Inteligencja emocjonalna – co to jest, jak ją ćwiczyć, poznajemy swoje uczucia i lepiej je kontrolujemy
Na początku wydawało się, że istnieje tylko jeden rodzaj inteligencji, do dzisiaj jednak całkiem niezdefiniowany. Każdy z badaczy ma do niej swoje własne podejście, każdy inaczej określa kompetencje, którymi powinien wykazywać się człowiek inteligentny. Ogólnie można powiedzieć, że inteligencja – i ta definicja jest chyba najbardziej trafna – jest umiejętnością szybkiej oceny sytuacji, przechowywaniem w umyśle wielu rozwiązań, a ostatecznie przekazaniem najlepszej odpowiedzi, zareagowaniem w najlepszy możliwy sposób. Jak jednak pokazały badania, inteligencja jest inteligencji nierówna. Nie rozróżniamy teraz bowiem tylko jednego jej rodzaju – ale o wiele większą liczbę.
Reklama
Czym jest inteligencja emocjonalna?
Skrótem od inteligencji emocjonalnej jest EQ czyli z angielskiego Emotional Intelligence Quotient. Mniej znaną nazwą jest także EI – czyli Emotional Intelligence. Inteligencja emocjonalna, jak sama nazwa wskazuje, jest sposobem w jaki radzimy sobie z emocjami. Emocje te to nie tylko nasze emocje, ale również emocje innych ludzi, a więc dodatkowo będzie to umiejętność „wchodzenia” do czyjegoś umysłu i odgadywania stanów mentalnych innych osób w celu odpowiedniej reakcji. Niektóre osoby mają tak samo, jak w IQ, lepsze lub gorsze wyniki EQ. Posiadanie wysokiego wyniku w jednym rodzaju inteligencji nie gwarantuje uzyskania tak samo dobrego wyniku w rodzaju drugim. Czasami stwierdza się nawet, że osoby posiadające większe IQ będą miały wyniki nieco mniejsze w EQ.W jaki sposób możemy rozumieć inteligencje emocjonalną?
Według wielu badanych inteligencja emocjonalna to przede wszystkim zdolność do zrozumienia własnych emocji i samego siebie.Reklama
Czy inteligencję emocjonalną można ćwiczyć?
Oczywiście, można poprawić swoje wyniki zdobywane w testach inteligencji emocjonalnej. Przede wszystkim oprócz poprawy „punktowej”, zauważy się także poprawę swojego funkcjonowania interpersonalnego i społecznego. Aby zwiększyć swoją inteligencję emocjonalną należy założyć tzw. „dziennik uczuć”, który będzie trzeba prowadzić przez cały etap nauki.Reklama
Reklama
Dlaczego warto ćwiczyć inteligencję emocjonalną?
Im bardziej jesteśmy świadomi siebie i posiadamy tym samym lepszą inteligencję emocjonalną, tym lepiej odnajdujemy się w otaczającym nas świecie. Wpływa to nie tylko na kontakty osobiste, życie rodzinne i domowe, ale także na kontakty biznesowe i w pracy. Lepsza inteligencja emocjonalna to także lepsze zrozumienie samego siebie, pozbycie się złego humoru, melancholii i złych uczuć kierowanych do samego siebie i otoczenia. Ludzie o większej inteligencji emocjonalnej potrafią zaakceptować samych siebie, lepiej się kontrolują i regulują swoją pracę. Mają także więcej asertywności, potrzebnej w kontaktach z innymi w całym naszym życiu. Mogą się stać świetnymi przywódcami, potrafiąc kontrolować sytuacje, siebie i innych, trzymając swoje emocje zawsze na uwięzi.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Osoby wysoko wrażliwe – na czym polega ich wyjątkowość?
Czym jest wysoka wrażliwość? To cecha charakteru, która sprawia, że osoby wysoko wrażliwe odczuwają i reagują na bodźce środowiskowe w sposób bardziej intensywny niż inni. Są one bardziej wrażliwe na emocje, bodźce zmysłowe, jak dźwięki, zapachy czy dotyk, jak również na subtelne zmiany w otoczeniu. Wysoka wrażliwość jest często uważana za dar, ale może być również wyzwaniem, jeśli nie wiemy, jak sobie z nią radzić.
Ile trwa żałoba?
Strata bliskiej osoby jest jednym z najtrudniejszych wydarzeń w życiu człowieka. To moment, który wywołuje silne emocje, smutek i ból. Każdy przeżywa żałobę na swój sposób, ale wiele osób zastanawia się, ile czasu powinno upłynąć, zanim będą w stanie poczuć się lepiej. Czy istnieje określony czas trwania żałoby? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ żałoba jest procesem indywidualnym i zależy od wielu czynników.
Syndrom Piotrusia Pana: Skutki niedojrzałości emocjonalnej
Czy kiedykolwiek spotkałaś mężczyznę, który wydaje się wiecznym dzieckiem? Osobą, która unika odpowiedzialności, nie potrafi przyznać się do błędu i zachowuje się jak bohater bajki? Jeśli tak, być może masz do czynienia z Syndromem Piotrusia Pana. Ten syndrom charakteryzuje się niedojrzałością emocjonalną, egoizmem i brakiem umiejętności przejścia w dorosłość.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl