Błyszczące ozdoby świąteczne.

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia - magiczny wieczór

Zapach choinki, mandarynek oraz pierniczków, dźwięk dzwonków i wyczekiwanie pierwszej gwiazdki na niebie. Nadchodzi najpiękniejszy wieczór w roku — Wigilia. To polska tradycja — moment, którym tak naprawdę rozpoczynamy Gwiazdkę. Dla niektórych Wigilia jest nawet ważniejsza od samych Świąt. Czy znasz wszystkie wigilijne zwyczaje? Wiesz jak ją dokładnie obchodzić? Pamiętasz, ile potraw jest na stole? Kiedy otwieramy prezenty? Dlaczego jest puste miejsce przy stole? Zobacz jak prawidłowo celebrować ten przedświąteczny wieczór.
Reklama

Co to jest Wigilia i jak ją obchodzimy

Już 24 grudnia nadejdzie najważniejszy wieczór w roku. W ciągu dnia wiele osób skończy wcześniej pracę, sklepy będą krócej otwarte, a zabiegani ludzie w końcu spotkają się z prawie całą rodziną. Jeśli zastanawiasz się, co to jest Wigilia, to odpowiedź jest prosta — to wieczór poprzedzający Boże Narodzenie. Obchodzi się go bardzo uroczyście, zakłada odświętne ubranie, na stole pojawiają się specjalne potrawy, w tle grają kolędy, a w pokoju mieni się pięknie udekorowana choinka. Jest to też czas pojednania i spotykania z dawno niewidzianymi bliskimi. No i oczywiście nie można zapomnieć o polskiej tradycji łamania się opłatkiem (nie przez wszystkich lubianej) i wzajemnym składaniu życzeń. Samo słowo wigilia w chrześcijaństwie oznacza zaś wieczór poprzedzających jakieś święto.
Choinka ubrana w lampki stoi na śniegu.
Canva

Wieczerza wigilijna — coś więcej niż jedzenie

Centralnym punktem Wigilii jest oczywiście wieczerza wigilijna.
Reklama
Nie chodzi w niej jednak tylko o to, co znajdzie się na stole. Ważna jest cała otoczka, tradycja. Podczas wspólnego posiłku słucha się kolęd, jest z bliskimi. Na samym początku, czeka się na pojawienie pierwszej gwiazdy. To znak, że można siadać do stołu. Bardzo ważny jest też moment łamania się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń, które rozpoczyna kolację. Sygnałem świadczącym o zakończeniu posiłku — jest rozpakowywanie prezentów. To chwila, na którą z niecierpliwością czekają najmłodsi. Istotny jest też bardzo uroczysty sposób nakrycia stołu. Są z nim związane dwa ciekawe zwyczaje. Pierwszy — to chowanie pod obrus sianka na szczęście. Symbolizuje ono warunki, w których urodził się Jezus. Druga tradycja to zostawianie nakrycia dla niespodziewanego gościa.

Kolacja wigilijna — dwanaście tradycyjnych potraw

Jak wiadomo, tego wieczoru na stole muszą się znaleźć tradycyjne dania. Jest ich dwanaście, co według jednej wersji ma nawiązywać do apostołów Jezusa, według innej — do ilości miesięcy w roku. Na Wigilii nie podaje się mięsa, tylko ryby. Po pierwsze są one symbolem chrześcijaństwa. Po drugie kiedyś przed Bożym Narodzeniem obowiązywał post.
Reklama
Zniesiono go jakiś czas temu, ale zwyczaj pozostał. Z tego samego powodu na kolacji wigilijnej raczej unika się serwowania alkoholu. Obecnie jest to jednak po prostu tradycja, a nie nakaz. Ważne są również grzyby (symbol siły, zdrowia) oraz przynoszący bogactwo i szczęście mak.

Czy znasz przykładowe potrawy wigilijne?

  1. Zupa grzybowa
  2. Barszcz czerwony
  3. Pierogi albo paszteciki z kapustą i grzybami
  4. Sałatka jarzynowa
  5. Śledzie
  6. Kapusta z grzybami
  7. Karp
  8. Kompot z suszonych owoców
  9. Sernik
  10. Makowiec
  11. Kutia
  12. Ryba po grecku
Świąteczny stół, człowiek podaje jedzenie.
Canva

Wigilia Bożego Narodzenia — religijny wymiar świąt

Wigilia jest chrześcijańskim świętem.
Reklama
Stanowi wstęp do Bożego Narodzenia. Czy to znaczy, że mogą ją obchodzić jedynie wierzące osoby? Oczywiście, że nie. Tradycje związane z tym okresem (choinka, prezenty, wspólna kolacja) na trwałe zapisały się w naszej polskiej kulturze. Dla wielu osób jest to po prostu czas, który spędza się z bliskimi w szczególny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten moment celebrowały osoby niewierzące, lub należące do innych religii. Tym bardziej że wiele elementów Wigilii Bożego Narodzenia zostało zapożyczonych od pogan. Dotyczy to między innymi: choinki, pustego miejsca przy stole, jedzenia dwunastu potraw, podawania grzybów czy przede wszystkim... terminu świąt.

Choinka świąteczna, drzewko pełne magii

Bez niej trudno wyobrazić sobie Wigilię. Choinka świąteczna może być sztuczna albo prawdziwa, niska lub na pniu. To ona symbolizuje Święta, pod nią znajduje się prezenty. Niektórzy ubierają choinkę już na początku grudnia, chociaż zgodnie z tradycją, powinno się to robić dopiero w dniu Wigilii. Najpopularniejsze ozdoby świąteczne to bombki, łańcuchy, lampki choinkowe i oczywiście gwiazda, którą umieszcza się na samym czubku drzewka.
Reklama
Mikołaj trzyma prezenty.
Canva

Świąteczna atmosfera w domu — jak ją stworzyć

Jeśli chcesz zadbać o gwiazdkową magię, możesz wszędzie porozwieszać ozdoby i udekorować ścianę lampkami choinkowymi. Przydadzą się też suszone pomarańcze z goździkami (będą pięknie pachnieć) i grające w tle kolędy. Dobrze zacząć odliczanie do Świąt już na początku grudnia. Wtedy każdy dzień będzie przybliżał do Wigilii. Uwaga: sprzątanie, gotowanie zakupy — przy tych przedświątecznych przygotowaniach łatwo gdzieś zgubić całą radość i urok Gwiazdki. Warto pamiętać o tym, dlaczego obchodzimy Wigilię i o co w niej tak naprawdę chodzi. Jeśli chcesz stworzyć świąteczną atmosferę w domu, przede wszystkim zadbaj o relacje z innymi i czas dla bliskich. Czysta podłoga i sałatka jarzynowa to tylko dodatki.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama