Gdy dziecko odkrywa różnicę płci
Dzieci są ciekawe swojego ciała już od momentu narodzin. Sprawdzają chociażby czy dadzą radę włożyć stópkę do ust, oglądają swoje paluszki. Po ukończeniu przez nie drugiego – trzeciego roku życia zaczynają dostrzegać różnicę w wyglądzie chłopców oraz dziewczynek. Najczęściej rozpoczyna się to w momencie pójścia naszej pociechy do przedszkola. Tam wielu chłopców zaczyna siusiać na stojąco więc dziecko widzi różne zachowania w toalecie i zastanawia się z czego wynikają.
Reklama
Większość maluchów już znacznie wcześniej wie, że są chłopcy i dziewczynki, panie i panowie. Jednak rozróżniania płci dokonuje po takich charakterystycznych elementach jak głos czy długość włosów. W tym czasie dziecko zdaje sobie sprawę, że niektóre zabawki są dla dziewczynek inne dla chłopców. Jednakże nie przypisuje samego siebie do żadnej konkretnej płci. Świadomość taka pojawia się najczęściej w okolicach trzeciego- czwartego roku życia. Jednak pomimo iż np. chłopiec wie że jest chłopcem, to i tak chętnie bawi się lalkami, które jak doskonale zdaje sobie sprawę są przeznaczone dla dziewczynek.
Jeśli rodzice nie odpowiadają wyczerpująco na pytania zadawane przez dziecko, to jego ciekawość stale rośnie. Zaczynają się zabawy w „pokazywanie”. Maluchy poznają anatomię w ten sposób na własną rękę, gdyż do około 5 roku życia niczego się nie wstydzą, chętnie podglądają innych.
Jednak gdy skończą pięć latek często zaczynają walczyć o własną prywatność i zamykać się w łazience, tak aby nikt im nie przeszkadzał. Zaglądanie pod spódniczki koleżanek nawet przestaje być już tak fascynujące.
Reklama
Jak więc rozmawiać z dzieckiem i jak wyjaśniać różnice płci?
Najważniejszą zasadą, jest nie kłamanie, mówienie prawdy i pełne odpowiadanie na pytania. Nie róbmy z anatomii naszego ciała tematu tabu, pozwólmy dowiedzieć się dziecku jak i dlaczego wygląda, czym różni się chłopiec od dziewczynki. Można pokazać obrazki w książkach. Stosując taką zasadę unikniemy pojawiania się w późniejszym okresie u naszej pociechy kompleksów oraz uprzedzeń dotyczących własnego oraz ludzkiego ciała. MartaReklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl