Dieta mamy karmiącej
Jeśli kobieta karmi swoje dopiero co narodzone dziecko piersią powinna zwracać uwagę na to co je. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z części produktów. Początkowo możemy jeść zupełnie normalnie. Należy jednak przyglądać się jak reaguje nasza pociecha, na pokarm, który zostanie wytworzony po niektórych pokarmach. Są dzieci, które mają znacznie silniejszą tendencję do kolek, niektóre mogą odrzucać pierś ze względu na smak mleka. Wówczas należy przyjrzeć się swojej diecie i kolejno podejmować próby eliminacji składników w niej zawartych aż odkryjemy, co nie odpowiada naszemu szkrabowi.
Reklama
- Pokarmy wzdymające – zaleca się unikanie tego rodzaju produktów (groch, fasola itp.) mogą one stanowić przyczynę pojawianie się kolek u maluchów.
- Kawa i herbata – nie są całkowicie zabronione. Tutaj istotny jest umiar. Pij maksymalnie dwie kawy dziennie i nie przekraczaj ilości 5 herbat. Pamiętaj że znajdują się w nich takie składniki jak kofeina oraz teina. Z całą pewnością odczuwasz ich silne działanie pobudzające i dzięki temu czujesz się lepiej, szczególnie jeśli musisz w nocy wstawać aby nakarmić malucha. Jednak składniki te mogą przenikać do pokarmu i pobudzać również dziecko a dodatkowo w dużych ilościach są niezdrowe.
- Herbatki na laktację – dzisiaj znacznie mniej popularne, jednak jeśli kobiety mają problemy z laktacją to w poradniach są one szeroko polecane. Nawet gdy same ich składniki nie powodują gwałtownego przyrostu pokarmu to zadziała efekt placebo, a duża część procesu karmienia leży w naszej głowie tak więc warto skorzystać z rad naszych mam oraz babć i wypijać bawarkę czyli herbatę z mlekiem. Sprawdzą się również herbatka anyżowa czy z kopru włoskiego. W aptece zapytaj o specjalne mieszanki ziołowe dla kobiet karmiących.
- Duże posiłki – to że kobieta w ciąży i w okresie karmienia piersią powinna jeść za dwoje jest mitem. Z całą pewnością potrzebuje ona w tym okresie nieco więcej kalorii jednak z całą pewnością nie musi ona być podwójna. Przede wszystkim wsłuchuj się w swój organizm oraz w potrzeby dziecka. Gdy karmisz piersią potrzebujesz jedynie około 500 kalorii więcej w ciągu dnia niż normalnie. Objadanie się nie ma sensu, gdyż ani ty ani dziecko nie będziecie w stanie spalić zbyt wygórowanej ilości energii, a kilogramy które mogą się przez to pojawić będą bardzo trudne do zrzucenia.
- Płyny – dostarczaj je do organizmu w różnej postaci. Jednak pamiętaj aby było ich co najmniej 2-2,5 litra na dzień.
- Nabiał – rezygnacja z mleka z powodu obawy przed pojawieniem się u dziecka alergii, tak na wszelki wypadek jest wyssaną z palca bzdurą. Mama, która karmi piersią powinna spożywać co najmniej dwa produkty z kategorii nabiału dziennie. Jednocześnie obserwuj malucha i jeśli pojawią się symptomy alergii skonsultuj się z pediatrą. Nie podejmuj działań na własną rękę.
- Jajka – warto zjadać je co najmniej kilka razy w tygodniu, gdyż stanowią świetne źródło białka, które jest dobrze przyswajalne przez nasz organizm. Wpłynie to pozytywnie na dietę mamy jak i na wzrost dziecka, gdyż białko stanowi element budulcowy wielu tkanek w tym mięśni. Dziecko otrzyma pełnowartościowy pokarm i będzie się lepiej rozwijało.
Co je mama karmiąca w ciągu dnia?
Przede wszystkim starajmy się zadbać o regularność posiłków.Reklama
Śniadanie
Ten posiłek musi cię nasycić i dać energię na cały nadchodzący, pełen wyzwań dzień. Pamiętaj jednak aby był również lekki. Świetnie sprawdzą się płatki kukurydziane na mleku bądź muesli. Również polecane są kanapki przygotowane na ciemnym, pełnoziarnistym pieczywie czy gotowane jajka.Reklama
II śniadanie
Ten posiłek stanowi niejako przekąskę pomiędzy głównymi daniami. Świetnie sprawdzi się jogurt. Dla urozmaicenia można mieszać go z różnymi owocami, bądź w niektóre dni zjeść jedynie owoc.Obiad
Możesz przygotować dowolne danie obiadowe. Nawet jeśli znajdą się w nim produkty wzdymające. Nie zostało naukowo potwierdzone, że jeśli mama je takie składniki to działają one identycznie na dziecko jak na nią. Po zjedzeniu należy obserwować malucha i jeśli pojawi się u niego ból brzuszka to zrezygnować z tych produktów. Zaleca się zjadanie co najmniej raz na tydzień morskiej ryby, której mięso jest bogate w jod, a nasze zapotrzebowanie na ten pierwiastek po porodzie wzrasta o bagatela 20%. Z mięs poleca się wołowinę, mięso królika oraz drób. Dodatkowo wskazane są równego rodzaju warzywa, które powinno się spożywać nawet kilka razy na dzień. Posiłki warto przygotowywać na parze bądź piec, w ten sposób zachowują one wiele swoich cennych składników odżywczych. Dodatkowo jeśli zainwestujesz w zakup parowaru to przygotujesz w nim bez problemu wszystkie elementy obiadu – wystarczy w osobnych pojemnikach umieścić konkretne składniki, nastawić czas i czekać.Reklama
Podwieczorek
Tutaj świetną przekąską będą różnego rodzaju bakalie, są jednak dość kaloryczne. Jeśli chcesz szybciej wrócić do formy sprzed ciąży zdecyduj się raczej na owoc (początkowo lepiej rezygnować z cytrusów) bądź lekką sałatkę warzywną.Kolacja
Mitem jest, że koniecznie trzeba ją zjeść do godziny 18 lub co najmniej 4 godziny przed położeniem się spać. Możesz zjeść nawet godzinę przed pójściem do łóżka, jednak unikaj cukrów prostych. Wieczorny posiłek powinien być lekkostrawny, aby trawienie nie było zbyt wielkim wysiłkiem dla organizmu, jak również sycący, gdyż większość mam musi w nocy co najmniej kilka razy wstać aby nakarmić malucha. Świetnym pomysłem będzie przygotowanie kanapek z ciemnego, pełnoziarnistego pieczywa, z wędliną własnej produkcji – upieczony kawałek drobiu, do tego dodajmy warzywa – ogórki, pomidory. Posiłek można zakończyć zjedzeniem jakiegoś owocu. MartaReklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Po czym poznać że dziecko ząbkuje?
Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie z niecierpliwością oczekujesz momentu, kiedy Twoje dziecko zacznie ząbkować. To ważny etap rozwoju, który może być zarówno ekscytujący, jak i trudny zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Ale jak rozpoznać, że dziecko właśnie ząbkuje? Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę.
Próchnica butelkowa: jak jej zapobiegać i leczyć
Próchnica butelkowa, znana również jako próchnica wczesnego dzieciństwa, powstaje na skutek długotrwałego kontaktu zębów z płynami zawierającymi cukier, takimi jak soki owocowe czy mleko. W tym artykule podzielimy się z Wami informacjami na temat przyczyn, objawów oraz sposobów zapobiegania i leczenia próchnicy butelkowej.
Dlaczego niemowlę się pręży i wygina?
Niemowlęta to istoty pełne energii i ciekawości świata, które w naturalny sposób wyrażają swoje emocje i potrzeby. Jednak czasami możemy zauważyć, że nasze dziecko pręży się i wygina w sposób, który może nas niepokoić. Dlaczego tak się dzieje? Czy to normalne zachowanie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wyjaśnić przyczyny prężenia się i wyginania u niemowląt.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl