Jak uczyć dziecko samodzielności przy stole?
Dla wielu mam nauka samodzielnego jedzenia ich dziecka jest wręcz przerażająca. W szczególności jeśli jest to nasze pierwsze dziecko. Myślimy : a co jeśli sobie nie poradzi? Co jeśli za głęboko włoży łyżeczkę do buzi? A jeśli obleje się wodą z kubka? Z całą pewnością nic złego się nie stanie, a każdy człowiek powinien nauczyć się radzić sobie samodzielnie. Jeśli rodzice nie zadbają o to w domu, to dla dzieci „chronionych” prawdziwą szkołą życia stanie się przedszkole, gdzie będzie musiało nauczyć się wszystkiego w przyspieszonym tempie, gdyż ilość opiekunek jest ograniczona i nie mogą one poświęcić na karmienie jednego dziecka tyle czasu co my w domu. Jak więc uczyć dziecko samodzielnych zachowań przy stole? Oto lista naszych rad.
Reklama
Ciekawy świata maluch interesuje się również tym co pojawia się na jego talerzu, coraz chętniej sam sięga po łyżeczkę czy kawałek chlebka dążąc do samodzielności. Z czasem jego próby doprowadzą do opróżniania talerzyka bez pomocy mamy, nie blokuj jego ambicji i pozwól próbować własnych sił.
1. Kubek i łyżeczka – z całą pewnością łatwiej i szybciej jest podawać dziecku jedzenie za pomocą butelki ze smoczkiem. Jednak gdy tylko nadarzy się okazja zrezygnuj z tej opcji. Już pierwsze zupki podawaj maluchowi stosując łyżeczkę, sprawi to, że oswoi się on z takim rodzajem karmienia, a także nauczy się otwierać buźkę. Dojdzie do wprawy dzięki czemu później łatwiej będzie mu samodzielnie wkładać łyżeczkę do buźki. Butelkę ze smoczkiem warto również zastąpić w kwestii podawania picia. Pierwszym etapem może być kubek niekapek. Do początkowych prób poleca się te z miękkimi sylikonowymi ustnikami.
Dziecko wyćwiczy sobie mięśnie ust, języka i policzków, a przejście z butelki na taki kubek nie będzie bardzo trudne. Niektóre dzieci nie chcą korzystać z niekapków, wypróbuj wówczas zwykły kubeczek ze słomką, być może twojemu maluchowi takie właśnie rozwiązanie przypadnie do gustu.
2. Jemy rączkami – dotyk jest jednym z głównych sposobów małego dziecka na poznawanie świata, tak więc jeśli przygotujesz przekąski, które będzie mógł wziąć do rączki i delikatnie pogryzać z całą pewnością chętnie skorzysta. Wybierz najlepsze dla najmłodszych ciasteczka – herbatniki, biszkopty czy chrupki kukurydziane. Mogą bo być również miękkie gotowane warzywa – jak kawałki brokuł czy marchewki, a także owoce jabłuszka czy gruszki.
3. Odpowiednie naczynia – kup maluchowi zestaw naczyń – miseczkę, talerzyk, kubeczek i sztućce specjalne dla dzieci.
Będą z pewnością kolorowe, wykonane z plastiku aby się nie potłukły. Świetnie sprawdzi się również specjalny talerzyk, z zamontowaną od spodu przyssawką, która zapobiegnie jego poruszaniu się po blacie, dzięki czemu dziecko będzie mogło skupić się jedynie na łyżeczce a nie walczyć z uciekającym talerzykiem. Tutaj również możesz wykorzystać ciekawość świata swojego malucha. Z całą pewnością znacznie chętniej i szybciej pozbędzie się jedzenia z talerza jeśli na dnie będzie czekał na niego kolorowy obrazek.
4. Przygotowanie – aby nie męczyć się później ze sprzątaniem ustaw krzesełko do karmienia w miejscu gdzie łatwo zmyjesz podłogę, np. w kuchni. Zabieranie się do karmienia w pokoju na dywanie nie jest dobrym pomysłem, gdyż dywan może być trudno doprać. Poza tym w pokoju prawdopodobnie pozostanie włączony telewizor co będzie odciągać uwagę dziecka od jedzenia, na którym powinno się skupić.
Zarówno mama jak i maluch powinni być ubrani w rzeczy, których nie będzie szkoda pobrudzić. Szkrabowi załóż śliniaczek – świetne są te z rękawkami wykonane z materiału przypominającego folię lub plastikowe, gdyż nie trzeba ich stale prac a wystarczy wypłukać pod wodą.
5. Nastawienie – jeśli mama przeżywa naukę samodzielnego jedzenia i silnie się stresuje może przerzucać swoje obawy na dziecko, które również będzie się denerwować i wówczas nauka jedzenia może stać się znacznie trudniejsza. Powinnaś być pozytywnie nastawiona, wyluzowana i odprężona.
6. Zabawa jedzeniem – oczywiście początkowo dziecko nie będzie w stanie samodzielnie zaspokoić głodu. Przygotuj więc dwie łyżeczki, jedną maluch będzie operował sam próbując nauczyć się właściwych zachowań, a drugą ty będzie go dokarmiać.
Pierwsze łyżeczki, które dziecko nabierze z talerzyka mogą znaleźć się wszędzie, nie przejmuj się tym jednak, w początkowych etapach nauki pozwól mu eksperymentować.
7. Wspólne posiłki – rodzinne zasiadanie do stołu z rodzicami, rodzeństwem daje dziecku sygnały, że czas jedzenia może stanowić idealną okazję do spędzenia czasu z najbliższymi. Poza tym wszyscy jedzą, więc maluszek też chętnie będzie podejmował próby.
8. Zdrowe produkty – z całą pewnością chcesz nauczyć swoje dziecko jedzenia warzyw i owoców, a unikania Fast foodów i innych niezdrowych produktów. W tej kwestii najcenniejszy będzie przykład. Jeśli dziecko będzie widziało co jedzą rodzice, będzie chciało próbować dokładnie tego samego. Jedz zdrowo a twoje dziecko również będzie.
Marta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl