sobie wyraźne „stop!”. Co możemy zrobić dalej?

Wizyta w banku i próba odsunięcia spłaty kredytu lub zamrożenie karty kredytowej – to dobry sposób na uzyskanie potrzebnego nam czasu do spłaty zobowiązań

Jeśli pożyczaliśmy w firmie pożyczkowej, można spróbować odstąpić od umowy pożyczki, wtedy dostajemy dodatkowe 30 dni na spłatę zobowiązania (co przy pożyczaniu tzw. „chwilówek” jest bardzo opłacalne i daje nam naprawdę sporo czasu na załatwienie sprawy)

W pierwszej kolejności spłacamy długi, które narażają nas na windykację i wizytę komornika

Kredyt oddłużeniowy – czym jest?

W skrajnych przypadkach, kiedy musimy spłacić wiele zobowiązań naraz, warto pomyśleć o wzięciu kredytu oddłużeniowego czyli tzw. kredytu konsolidacyjnego. Pozwala on na szybką, natychmiastową spłatę, dokonywaną przez bank, wszystkich naszych zobowiązań. Następnie spłacamy tylko jedną ratę kredytu do danego banku, w którym go powzięliśmy.Najczęściej składając taki wniosek, dostajemy również gotówkę dodatkową – na wydatki bieżące. Czas kredytowania zostaje wydłużony i dostosowany do naszych możliwości.

To dobre wyjście, aby wyrwać się ze spirali zadłużenia. Wydłużamy czas płatności, a przy tym redukujemy wiele rat do tylko jednej – spłacanej w wybrany przez nas dzień miesiąca.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie