Śniadanie najważniejszym posiłkiem
Mawia się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ludzie głoszący tę hipotezę nie są jednak w błędzie. Musimy jednak pamiętać o tym, aby śniadanie to było odpowiednio zbilansowane i nie składało się z tzw. „śmieciowego” jedzenia.
Warto zjeść na śniadanie owoce, warzywa, sałatki lub płatki do mleka. Nasze potrawy powinny składać się z dużej ilości tłuszczy i białek. Nie jedz jednak dużej ilości węglowodanów, unikaj więc na śniadanie słodkich bułek, ciast, dżemów czy słodyczy. To pozwoli zachować energię na resztę dnia i uniknąć zmęczenia.
Przykładowe śniadanie może składać się z dwóch grzanek, jajecznicy na maśle i jabłka na deser.
Na popołudniowe zmęczenie – jedno lub dwa jabłuszka
Zmęczenie, które dopada nas w godzinach popołudniowych spowodowane jest nieodpowiednią ilością cukru we krwi. Spada on powoli w ciągu dnia, a nasz organizm staje się bardziej rozleniwiony i potrzebuje szybkiego zastrzyku energii. Zastrzyk ten nie może jednak być zbyt duży. Słodycze powodują chwilową „szczęśliwość” i przypływ energii, ale ich działanie jest krótkotrwałe. Dlatego z tego względu lepiej zjeść kiść winogron, jabłko, gruszkę czy parę śliwek. Ponieważ owoce nie są tuczące, przegryzkę taką wykorzystać możemy kilkukrotnie w ciągu dnia.
Świeże powietrze orzeźwia
Pracując cały dzień w pomieszczeniu, szczególnie z małym dostępem do świeżego powietrza, warto robić sobie, co godzinę kilkuminutowe przerwy. Powinniśmy wykorzystać je na spacery – wystarczy wyjść nawet na balkon czy taras.
Szczególnie miłe i orzeźwiające powietrze pojawia się po deszczu i burzy oraz w okresach chłodniejszych dni.
Odejdź od komputera
Praca przy komputerze jest jedną z najbardziej wyczerpujących dla naszego organizmu. Dopada nas chandra, zmęczenie i brak ochoty do działania. Zaczyna boleć głowa, a oczy niemiłosiernie szczypią. Te oznaki powinny pozwolić nam uzmysłowić sobie, jak ważne jest odpoczywanie od pracy przy komputerze. Przerwy powinny być 10-15 minutowe, co godzinę lub dwie – w zależności od możliwości.