8 sposobów na grypę

8 sposobów na grypę

Jesień i zima to okres przeziębień i zachorowań na grypę. Zobacz, co może skutecznie Ci pomóc w walce z kaszlem, katarem i bólem mięśni.
Reklama

1. Ciepłe łóżko

Nasz codzienny świat jest bardzo zabiegany. Obowiązki związane z pracą, nauką, domem czy rodzicielstwem sprawiają, że nie zatrzymujemy się nawet na chwilę. Nasz organizm wytrzymuje to zabójcze tempo, ale potrzebuje również czasu na regeneracją, szczególnie, gdy zaczynamy chorować. Jeśli rozłoży Cię grypa powiedz „stop” wszystkim obowiązkom, połóż się do ciepłego łóżka i daj spokojnie wyzdrowieć swojemu organizmowi. Szybko się przekonasz, że 3-4 dni spędzone w ciepłym łóżku potrafią zdziałać cuda.

2. Nawilżanie

Objawy grypy to przede wszystkim katar, kaszel i gorączka. Wszystkie one są niezwykle uciążliwe dla chorego. Aby zmniejszyć uciążliwość kataru i kaszlu warto zadbać o dobre nawilżenie powietrza.
Reklama
Możesz w tym celu włączyć specjalny nawilżacz albo położyć mokry ręcznik na kaloryferze. Wilgotne powietrze znacznie ogranicza przesuszanie śluzówki gardła i nosa, a co za tym idzie katar i kaszel stają się mniej dokuczliwe.

3. Temperatura i świeże powietrze w pokoju chorego

Poza odpowiednią wilgotnością powietrza bardzo ważna jest również temperatura panująca w pomieszczeniach, gdzie przebywa chory. Najlepiej jeśli nie przekracza ona 20 stopni. Warto również, jak najczęściej, wietrzyć pokój chorego. Otwarcie okna sprawia, że drobnoustroje chorobotwórcze wraz z powietrzem wydostają się na zewnątrz, a świeży, rześki powiew pozwala odetchnąć pełną piersią. Warto pamiętać, że świeżego powietrza nie należy się obawiać, bo może ono jedynie pomóc.
Reklama

4. Napoje rozgrzewające

Kolejnym sposobem na pozbycie się uciążliwych dolegliwości grypowych są napoje rozgrzewające. Na czas choroby doskonale nadają się herbatki z lipy, malin czy czarnego bzu. Można je osłodzić miodem lub dodać soku z malin. Takie napoje działają napotnie, a zawarta w nich witamina C wspomaga w walce z zarazkami i uodparnia organizm.

5. Obniżenie gorączki

Jednym z objawów grypy jest także wysoka gorączka. Podwyższona temperatura to efekt walki organizmu z wirusami, niemniej jednak, jeśli na termometrze jest więcej niż 38 stopni, nie należy czekać, aż gorączka sama spadnie. Warto pamiętać, że szczególnie w przypadku dzieci i seniorów, wysoka temperatura może być bardzo niebezpieczna. W przypadku stanu podgorączkowego warto skorzystać z naturalnych lekarstw na gorączkę takich jak np. herbata z lipy.
Reklama
Jeśli gorączka jest wyższa najlepiej podać lek przeciwgorączkowy a dodatkowo zastosować zimne okłady na głowę, brzuch lub kark. Przy wysokiej gorączce można również zastosować letni prysznic lub kąpiel, które schłodzą organizm.

6. Sposoby na katar

Dokuczliwy katar najlepiej zwalczać za pomocą naturalnych metod. Woda morska wkraplana do nosa pozwoli łatwiej go wydmuchnąć, natomiast odrobina maści majerankowej ułatwi oddychanie. Można również wykonywać inhalacje z dodatkiem np. rumianku, które pomogą udrożnić i nawilżyć drogi oddechowe.
Reklama

7. Nawodnienie

W przypadku chorób przebiegających z gorączką niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnieni organizmu. Tym samym podczas grypy należy dużo pić nie tylko gorących napojów, ale również wody czy lekkich herbatek owocowych.

8. Lekkostrawna dieta

Podczas choroby niewiele osób ma apetyt, tym samym nie należy zmuszać się do jedzenia. Najlepiej jeść lekkostrawne potrawy o neutralnym smaku. Dobre odżywienie jest natomiast konieczne w okresie rekonwalescencji i wtedy warto zwrócić baczną uwagę na to co się je. Dobrze jest, gdy na talerzu pojawiają się poza smacznymi potrawami również uodparniające i wzmacniające dodatki takie jak np. czosnek, cytryna, duża ilość owoców i warzyw. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama