Kutia staropolska – przepis na tradycyjną potrawę wigilijną
Nieco tajemnicza kutia to jedna z najbardziej tradycyjnych potraw wigilijnych – słodki bożonarodzeniowy deser wywodzący się jeszcze z przedchrześcijańskich czasów pierwszych Słowian. Największą popularnością kutia cieszy się na wschodzie Polski, a jej przyrządzenie wymaga dużej ilości miodu i bakalii oraz przede wszystkim ziaren pszenicy.
Reklama
Kutia – co to za danie?
Kutia najczęściej jadana była we wschodnich rejonach Polski, na Ukrainie, Białorusi oraz w Rosji – pojawiła się na tych terenach już we wczesnym średniowieczu. Pochodzenie tej potrawy jest jednak niepewne – według badaczy prawdopodobnie wraz z ormiańskimi kupcami przywędrowała do Europy z Bliskiego Wschodu. Stanowiące podstawę kutii ziarna pszenicy i maku dla Słowian miały znaczenie symboliczne. Kutię spożywano 22 grudnia, w czasie zimowego przesilenia, obchodzonego jako jedno z czterech świąt zmarłych. Pszenicę kojarzono z wiosną i życiem odradzającym się po miesiącach chłodu i ciemności. Z kolei mak symbolizował śmierć i zaświaty, ale także płodność. Obyczaj jedzenia kutii przejęli chrześcijanie, zmieniając jej znaczenie i łącząc ją z osobami Maryi i Jezusa.Canva
Kutia staropolska – jak ją przygotować?
W dawnych czasach przygotowanie kutii nie było prostą sprawą.Reklama
Składniki
- 250 g ziaren pszenicy
- 250 g niebieskiego maku
- 200 ml miodu
- 100 g migdałów
- 75 g orzechów włoskich
- 50 g rodzynek
- 4 daktyle
- 4 figi
Przygotowanie
1.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Czy w Wigilię obowiązuje post? Zaskoczy Cię to!
Wigilia to specyficzne święto. Stoły uginają się od jedzenia, ale czegoś brakuje... To jedyny taki uroczysty dzień w roku, kiedy na główne danie zamiast mięsa podaje się rybę. Wiele osób uważa też, że nie wypada tego wieczoru podawać alkoholu. Dlaczego tak się dzieje? Czy w Wigilię obowiązuje post? Sprawdź. Na pewno się zdziwisz!
Kiedy jest wigilijna pierwsza gwiazdka? Kiedy dokładnie pojawi się na niebie?
Jedna z wigilijnych tradycji to wypatrywanie pierwszej gwiazdki. Daje ona sygnał do siadania przy stole. Tym samym jej pojawienie się oficjalnie rozpoczyna Wigilię, cudowny wieczór poprzedzający Boże Narodzenie. Zwyczaj nakazuje, żeby najmłodsi wyglądali przez okno i na nią czekali. Dobrze jest jednak znać przybliżony czas, kiedy się pojawi. Czy wiesz, kiedy jest wigilijna pierwsza gwiazdka?
Kutia z pęczakiem – wigilijny przepis na kutię bez pszenicy
Kutia z pęczakiem to modyfikacja przepisu na tradycyjną potrawę świąteczną pochodzącą z kresów wschodnich. Danie na stałe wpisało się w menu 12 potraw wigilijnych w Polsce. Przepis na tradycyjną kutię bazuje na ziarnach pszenicy, lecz nie każdemu przypada do gustu takie połączenie smaków. Zboże można oczywiście zastąpić innymi produktami spożywczymi w tym przypadku padło na kaszą pęczak.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2022 ZaradnaKobieta.pl