Uśmiechnięty aniołek trzyma śpiewnik z kolędami.

Kolędy polskie śpiewane podczas Wigilii i Bożego Narodzenia

Tradycyjne polskie kolędy to przepiękne utwory, których z przyjemnością słucha się trakcie Wigilii i w czasie świąt Bożego Narodzenia. Chyba każdy zna te piękne pieśni o charakterze religijnym, śpiewane w świątecznym okresie. To one są nieodłączną częścią gwiazdkowej tradycji. Trudno wyobrazić sobie bez nich mroźne, zimowe wieczory.
Reklama

Kolędowanie — piękna tradycja w czasie świąt Bożego Narodzenia

Oficjalnie śpiewanie kolęd powinno się rozpocząć w Wigilię, wieczór przed Bożym Narodzeniem. Prawda jest jednak taka, że dużo osób słucha już tych specjalnych pieśni w trakcie świątecznych przygotowań. Po domach rozbrzmiewają znane kolędy polskie. Czym są właściwie kolędy? To pieśni o charakterze religijnym związane z Bożym Narodzeniem. Dlatego śpiewa się je w trakcie jego trwania. Boże Narodzenie kończy się w niedzielę Chrztu Pańskiego wypadającą w styczniu, ale dopuszcza się kolędowanie do 2 lutego. A gdzie można kolędować? Po domach, na koncertach, w trakcie nabożeństwa w kościele.
Rodzina wspólnie śpiewa kolędy.
Canva

Polskie kolędy — historia i tradycja

Na samym początku kolędami nazywało się życzenia pomyślności składane w Nowym Roku.
Reklama
Dopiero z czasem się to zmieniło. Nazwa kolędy zaczęły oznaczać pieśni religijne związane ze świętami Bożego Narodzenia. Ich popularność wzrosła na przełomie XVII i XVIII wieku, ale dopiero w XIX wieku rozpoczęto poważnie i na dużo większą skalę zbieranie kolęd. Powstał wtedy zbiór Pastorałki i kolędy z melodiami, czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane. Aktualnie kolędy polskie są żywym elementem kultury i jedną z dawnych tradycji, ciągle czynnych w praktyce ludowej.

Tradycyjne polskie kolędy — lista tych najpiękniejszych i najbardziej popularnych

Tak naprawdę kolęd jest na tyle dużo, że ciężko zebrać je wszystkie. Poniżej polskie kolędy, które są najbardziej charakterystyczne i zapadające w pamięć. Można je słuchać lub śpiewać z dziećmi — kolędowanie łączy pokolenia.
 • Wśród nocnej ciszy
 • Do szopy, hej pasterze
 • W żłobie leży
 • Pójdźmy wszyscy do stajenki
 • Przybieżeli do Betlejem pasterze
 • Gdy się Chrystus rodzi
 • Bóg się rodzi
 • Dzisiaj w Betlejem
 • Lulajże Jezuniu
 • Bóg się rodzi, moc truchleje
 • Gdy śliczna Panna
 • Cicha noc, święta noc
Porcelanowe lalki śpiewają kolędy.
Canva

Wśród nocnej ciszy — kolęda pełna oczekiwania i radości

Podobnie jak inne liczne polskie kolędy ten utwór powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, chociaż faktyczną popularność zyskał w XIX wieku.
Reklama
Na melodię tej kolędy śpiewano liczne pieśni patriotyczne. Tekst opowiada o wyczekiwaniu na Mesjasza i radości z jego pojawienia się. Poszli, znaleźli Dzieciątko w żłobie Z wszystkimi znaki danymi sobie Jako Bogu cześć Mu dali

W żłobie leży — kolęda o tym, jak wygląda życie, dopiero co narodzonego Jezusa

Na szczęście nie wszystkie kolędy polskie są anonimowe.
Reklama
Ta prawdopodobnie jest autorstwa Piotrka Skargi. Ten utwór powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Jest w nim mowa o tym, jakie warunki miał Jezus w stajence i jak pastuszkowie powinni się pospieszyć, żeby przywitać go razem z aniołami. Jego tedy przywitajmy Z Aniołami zaśpiewajmy Chwała na wysokości

Pójdźmy wszyscy do stajenki — kolęda pozdrawiająca Jezusa

Słowa tej kolędy pochodzą z XVIII wieku a marszowa melodia z XIX. Tekst jest wezwaniem do odwiedzin w stajence, a jednocześnie przywitaniem Jezusa na tym świecie. Witaj, Jezu ukochany Od Patriarchów czekany Od Proroków ogłoszony
Dziewczynka trzyma zapaloną świecę i śpiewa kolędy.
Canva

Gdy się Chrystus rodzi — kolęda o tym, jak anioły ogłaszały dobrą nowinę

Autor tego utworu jest nieznany.
Reklama
Utwór mówi o tym, jak pasterze dziwili się słowom aniołów, nie potrafili zrozumieć, że właśnie narodził się Zbawiciel. Gdy się Chrystus rodzi, I na świat przychodzi, Ciemna noc w jasności

Cicha noc, święta noc — kolęda o nocy, podczas której narodził się Jezus

Jest to jedna z najpopularniejszych kolęda na świecie. Mimo że jej autorem jest austriacki ksiądz, na stałe wpisała się do polskiej kultury. Na język polski została przetłumaczona w okolicach 1930 roku przez Piotra Maszyńskiego. Melodia jest niezwykle spokojna i kojąca. Sam tekst opowiada o matce czuwającej nad Dzieciątkiem w stajence. Pasterze idą zaś odwiedzić stajenkę — prowadzeni przez anioły.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama