Wigilijna kutia w białej misce na stole w otoczeniu naczyń i akcesoriów kuchennych

Kutia staropolska – przepis na tradycyjną potrawę wigilijną

Nieco tajemnicza kutia to jedna z najbardziej tradycyjnych potraw wigilijnych – słodki bożonarodzeniowy deser wywodzący się jeszcze z przedchrześcijańskich czasów pierwszych Słowian. Największą popularnością kutia cieszy się na wschodzie Polski, a jej przyrządzenie wymaga dużej ilości miodu i bakalii oraz przede wszystkim ziaren pszenicy.
Reklama

Kutia – co to za danie?

Kutia najczęściej jadana była we wschodnich rejonach Polski, na Ukrainie, Białorusi oraz w Rosji – pojawiła się na tych terenach już we wczesnym średniowieczu. Pochodzenie tej potrawy jest jednak niepewne – według badaczy prawdopodobnie wraz z ormiańskimi kupcami przywędrowała do Europy z Bliskiego Wschodu. Stanowiące podstawę kutii ziarna pszenicy i maku dla Słowian miały znaczenie symboliczne. Kutię spożywano 22 grudnia, w czasie zimowego przesilenia, obchodzonego jako jedno z czterech świąt zmarłych. Pszenicę kojarzono z wiosną i życiem odradzającym się po miesiącach chłodu i ciemności. Z kolei mak symbolizował śmierć i zaświaty, ale także płodność. Obyczaj jedzenia kutii przejęli chrześcijanie, zmieniając jej znaczenie i łącząc ją z osobami Maryi i Jezusa.
Bakalie na czarnym talerzu stojącym na stole
Canva

Kutia staropolska – jak ją przygotować?

W dawnych czasach przygotowanie kutii nie było prostą sprawą.
Reklama
Na początku należało oczyścić ziarenka pszenicy z twardych łupinek, co starano się zrobić poprzez długotrwałe obijanie worka ze zbożem za pomocą drewnianej pałki. Na szczęście dzisiaj kutię możemy przyrządzić w o wiele łatwiejszy sposób.

Składniki

  • 250 g ziaren pszenicy
  • 250 g niebieskiego maku
  • 200 ml miodu
  • 100 g migdałów
  • 75 g orzechów włoskich
  • 50 g rodzynek
  • 4 daktyle
  • 4 figi

Przygotowanie

1.
Reklama
Pszenicę wypłucz, zalej wrzącą wodę i odstaw na godzinę. Następnie odsącz na sitku i zalej zimną wodą. Gotuj na niewielkim ogniu przez około 40 minuty – pszenica musi być miękka, ale nierozgotowana. Następnie odcedź ją i pozostaw do wystygnięcia. 2. Mak wypłucz i zalej wrzątkiem. Odcedź go po 20 minutach i 2-3 razy zmiel w maszynce do mięsa. 4. Bakalie sparz wrzątkiem i odstaw do wystygnięcia. Gdy będą chłodne, pokrój je na mniejsze kawałki. 5. Do chłodnej pszenicy dodaj mak i bakalie. Wlej miód i wszystko dokładnie wymieszaj. Przed podaniem kutię warto dobrze schłodzić – powinna spędzić w lodówce przynajmniej kilka godzin. Deser ten najlepiej smakuje kolejnego dnia po przyrządzeniu, gdy zboża nasiąkną miodem, a wszystkie smaki dokładnie się wymieszają.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama