Czy ty też masz problem z bezsennością w ciąży?
Ciąża kojarzy się z wyjątkowym okresem oczekiwania i rozwoju nowego życia. Nie zawsze jednak jest to czas usłany różami. Przyszłe mamy muszą się zmagać z wieloma dolegliwościami, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie i pogarszają samopoczucie. Jedną z nich jest z pewnością problem bezsenności oraz zaburzenia snu. Pojawiają się zwykle w trzecim trymestrze ciąży i posiadają swoje uzasadnienie. Kobiety będące na wcześniejszych etapach rzadko skarżą się na ten problem – można powiedzieć, że wręcz przeciwnie są w stanie spać znacznie więcej niż dotychczas.
Reklama
Jakie mogą być przyczyny bezsenności w okresie błogosławionym?
- Problem ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu – brzuszek jest coraz większy tak więc bardzo trudno jest nam się ułożyć wygodnie, powoduje to również dodatkowe przebudzenia w nocy wynikające z konieczności zmiany pozycji.
- Duża macica uciska pęcherz moczowy – niestety, dziecko i powiększająca się wraz z nim macica zajmuje ogromną powierzchnie w naszym brzuchu co powoduje znaczny ucisk na otaczające narządy, również co bywa kłopotliwe na pęcherz moczowy. Wynikiem takiego stanu rzeczy są regularne pobudki nocne związane z koniecznością odwiedzenia toalety. Starajmy się więc unikać wypijania dużej ilości płynów bezpośrednio przed położeniem się spać.
- Duża macica uciska przeponę – schemat podobny jak w powyższym punkcie. Ściśnięta przepona może skutkować występowaniem tzw. krótkiego oddechu w czasie snu u kobiety ciężarnej. Wskazane jest wówczas układanie się na lewym boku i wkładanie dodatkowej poduszki pod głowę.
- Skurcze w nogach – najczęściej lokalizują się w łydkach, potrafią jednak również wystąpić w udach. Gdy pojawi się taki ból od razu budzimy się. W celu ich uniknięcia zaleca się ciężarnym specjalne preparaty magnezowe oraz z witaminami z grupy B. Pamiętaj jednak aby nie rozpoczynać ich stosowania na własną rękę w szczególności jeśli regularnie przyjmujesz witaminy dla ciężarnych. Powiedz o swoim problemie lekarzowi, określ jakie witaminy przyjmujesz i co jeszcze możesz dołożyć.
- Ruchy dziecka – w końcowym etapie ciąży bywają nawet bolesne i mogą uniemożliwiać zasypianie lub budzić w nocy. Paradoksalnie dziecko w łonie najczęściej właśnie w nocy nie śpi, a spokojne jest w dzień. Bardzo prosto to wytłumaczyć gdy mama jest aktywna i się porusza dziecko jest bujane i kołysane do snu, zaś w nocy jest nieruchomo i się budzi. Czasem w zaśnięciu pomaga paniom delikatny masaż brzucha bądź wystawienie go na światło.
- Lęk przed porodem i stres – takie uczucia pojawią się u każdej kobiety, która już niedługo ma powitać na świecie swoje małe szczęście. Poród bywa trudny więc w związku z jego nieuchronnym przybliżaniem się pojawiają się różne obawy i strach. Taki stan umysłu może powodować różne problemy oraz dolegliwości. Aby nieco je złagodzić najlepiej rozmawiać z lekarzem lub bliską osobą. Wszelkie słowa wsparcia i dodawanie otuchy spowodują pobudzenie pewności siebie i pomogą wpłynąć na znaczną redukcję stresu.
- Rozmaite stany chorobowe – można tu zaliczyć zarówno depresję jak i schizofrenię oraz najróżniejsze anomalie związane z rozwojem płodu, przedwczesnym porodem itd.
- Problemy kardiologiczne.
Jakie mogą być następstwa bezsenności u ciężarnej?
- Objawy chorobowe somatyczne – nadciśnienie, depresja czy przewlekły stres.
- Zmiany chorobowe w organizmie/ psychice kobiety ciężarnej wykazują niekorzystne oddziaływanie na ogólny stan zdrowia ciężarnej oraz na gospodarkę hormonalną jej organizmu.
- BEZSENNOŚĆ KONIECZNIE NALEŻY SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM PROWADZĄCYM CIĄŻE!
W jaki sposób bezsenność może wpłynąć na rozwijające się dziecko?
- Jeśli kobieta jest zmęczona i osłabiona dużo łatwiej o zasłabnięcie lub np. utratę równowagi czy potkniecie wynikające z problemów z koncentracją może to zaszkodzić maleństwu np. poprzez przedwczesne rozpoczęcie się akcji porodowej.
- Problemy ze snem u mamy NIE wpływają na pojawienie się takich samych u nienarodzonej pociechy. Pamiętajmy o tym i nie martwmy się na zapas. Jednak dbajmy o własny wypoczynek.
Jak poprawić jakość snu?
- Przygotowanie sypialni – pomieszczenie powinno być dobrze wywietrzone, temperatura powietrza nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza, powietrze rześkie i odpowiednio nawilżone. Pamiętajmy, że jeśli w pokoju jest sucho i duszno to gorzej nam się śpi, sen jest znacznie płytszy i bardzo niespokojny, a przyszłe mamy powinny o to szczególnie dbać.
- Spokój – zadbajmy aby zza okna nie dochodzi żadne rozpraszające dźwięki oraz światła. Zasłońmy dokładnie okna. Niech sypialnia będzie niezwykle spokojnym miejscem.
- Sypialnia miejscem jedynie do snu – nie czytamy w łóżku, nie oglądamy telewizji, nie kłócimy się i nie pracujemy. Jest to miejsce, które nasz umysł ma kojarzyć tylko i wyłącznie z nocnym wypoczynkiem.
- Wygodna pozycja – układamy się na boku, między kolana wkładamy poduszkę, dzięki czemu lepiej pracują nerki i krążenie jest poprawione. W czasie zasypiania nie powinnyśmy gwałtownie zmieniać pozycji tylko spokojnie wyciszyć się i zasnąć.
- Nasz dzień – spacer z partnerem, relaks w ciągu dnia, kubek melisy lub ciepłego mleka przed położeniem się do łóżka, masaż karku i pleców przed położeniem się spać, odprężająca kąpiel.
- Unikamy pobudzania – w godzinach popołudniowych i wieczornych nie pijemy kawy ani herbaty.
- Nasenne – wszelkie preparaty o działaniu nasennym również te ziołowe mogą silnie zaszkodzić maleństwu, nie należy ich absolutnie stosować.
- Mama pozytywnie nastawiona i silne wsparcie taty jeszcze nienarodzonego malucha z pewnością są najważniejszym zaleceniem.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Kiedy należy wykonać pierwsze badania prenatalne? Terminy i porady.
Wczesna diagnostyka w ciąży odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia matki i dziecka. Jednym z najważniejszych elementów są badania prenatalne, które pozwalają na ocenę prawidłowego rozwoju płodu.
In vitro - wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu
Często marzymy o tym, by zostać rodzicem i powiększyć naszą rodzinę. Niestety, nie zawsze jest to tak łatwe, jak nam się wydaje. Długotrwałe starania o dziecko mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. W takich sytuacjach wiele par decyduje się na zabieg in vitro. Co to takiego? Jak się do niego przygotować? Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? W tym artykule odpowiemy na te pytania i podzielimy się wiedzą na temat in vitro.
Czy w ciąży można się kochać?
Jednym z często pojawiających się pytań wśród par oczekujących dziecka jest, czy można się kochać w ciąży. Otóż, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i należy słuchać swojego ciała oraz konsultować się z lekarzem prowadzącym.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl