Inteligencja emocjonalna – co to jest, jak ją ćwiczyć, poznajemy swoje uczucia i lepiej je kontrolujemy

Inteligencja emocjonalna – co to jest, jak ją ćwiczyć, poznajemy swoje uczucia i lepiej je kontrolujemy

Na początku wydawało się, że istnieje tylko jeden rodzaj inteligencji, do dzisiaj jednak całkiem niezdefiniowany. Każdy z badaczy ma do niej swoje własne podejście, każdy inaczej określa kompetencje, którymi powinien wykazywać się człowiek inteligentny. Ogólnie można powiedzieć, że inteligencja – i ta definicja jest chyba najbardziej trafna – jest umiejętnością szybkiej oceny sytuacji, przechowywaniem w umyśle wielu rozwiązań, a ostatecznie przekazaniem najlepszej odpowiedzi, zareagowaniem w najlepszy możliwy sposób. Jak jednak pokazały badania, inteligencja jest inteligencji nierówna. Nie rozróżniamy teraz bowiem tylko jednego jej rodzaju – ale o wiele większą liczbę.
Reklama

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Skrótem od inteligencji emocjonalnej jest EQ czyli z angielskiego Emotional Intelligence Quotient. Mniej znaną nazwą jest także EI – czyli Emotional Intelligence. Inteligencja emocjonalna, jak sama nazwa wskazuje, jest sposobem w jaki radzimy sobie z emocjami. Emocje te to nie tylko nasze emocje, ale również emocje innych ludzi, a więc dodatkowo będzie to umiejętność „wchodzenia” do czyjegoś umysłu i odgadywania stanów mentalnych innych osób w celu odpowiedniej reakcji. Niektóre osoby mają tak samo, jak w IQ, lepsze lub gorsze wyniki EQ. Posiadanie wysokiego wyniku w jednym rodzaju inteligencji nie gwarantuje uzyskania tak samo dobrego wyniku w rodzaju drugim. Czasami stwierdza się nawet, że osoby posiadające większe IQ będą miały wyniki nieco mniejsze w EQ.

W jaki sposób możemy rozumieć inteligencje emocjonalną?

Według wielu badanych inteligencja emocjonalna to przede wszystkim zdolność do zrozumienia własnych emocji i samego siebie.
Reklama
Zdolność ta przekłada się na odnalezienie się w świecie i lepsze w nim prosperowanie. Lepsza kontrola emocji, zdolność motywacji samego siebie, empatia w stosunku do innych czy ostatecznie inne umiejętności o charakterze społecznym. W ten sposób rozumie inteligencje emocjonalną między innymi uczony Daniel Goleman. Dr Reuven Bar-On dodaje do tych umiejętności jeszcze możliwość, jak najlepszego radzenia sobie ze stresem, ogólny nastrój osoby, oraz jej zdolności adaptacyjne.

Czy inteligencję emocjonalną można ćwiczyć?

Oczywiście, można poprawić swoje wyniki zdobywane w testach inteligencji emocjonalnej. Przede wszystkim oprócz poprawy „punktowej”, zauważy się także poprawę swojego funkcjonowania interpersonalnego i społecznego. Aby zwiększyć swoją inteligencję emocjonalną należy założyć tzw. „dziennik uczuć”, który będzie trzeba prowadzić przez cały etap nauki.
Reklama
Zapisujemy w nim wszystkie doświadczane emocje, jeśli pojawią się tutaj także emocje negatywne, to starajmy się dopisywać ich przyczyny, oraz sposoby na poradzenie sobie z daną emocją. Przy każdej emocji dopisujemy stopień jej nasilenia. Poznając swoje emocje, przypatrujmy się emocjom innym ludzi. Nie oceniajmy pochopnie, spróbujmy zawsze postawić się w sytuacji drugiego człowieka. Unikajmy oskarżania innych. Kiedy np. chcemy kogoś „pogonić” nie mówmy, że jest on powolny, ale użyjmy swoich własnych emocji, żeby nazwać to, co odczuwamy – „nudzę się, chciałbym żeby to było zrobione szybciej”. Starajmy się tak postępować w każdej sytuacji – nigdy nie oskarżać innych, ale przekazywać swoje własne emocje, a przy tym lepiej uczyć się je okazywać i rozumieć.
Reklama

Dlaczego warto ćwiczyć inteligencję emocjonalną?

Im bardziej jesteśmy świadomi siebie i posiadamy tym samym lepszą inteligencję emocjonalną, tym lepiej odnajdujemy się w otaczającym nas świecie. Wpływa to nie tylko na kontakty osobiste, życie rodzinne i domowe, ale także na kontakty biznesowe i w pracy. Lepsza inteligencja emocjonalna to także lepsze zrozumienie samego siebie, pozbycie się złego humoru, melancholii i złych uczuć kierowanych do samego siebie i otoczenia. Ludzie o większej inteligencji emocjonalnej potrafią zaakceptować samych siebie, lepiej się kontrolują i regulują swoją pracę. Mają także więcej asertywności, potrzebnej w kontaktach z innymi w całym naszym życiu. Mogą się stać świetnymi przywódcami, potrafiąc kontrolować sytuacje, siebie i innych, trzymając swoje emocje zawsze na uwięzi.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama