6 ziół na przeziębienie
Udostępnij Google News
Zdrowie

6 ziół na przeziębienie

Jesień oraz zima to czas kataru, kaszlu i ciągłych przeziębień. Wiele z nas, w pierwszym odruchu, sięga po kolejny syrop na kaszel czy tabletkę na przeziębienie, a przecież można inaczej. Może w tym roku leczenie chorób warto byłoby rozpocząć od leków ziołowych?

1. Jeżówka popularna

Jest to zioło pochodzące z Ameryki Północnej, które obecnie uprawiane jest właściwie na całym świecie. W medycynie ludowej jest stosowana już od wieków. Badania prowadzone przez naukowców udowodniły działanie antybakteryjne tej rośliny. Dodatkowo pobudza ona działanie układu odpornościowego, co przyspiesza proces leczenia. Ponadto badania wykazały, że polisacharydy zawarte w jeżówce odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu wnikaniu wirusów do komórek naszego organizmu.
Zioło to można kupić w postaci kropelek w aptece.

2. Czarny bez

Już w zamierzchłych czasach wino z owoców czarnego bzu było wykorzystywane w celach leczniczych. Obecnie w ziołolecznictwie wykorzystywane są nie tylko jagody, ale również kwiaty, liście i kora tej rośliny. Dzięki występującemu w czarnym bzie kwasowi urosolowemu roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne. Wybierając się do sklepu zielarskiego można kupić każdą z części tej rośliny. Napar z jagód bzu działa napotnie, obniża gorączkę oraz posiada delikatne działanie przeciwbólowe. Płukanie nim gardła zmniejsza ból i łagodzi dolegliwości układu oddechowego. Roślina ta ma również działanie moczopędne dzięki czemu pomaga oczyścić organizm z toksyn.

3. Rumianek

Jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej używanych ziół. Napar z rumianku działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Posiada również właściwości kojące a inhalacje rumiankowe pomagają zwalczyć uporczywy katar. Decydując się na picie herbatki rumiankowej należy pamiętać, aby po zalaniu ziół wodą przykryć je spodeczkiem. Rumianek można kupić w każdym sklepie zielarskim, aptece a nawet w wielu sklepach spożywczych.

4. Lipa

Napar z lipy ma działanie napotne i przeciwgorączkowe. Pomaga również organizmowi pozbyć się różnych szkodliwych substancji. Ponadto zawarte w lipie substancje skutecznie łagodzą dolegliwości związane z katarem, pomaga w oddychaniu, zmniejsza ból głowy i ułatwia zasypianie. Herbatka z lipy jest idealnym napojem podczas przeziębienia i grypy.

5. Prawoślaz, podbiał, tymianek

To trzy zioła bardzo często wykorzystywane podczas leczenia kaszlu. Najczęściej są głównym składnikiem syropów na kaszel, które kupujemy w aptekach, ale można z nich przygotować również napar do picia, który będzie działał podobnie jak apteczny syrop.

6. Majeranek

Majeranek to nie tylko smaczna przyprawa, ale również roślina szeroko znana w medycynie tradycyjnej. Maść majerankowa to najlepsza pomoc w czasie kataru. Udrażnia nos, pomaga w oddychaniu a do tego jest bezpieczna i można stosować ją już u najmłodszych dzieci. Jest doskonałą alternatywą dla kropli do nosa.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie