Czy w ciązy można latać samolotem?

Czy w ciązy można latać samolotem?

Latanie samolotem w czasie ciąży stanowi dylemat dla wielu przyszłym mam. Odpowiedź na pytanie czy w stanie błogosławionym wolno nam wsiadać na pokład maszyny latającej jest stosunkowo prosta. Oczywiście można latać, jeśli ciąża przebiega w pełni prawidłowo. Aby zyskać pewność przed lotem najlepiej udać się do swojego lekarza prowadzącego i upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do odbycia podróży.
Reklama

Pierwszy trymestr

Z całą pewności latanie samolotem to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej bezpiecznych form przemieszczania się ludzi po świecie. Zagrożenie dla rozwijającego się płodu mogą stanowić jedynie zmiany ciśnienia pojawiające się w trakcie startu oraz lądowania. Z tej przyczyny większość specjalistów odradza ten sposób transportu w trakcie trwania pierwszego trymestru ciąży. Jest to kluczowy czas dla rozwoju maleństwa, w którym wykształca się większość narządów. W wyniku gwałtownej zmiany ciśnienia może dojść do zaburzeń.

Kiedy najbezpieczniej

Najbezpieczniejszym czasem na podróże lotnicze w czasie ciąży jest tzw. półmetek czyli połowa II trymestru. W tym czasie większość narządów jest już całkowicie wykształcona i nic w trakcie lotu nie powinno stanowić zagrożenia dla naszej pociechy. Konieczność częstych lotów Jeśli kobieta musi np. ze względów zawodowych często podróżować ponad chmurami najlepiej pozostać w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym i konsultować ewentualne pojawienie się przeciwwskazań.
Reklama
Warto również zwrócić uwagę na bramki służące do wykrywania metalu na lotniskach. Gdzieniegdzie kobiety ciężarne proszone są o przechodzenie bokiem, warto więc zwrócić uwagę urzędnika na to w jakim jesteśmy stanie, aby częste kontrole na takich bramkach nie zaszkodziły.

Ostatni trymestr

Wiele linii lotniczych nie pozwala kobietom, które przekroczyły 34 tydzień ciąży na podróżowanie na pokładzie swoich samolotów. Ma to logiczne uzasadnienie. W tym czasie możliwe jest, że dojdzie do przedwczesnego porodu, a raczej ani załoga ani przyszła mama nie chciałaby tego na wysokości kilku kilometrów.
Reklama
Nawet jeśli później dziecko będzie przez całe życie podróżować za darmo. Poza tym możliwe jest, że wystąpią problemy z krążeniem lub zasłabnięcia przyszłej mamy spowodowane długotrwałą pozycją siedzącą.

Ciąże mnogie

Jeśli kobieta spodziewa się więcej niż jednego dziecka, najczęściej odradza jej się podróżowanie samolotami. Wynika to z faktu, iż tego rodzaju ciąże wiążą się ze znacznie większym ryzykiem i zagrożeniem życia niż pojedyncze. Narażone są zarówno mamy jak i ich dzieci, a przebywając na dużej wysokości nie ma możliwości szybkiego rozwiązania poprzez cesarskie cięcie i przewiezienia do szpitala. Trzeba czekać na wylądowanie. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama