Gwieździste niebo.

Kiedy jest wigilijna pierwsza gwiazdka? Kiedy dokładnie pojawi się na niebie?

Jedna z wigilijnych tradycji to wypatrywanie pierwszej gwiazdki. Daje ona sygnał do siadania przy stole. Tym samym jej pojawienie się oficjalnie rozpoczyna Wigilię, cudowny wieczór poprzedzający Boże Narodzenie. Zwyczaj nakazuje, żeby najmłodsi wyglądali przez okno i na nią czekali. Dobrze jest jednak znać przybliżony czas, kiedy się pojawi. Czy wiesz, kiedy jest wigilijna pierwsza gwiazdka?
Reklama

O której godzinie zaświeci pierwsza gwiazdka?

Zwyczaj wyczekiwania pierwszej gwiazdki odnosi się do Gwiazdy Betlejemskiej, która wskazywała drogę Trzem Królom. Żeby cokolwiek pojawiło się na niebie, musi oczywiście najpierw zajść słońce. Zimą, w okolicach 24 grudnia, czyli Wigilii następuje to około godziny 15.30. Gwiazdy zaczynają być widoczne jakieś pół godziny po zachodzie, więc ta pierwsza, której się będzie wypatrywać, pojawi się mniej więcej o 16. Jeśli niebo nie będzie pochmurne, bez problemu będzie można dostrzec jasny migający punkcik na niebie, kiedy już się ściemni.
Jasna błyszcząca gwiazda na niebie.
Canva

Czy to na pewno gwiazda?

Czasem można się pomylić i za gwiazdę wziąć...
Reklama
planetę. Oglądane z Ziemi wydają się nie do rozróżnienia dla przeciętnego obserwatora. Na szczęście jest jeden sposób, na zorientowanie się, co jest czym. Planety w przeciwieństwie do gwiazd nie mrugają. Pytanie tylko... czy to coś zmienia? Jasny, świetlisty punkt na niebie tak naprawdę nie musi być gwiazdą. To symbol. Spokojnie można zasiąść do stołu, kiedy dostrzeże się planetę. Tym bardziej że jasnego punkciku wypatrywać będą z reguły dzieci. Czy jest sens tłumaczyć im, że źle wskazały gwiazdę i dalej czekać?

Wyczekiwany symbol

Tak, to właśnie najmłodsi powinni obserwować niebo. Kiedy już dostrzegą jasny obiekt i przekażą tę informację dorosłym — można łamać się opłatkiem i zasiadać do kolacji. Pierwsza gwiazdka symbolizuje Gwiazdę Betlejemską. Znak radosnej nowiny, czegoś niezwykłego.
Reklama
Tak samo szczęśliwy i niepowtarzalny powinien być czas spędzony z bliskimi przy wigilijnym stole.
Pierwsza gwiazdka na niebie.
Canva

To kiedy dokładnie rozpocząć kolację wigilijną?

Tak naprawdę — kiedy tylko ma się na to chęć. Wypatrywanie pierwszej gwiazdki jest piękną tradycją, warto jednak dostosować kolację do siebie, a nie siebie do kolacji. Owszem, godzina 16 może być tą zwyczajowo przyjętą godziną, wiadomo jednak, że nie wszystkim będzie pasować. Tym bardziej że część osób ma więcej niż jedną wigilijną wieczerzę do odwiedzenia w tym dniu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama