tradycje wigilijne w czechach

Tradycje wigilijne w Czechach, czyli jak Czesi spędzają Boże Narodzenie

Czy zastanawiałaś się kiedy, jak Czesi spędzają Święta Bożego Narodzenia? W końcu znaczna większość mieszkańców tego sąsiadującego z Polską kraju deklaruje się jako ateiści. To jednak w żaden sposób nie wpływa na ich podejście do świętowania. Obywatele Czech traktują bożonarodzeniowy czas jako pewnego rodzaju popkulturowy zwyczaj i przede wszystkim atrakcję dla najmłodszych. Okazuje się również, że w Czechach to nie Święty Mikołaj przynosi gwiazdkowe prezenty...
Reklama

Tradycje wigilijne w Czechach

Polskie tradycje wigilijne są dla nas czymś zupełnie normalnym, lecz także czymś mocno wpisanym w kulturę obyczajową. A jak to jest u naszych południowych sąsiadów? Czy wigilia w Czechach wygląda tak samo jak w Polsce? Popularne tradycje wigilijne w Czechach
  • Pieniądze zamiast sianka pod obrusem na wigilijnym stole
Wigilijne sianko w Czechach nabiera zupełnie innego znaczenia. Pod obrusem zamiast suszonej trawy, podkłada się monety oraz banknoty. Wszystko dla finansowego bezpieczeństwa, które zwyczaj ma gwarantować przez kolejne 12 miesięcy.
  • Jemioła zawieszona nad stołem podczas wigilijnej wieczerzy
Zwyczaj ten jest popularny nie tylko w Czechach.
Reklama
W polskich domach również w okresie Świąt Bożego Narodzenia trudno nie zauważyć zielonych gałązek jemioły przywieszonych do żyrandoli lub futryn.
  • Łuski karpia w portfelu
W Czechach podobnie jak na Śląsku, czy w innych regionach Polski, na wigilijnym stole kładzie się kilka łusek karpia, które po wieczerzy należy włożyć do portfela i nie wyjmować do kolejnych świąt. Praktykowanie zwyczaju ma być gwarancją finansowego dobrobytu!
  • Wigilia w Czechach jest dniem wolnym od pracy
Data 24 grudnia w czeskim kalendarzu jest zaznaczona kolorem czerwonym co oznacza, iż jest dniem wolnym od pracy.
Reklama
Dzięki temu nasi południowi sąsiedzi mają znaczeni więcej czasu na przygotowania towarzyszące wigilijnej wieczerzy.
  • Wigilijna wróżba z jabłkiem
Przed rozpoczęciem wieczerzy gospodarz domu przepoławia jabłko w poziomie – gdy w gnieździe nasiennym znajdują się wszystkie pestki, to wszystkim obecnym przy stole będzie towarzyszyć szczęście. Z kolei brak jednego nasiona zwiastuje chorobę jednego z uczestników kolacji.
kolacja wigilijna w czechach
canva.com

Kto przynosi prezenty pod choinkę w Czechach

W Polsce za dostarczanie prezentów pod choinkę odpowiedzialny jest Święty Mikołaj lub Gwiazdor, czy Dzieciątko w niektórych rejonach kraju.
Reklama
W Cechach natomiast jest zupełnie inaczej! Świąteczne prezenty 24 grudnia dla Czechów dostarcza Jezusek, zaś w Mikołajki obchodzone 5 grudnia – Aniołek i Diabełek.

Wigilia w Czechach – najpopularniejsze potrawy

Potrawy wigilijne na czeskich stołach znacząco różnią się od tych serwowanych w naszym kraju. Warto zaznaczyć, iż tamtejszych dań jest porównywalnie mniej, gdyż nie obowiązuje tam tradycja 12 potraw wigilijnych, a najczęściej serwowanymi daniami są:
  • karp
  • kotlet schabowy
  • sałatka ziemniaczana
  • chałka na słodko
  • ciasteczka z bakaliami zwane cukrovi
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama