jak rosną orzechy brazylijskie

Jak rosną orzechy brazylijskie? Czy są uprawiane w Polsce?

Orzechy brazylijskie to jedne z najcenniejszych orzechów świata. Nie tylko z uwagi na swoje korzystne dla ludzkiego zdrowia wartości odżywcze, ale i również cenę, która niska nie jest. Bogate źródło selenu oraz białka, co klasyfikuje je bardzo wysoko wśród innych orzechów. Równie ciekawe jest to jak rosną orzechy brazylijskie i w jaki sposób się je pozyskuje. Jaki kraj produkuje ich najwięcej? Wyjaśniamy!
Reklama

Orzesznica wyniosła – matka orzechów brazylijskich

Orzechy brazylijskie to owoce i zarazem nasiona drzewa o nazwie orzesznica wyniosła. Roślina znana jest również jako orzesznica brazylijska bertolecja (Bertholletia excelsa). Drzewo występuje naturalnie na podmokłych terenach pyszczy amazońskiej oraz tropikalnych lasach Brazylii, Peru oraz Boliwii. Orzesznica brazylijska osiąga nawet 50 m wysokości, dzięki czemu zaliczana jest do grona najwyższych drzew rosnących na terenach puszczy. Jej rosnące naprzeciwlegle błyszczące liście mają ok. 45-60 cm długości, natomiast kwiaty koloru kremowo-żółtego pojawiają się na samym szczycie pędów. Mimo iż wyglądają ciekawie, to ich zapach nie należy do najprzyjemniejszych. Co ważne, orzesznica jest drzewem wiecznie zielonym, a swoje owoce wydaje na świat tylko raz do roku.
drzewo na którym rosną orzechy brazylijskie
canva.com

Jak rosną orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie rosną na wierzchołkach pędów orzesznicy.
Reklama
Ukryte są w ważącym między 1-2 kg owocu przypominającym kokos za sprawą brązowej i twardej zdrewniałej powłoki. W każdej kuli znajduje się przeważnie ok. 20 nasion otulonych szorstką i twardą skorupą. Po jej rozłupaniu oczom ukazuje się orzech brazylijski, który dodatkowo pokryty jest również cienką skórką koloru brązowego.

Orzechy brazylijskie – czy są uprawiane w Polsce

Niestety z uwagi na trudne i mocno zmienne warunki klimatyczne orzechy brazylijskie nie mogą być uprawiane w większości krajów europejskich. Ich największym producentem jest Boliwia. Natomiast największym importerem i konsumentem zarazem Wielka Brytania. Większość zbiorów pozyskuje się z dziko rosnących orzesznic.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama