Budowanie więzi pomiędzy partnerami - dotyk, głaskanie, przytulanie, pocałunki

Budowanie więzi pomiędzy partnerami - dotyk, głaskanie, przytulanie, pocałunki

Budowanie więzi w związku to najważniejszy etap jego tworzenia. Bez więzi, bez miłości, bez wspólnego dbania o siebie, związek nie ma możliwości i prawa przetrwania. Miłość zmysłowa i erotyczna, wbrew pozorom, nie jest tutaj najważniejsza. Bliskość to również pocałunki, przytulanie i dotyk, nawet ten najmniejszy. Po czym bowiem poznać naprawdę kochającą się parę? Sam dotyk dłoni, kiedy trzymacie się za ręce, to znak dużej bliskości, a przede wszystkim – znak miłości i zaangażowania.
Reklama

Początku związku i budowanie więzi

Budując wspólną relację poznajemy się wzajemnie. Przebywamy ze sobą coraz częściej i coraz dłużej – każdy z partnerów musi tego pragnąć jednakowo. Przy partnerze zaczynamy czuć się bezpiecznie i spokojnie, po prostu „swojo”. Zaczyna się pierwszy dotyk, muśnięcie dłońmi, pocałunek w policzek, przeczesywanie włosów, odgarnięcie niezdarnego kosmyka, przelotny uśmiech z zakłopotaniem. To piękne i romantyczne początki związków, niezwykle zmysłowe, gdzie dotyk pełni bardo kluczową rolę.

Związek kompletny i pełny

W kompletnym związku, silnym, z mocnymi podstawami, wspólna wieź, zainteresowanie sobą, również to cielesne, nadal jest potrzebne. Miłość doskonała, według psychologów, to osiągnięcie porozumienia pomiędzy trzema najważniejszymi składnikami związku, a więc intymnością, zaangażowaniem i namiętnością.
Reklama
Musi tutaj wystąpić dbałość psychiczna i fizyczna. Zaniedbanie któregokolwiek z czynników osłabi wspólną więź, którą należy budować nawet w związkach długoletnich.

Jak mierzyć siłę więzi pomiędzy partnerami?

Partnerzy, którzy dbają o siebie nawzajem, interesują się życiem drugiej osoby. Pytają o samopoczucie, wykazują empatię, są zaciekawieni wszystkim, co partner ma im do przekazania. Posiadanie wspólnych pasji i zainteresowań jest wysoce pożądane oraz spaja związek. Partnerzy tęsknią za sobą, pragną ze sobą przebywać, mają poczucie, że są dla siebie stworzeni. Dbanie o te i inne drobiazgi sprawi, że więź pomiędzy partnerami będzie się coraz bardziej zacieśniać – będziecie sobie bliżsi.
Reklama

Biologia bliskiego dotyku i czułości

Dotyk i przytulanie powodują, że organizm kobiety zaczyna wytwarzać oksytocynę. Cykliczny hormon uwalniany okresowo, który odpowiedzialny jest właśnie za podtrzymywanie związku, uległość, ufność, miłość, przywiązanie. To on sprawia, że kobiety tak bardzo lubią się przytulać i czują się wtedy „bezpieczne” w rękach partnera. Doktor Fran Walfish twierdzi, że przytulanie w związku ma charakter bardzo emocjonalny i jest elementem, który najlepiej spaja związek. Przywiązuje do siebie partnerów, stwarza również możliwość bardziej naturalnego i pięknego rozpoczęcia współżycia.

Bliskość nawet wśród innych

Badacze z Harvardu dowiedli, że okazywanie sobie uczuć publicznie, wśród innych ludzi, prowadzi do budowania związku bardziej satysfakcjonującego.
Reklama
Poza tym, terapeuta Scott Haltzman twierdzi, że mężczyźni również uwielbiają się przytulać, czy wymieniać subtelnym dotykiem, w towarzystwie – buduje to ich poczucie wartości, czują się przez to mężczyznami szczególnymi. Kontakt fizyczny w każdej sytuacji, w postaci dotyku, przytulenia czy pocałunku przynosi ukojenie, redukuje stres oraz reguluje ciśnienie krwi. Stajemy się bardziej rozluźnieni i otwarci na świat, spokojniejsi i bardziej szczęśliwi. Dla wszystkich tych pozytywów, warto się przytulać i dbać w ten sposób o swojego partnera wciąż pogłębiając łączącą nas więź.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama