Sposoby na pozbycie się łupieżu

Sposoby na pozbycie się łupieżu

Łupież pospolity, z którym z całą pewnością każdy z nas się zetknął jest bardzo powszechnym schorzeniem skóry głowy. Nieestetycznie, opadające na ramiona białe „punkciki” niczym płatki śniegu stanowią duży problem natury kosmetycznej. Jeśli zauważymy u siebie łupież czujemy się źle, pojawia się wstyd, zażenowanie, staramy się ukryć ten fakt i jak najszybciej go wyleczyć.
Reklama
Łupież pojawia się z wielu przyczyn. Podstawowym problemem jest drożdżak, który w całkowicie naturalny sposób występuje na ludzkiej skórze. Jego nadmierne gromadzenie występuje w sytuacji, gdy naskórek zaczyna się nadmiernie przetłuszczać lub gdy z różnych przyczyn zaburzone zostaje dostarczanie tlenu. Powodem wystąpienia łupieżu może być także niewłaściwie zbilansowana dieta oraz pielęgnacja. Błędy w dbaniu o włosy mogą prowadzić do rozwoju wielu chorób skórnych, czego konsekwencją może stać się nawet łysienie. Pośród innych przyczyn wskazuje się : noszenie zimą ciasnych nakryć głowy, stres, znaczny spadek odporności, podrażnienia, niedotlenienie, częstsze upinanie włosów, duże zmiany temperatur.

Jak pozbyć się łupieżu?

  1. Szampon – pierwszą deską ratunku jest zastosowanie jednego z dostępnych w każdej drogerii szamponów o działaniu przeciwłupieżowym. Powinniśmy stosować go przez co najmniej tydzień i obserwować czy stan skóry naszej głowy się poprawił.
  2. Kosmetyki apteczne – to produkty dostępne jedynie w aptekach, niektóre zakupimy jedynie na receptę z przepisu lekarza dermatologa, niektóre specjalistyczne kosmetyki tego typu możemy nabyć jednak bez recepty. Mają one wyższe stężenie składników aktywnych. Poprośmy o pomoc farmaceutę i wybierzmy najlepszy produkt. Skuteczność również oceniamy przez co najmniej tygodniowe stosowanie.
  3. Domowe sposoby – istnieje wiele sprawdzonych, starych domowych metod jakie nasze babcie polecają w zwalczaniu łupieżu. Może któraś z nich pomoże tobie. Należą do nich : oliwa z oliwek, zielona glinka, sok z cytryny, czosnek, olejek rycynowy, pokrzywa, ocet, jogurt naturalny, maseczka z jajka, ziołowe płukanki do włosów, maseczka z olejku jojoba oraz kokosowego, sok z buraków, sok z jabłek i inne. Są one wszystkie łatwe do przygotowania samodzielnie w domu i co najważniejsze bardzo tanie. Nie nadszarpną z całą pewnością naszej kieszeni tak bardzo jak niektóre z preparatów aptecznych zalecanych do walki z łupieżem.

Czynności pielęgnacyjne

  1. Po zastosowaniu jakichkolwiek kosmetyków dokładnie spłukujemy skórę głowy, aby nic na niej nie pozostało.
  2. Unikamy nadmiernego drażnienia skóry głowy, np. w wyniku drapania.
  3. Unikamy zakładania na głowę ciasnych czapek i innego rodzaju nakryć głowy.
  4. Zmniejszamy ilość stosowanych w celu stylizowania włosów pianek, lakierów i ciężkich masek.
  5. Gdy udajemy się do fryzjera sprawdźmy czy narzędzia, które stosuje są odpowiednio dezynfekowane.

Dodatkowe rady

  1. Wiele szamponów przeciwłupieżowych wyróżnia się intensywnym zapachem, aby nieco zwietrzał zanim wyjdziemy z domu najlepszym rozwiązaniem będzie mycie głowy na wieczór.
  2. Jeśli mimo iż systematycznie stosujesz środki przeciwłupieżowe choroba nie ustępuje koniecznie udaj się do lekarza dermatologa. Jego zadaniem będzie dokładna ocena stanu skóry i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Łupieżu nie należy bagatelizować, gdyż zaniedbany i pozostawiony sam sobie może prowadzić do rozwoju innych poważniejszych schorzeń skóry głowy a w konsekwencji nawet do łysienia.
  3. Leczenie łupieżu musi być bardzo skrupulatne i systematyczne. Jeśli chcemy uzyskać trwały efekt nie pozwalajmy sobie na ustępstwa i zaniedbania.
Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama