co zrobić z choinką po świętach

Co zrobić z choinką po świętach – 5 sprawdzonych sposobów

Co zrobić z choinką po świętach, gdy drzewko zaczyna tracić swój urok, a wokół niego pojawia się coraz więcej opadających igieł? Możliwości jest kilka, lecz wszystko zależy od tego, czy Twoja choinka byłą ścięta, czy wykopana z korzeniami i przetrzymywana w donicy. Problem oczywiście znika gdy mamy do czynienia ze sztucznym drzewkiem, lecz jak postąpić w przypadku żywego iglaka?
Reklama

Co zrobić z choinką po świętach

Gdy podejmiesz już decyzję kiedy rozebrać choinkę , to warto zastanowić się co z nią zrobić, aby nie popełnić gafy w kontekście ekologicznego savoir-vivre. Poświąteczny los choinki bardzo często jest przedmiotem wielu dyskusji, które niejednokrotnie kończą się pytaniami bez odpowiedzi. O ile dla posiadaczy domów jednorodzinnych nie jest to żaden problem, to w przypadków mieszkańców bloków już tak. Co wobec tego należy zrobić po świętach z rozebranym iglakiem?
choinka po świętach
canva.com

Choinka w donicy – co z nią zrobić

1.
Reklama
Posadź choinkę w ziemi Jeśli dysponujesz kawałkiem działki lub masz kogoś, kto chciałby przyjąć Twoje bożonarodzeniowe drzewko, to wsadzenie go do ziemi będzie najlepszym pomysłem. Iglaka najlepiej przesadzić do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Do tego czasu bez najmniejszych problemów możesz trzymać roślinę w domu lub na balkonie. Pamiętaj jednak, że przesadzenie do ziemi przetrwają jedynie drzewka od początku uprawiane w donicy. Te wykopane z gruntu mają zazwyczaj mocno przycięty układ korzeniowy, co finalnie prowadzi do silnego osłabienia rośliny. 2. Oddaj drzewko do punktu odbioru choinek W większości dużych miast punkty tego typu działają od wielu lat. Oddane w ten sposób drzewko zyskuje poniekąd drugie życie dzięki ponownemu wsadzeniu do gruntu. 3. Wystaw na lokalnym portalu ogłoszeniowym Jeśli mieszkasz w bloku i kupiłaś drzewko od początku uprawiane w donicy, to świetnym pomysłem jest oddanie go w ręce kogoś, kto może sobie pozwolić na jego posadzenie lub wykorzystanie w innej formie (np.
Reklama
jako skłądnik do nawozu kompostowego).

Cięta choinka po świętach

1. Wyrzuć choinkę na śmietnik Większość firm trudniących się odbiorem odpadów zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach prowadzi poświąteczną zbiórkę choinek. Drzewka zostają odwożone do punktów odbioru odpadów zielonych. Więcej informacji na ten temat uzyskasz najprawdopodobniej u swojego odbiorcy śmieci. 2. Wykorzystaj ją jako opał Zbędny iglak pocięty na drobne kawałki może posłużyć jako w pełni ekologiczny materiał opałowy. Natomiast popiół powstały w procesie spalania bardzo dobrze sprawdzi się jako składnik domowej mieszanki nawozowej do roślin zielonych.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama