Jak nauczyć dziecko dbania o higienę osobistą?

Jak nauczyć dziecko dbania o higienę osobistą?

Pierwsze lata życia to rodzice dbają o higienę osobistą swoich pociech. Regularna kąpiel, dbanie o higienę jamy ustnej, czyste rączki przed posiłkiem, mycie uszek oraz zadbane paznokcie. Z czasem dziecko wiele czynności w łazience zacznie wykonywać samodzielnie. Naszym zadaniem jest pokazanie mu jak to zrobić, pomoc przy pierwszych próbach oraz dopilnowanie w początkach nauki. Jak wiadomo czystość jest niezwykle ważna, gdyż całkowity brak higieny może być przyczyną licznych chorób.
Reklama
Nie popadajmy jednak w skrajności, jeśli w pierwszych próbach dziecku nie uda się domyć dokładnie, nic się nie stanie jeśli raz położy się spać troszkę brudne, następnego dnia pomożemy w kąpieli i już wszystko wróci do normy. Przesadna sterylność i dbałość o czystość jest również uważana za jedną z głównych przyczyn pojawiania się tak licznie alergii w ostatnich latach. Oto nasze rady jak najlepiej uczyć dziecko czystości.

1. Rączki

Pierwsze próby samodzielnego mydlenia i spłukiwania dłoni można podejmować już z półtorarocznym dzieckiem. Zabawa z wodą najczęściej stanowi wielką frajdę więc jeśli podejdziesz do tego z humorem dziecko chętniej zacznie uczyć się czystości. Młodsze dziecko najlepiej posadzić sobie na kolanie, starszemu można podsunąć do umywalki schodek, na którym stanie. Pokaż maluchowi jak dobrze namydlić całe rączki, sprawdźcie czy żaden z paluszków nie pozostał bez piany. Wyposaż się w mydełko o ciekawym kształcie i kolorze i jednocześnie dobrze pieniące się. Na koniec gdy całe dłonie, łącznie z ich wierzchnią stroną będą w mydle wysmarujcie umywalkę pianą i rozpocznijcie spłukiwanie. Bardzo ważne w celu uniknięcia wielu chorób jest wpojenie dziecku nawyków mycia rąk przed posiłkami, po powrocie z podwórka czy po skorzystaniu z toalety.
Reklama

2. Buźka

Mycie buzi np. po posiłku czy po zabawie może również opanować już półtoraroczne dziecko, a u dwulatka nie powinno być z tym najmniejszych problemów. Gdy po zakończeniu jedzenia na buźce pozostaną zanieczyszczenia pochodzące z pożywienia, możemy pokazać dziecku lusterko i zaproponować aby samo je zmyło. Warto na jego szyi zawiązać niewielki ręcznik aby całe ubranie nie wymagało suszenia. Wytłumacz dziecku, że zanim rozpocznie przykładanie mydła do twarzy powinno zamknąć oczka, aby nie zaczęły szczypać. Nawet jeśli w domu posiadasz bardzo łagodny kosmetyk, to dziecko może podrażnić oczka myjąc buźkę np. będąc w odwiedzinach u babci. Maluszki najlepiej jak namydlą rączki i umyją policzki, następni spłuczą mydło z rączek i ścierają mokrymi dłońmi pianę z buzi, starsze dzieci z pewnością bez większych problemów poradzą sobie z umyciem całej buzi.

3. Podcieranie pupci

Pierwsze próby korzystania z nocnika czy toalety z zastosowaniem nakładki są rozbite w czasie wszystko zależy od dziecka i nie ma powodu aby je do czegoś przymuszać. Raczej powoli wszystko pokazywać i zachęcać. Najczęściej jednak pierwsze udane „posiedzenia” mają miejsce w okolicy 18 miesiąca życia. Wówczas dziecko nie jest w stanie samodzielnie wytrzeć pupci i konieczna jest pomoc mamy.
Reklama
Dopiero gdy osiągnie wiek 2-3 lat może rozpocząć naukę podcierania, gdyż wówczas jest już w stanie do niej dosięgnąć. Pamiętajmy również, że dziewczynki powinny podcierać się od przodu ku tyłowi, warto powtarzać to i pokazywać córeczce, zawsze kiedy poprawiamy czystość na pupci aby wpoić jej odpowiedni nawyk.

4. Lśniące ząbki

Mycie pierwszych mlecznych ząbków rozpoczynamy gdy tylko się pojawią. Na początku warto skorzystać ze specjalnych szczoteczek dla maluchów, które mogą złapać razem z mamą. Na samym początku zęby myjemy jedynie wodą, na mokro, nie dodajemy past do zębów lub niewielkie ilości specjalnych, przeznaczonych wyłącznie dla takich maluchów, a takich produktów jest niewiele. Z czasem uczymy dziecko prawidłowych ruchów w jamie ustnej, pokazujemy myjąc razem co powinno robić, na koniec pozwalamy próbować samodzielnie. Jednak dopóki nie zyskamy pewności, że dziecko dokładnie myje ząbki warto jego pracę poprawiać. Świetnym sposobem na malca jest podanie mu płynu, który zabarwi ząbki w miejscach, gdzie nie zostały umyte, wówczas dziecko samo zobaczy co jeszcze musi poprawić. Idealnie sprawdza się również podanie dziecku ciasteczka z makiem przed myciem zębów, wówczas ich umycie będzie kosztować wiele pracy, gdyż wszystkie czarne robaczki trzeba będzie wymieść z buzi.
Reklama

5. Czyściutkie ciałko po kąpieli

Dzieci już w wieku trzech lat są w stanie samodzielnie się wykąpać. Nie zostawiajmy ich jednak samych w łazience. Jeśli maluch kąpie się w napuszczonej do wanny wodzie usiądź obok i powiedz co kolejno powinien robić. Jeśli bierzecie prysznic, można zamienić całość z zabawę. Po zmoczeniu całego ciałka, podaj dziecku na rączkę lub gąbkę płyn do kąpieli (możesz włączyć muzykę) stań obok kabiny i tanecznym ruchem pokazuj na sobie i mów co kolejno powinien myć, dziecko uzna to za świetną zabawę. Z całą pewnością początkowo będą pewne niedociągnięcia ale możesz je poprawić. Powiedz dziecku, że świetnie mu poszło i że może już coraz więcej robić sam, niech poczuje się ważne. Jednocześnie zaznacz, że pomożesz bo jest miejsce które gąbka ominęła i że umyjesz mu plecki, gdyż każdemu nawet mamie czy tacie trudno tam samodzielnie dosięgnąć.

6. Opróżniony nosek

Niewydmuchany nosek może powodować nieestetyczny wygląd dziecka, a także zmorę mamy, która nie może poradzić sobie z ciągły cieknięciem. Ćwicz z dzieckiem możliwie jak najwcześniej, niech nabiera nawyku i uczy się prawidłowo wydmuchiwać nosek. Jak to zrobić? Odsyłamy do artykułu na naszej stronie, który w całości poświęcony jest temu problemowi.
Reklama

7. Mycie głowy

Z tym z pewnością poradzi sobie dziecko w wieku pięciu lat. Pamiętaj jednak aby pilnować malca, gdyż dziecko nieco traci orientację w sytuacji gdy musi mieć zamknięte oczka, wszędzie wlewa się woda, otacza je piana, która może powodować szczypanie. Żeby nauczyć dziecko tej trudnej sztuki można zacząć od ćwiczeń na włosach lalki. W ten sposób pokażesz malcowi jak bardzo trzeba uważać aby nie zalać całej buzi w tym oczek lalce. Następnie niech dziecko nauczy się samodzielnie moczyć głowę. Kolejny krok to nauka mydlenia całej głowy oraz płukanie. U wielu dzieci sprawdzają się specjalne daszki, opaski, które chronią przed dostaniem się wody do oczu. Jeśli masz taką możliwość zadbaj aby dziecko mogło przez cały czas obserwować swoje poczynania w lustrze.

8. Odpowiednie wyposażenie

Ta kwestia jest istotna w każdym z powyższych podpunktów. Jeśli przygotujesz kolorowe gąbki w różnych kształtach bądź z nadrukami z ulubionych bajek, kolorowe, pięknie pachnące mydełka o ciekawych kształtach oraz odpowiednią szczoteczkę, pastę i kubeczek do mycia zębów, które zaciekawią twoje dziecko, to z całą pewnością dużo łatwiej skupisz jego uwagę. Tym samym zachęcisz to samodzielnego dbania o higienę i w krótkim czasie wpoisz wiele ważnych nawyków. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama