Jakie problemy zdrowotne może powodować nadwaga i otyłość?

Jakie problemy zdrowotne może powodować nadwaga i otyłość?

Nadwaga i idąca za nią otyłość to dwie dość poważne choroby cywilizacyjne. O ile ilość kilogramów nieco przewyższająca normę nie jest jeszcze stanem do szybkiego „odwrócenia”, o tyle otyłość wymaga już specjalistycznego leczenia i pomocy. Zarówno nadwaga, jak i otyłość, spowodowane są znacznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie.
Reklama

Skąd bierze się nadwaga i otyłość?

To domena współczesnych populacji, dlatego otyłość nazywamy chorobą cywilizacyjną. Brak problemów z wyżywieniem, ciągły, nieograniczony dostęp do posiłków i przekąsek wysokoenergetycznych (cukry proste zawarte w batonikach czy innych słodyczach) – wszystko to prowadzi do otyłości. Poza tym styl aktywności współczesnych ludzi diametralnie się zmienia. Praca przy komputerze, w biurze, na siedząco nie sprzyja dobremu zdrowiu i szczupłej sylwetce. Otyłością nazywamy stan, w którym kobieta posiada 25% tkanki tłuszczowej z całkowitej masy ciała, a mężczyzna 20%.

Problemy spowodowane przez nadwagę i otyłość

Otyłość przede wszystkim skraca oczekiwaną długość życia oraz naraża na rozwinięcie się objawów prowadzących do wielu bardzo niebezpiecznych chorób. Jakość naszej egzystencji również ulega diametralnemu pogorszeniu.

1. Choroby układu krążenia

Wiele z chorób układu krążenia również nazywanych jest chorobami cywilizacyjnymi.
Reklama
Szczególnie należy zwrócić uwagę na to, że choroby te są odpowiedzialne w Polsce za ok. 50% wszystkich zgonów. Do najczęstszych z nich należą: udar mózgu, zawał serca, miażdżyca (bardzo często występująca u osób otyłych), choroby niedokrwienne serca, niewydolność serca czy choroby zakrzepowo-zatorowe.

2. Cukrzyca typu II

Cukrzyca drugiego typu bezpośrednio związana jest z otyłością. Sama choroba występuje w związku z wysokim stężeniem glukozy we krwi oraz wrodzoną lub nabytą opornością na insulinę. Zachorowalność na nią diametralnie wzrosła w ostatnich 50 latach – identyczne statystyki dotyczą otyłości. Cukrzyca tego typu może prowadzić do jeszcze poważniejszych powikłań, a w tym: do chorób układu krążenia, retinopatii cukrzycowej, niewydolności nerek, złego krążenia krwi w kończynach, co czasem kończy się nawet amputacją, oraz co najgorsze – do udarów mózgu. Informacja o zachorowaniu powinna skłonić do radykalnej zmiany diety.
Reklama
Niestety w wielu przypadkach jest to niezwykle trudne i wymaga wsparcia bliskich a nawet pomocy specjalistycznej – psycholog. Jeśli chory nie zastosuje się do wskazań lekarza groźne następstwa cukrzycy stają się dla niego nieuniknione i to w stosunkowo krótkim czasie.

3. Zespół bezdechu śródsennego

Dowiedziono, że osoby otyłe mają większe szanse na zachorowanie. Bezdech w czasie snu może być niezwykle niebezpieczny dla życia. Nazywa się nim ustanie wentylacji płuc na przynajmniej 10 sekund, lub spłycenie oddechu o około 50%. Choroba częściej dotyka mężczyzn. Bliscy osoby z takimi problemami zmagają się również z problemami natury psychologicznej, kiedy ciągle martwią się o wystąpienie bezdechu u danego członka rodziny. W skrajnych przypadkach osoba taka musi być czasami budzona, doprowadzana do stanu, kiedy sama zaczyna od nowa naturalnie oddychać. W wielu przypadkach podstawowym objawem bezdechu jest uporczywe chrapanie. Chory powinien zgłosić się do laryngologa a najlepiej do specjalistycznej poradni zajmującej się leczeniem bezdechu.
Reklama
Jednak przy dużej nadwadze lub otyłości leczenie będzie musiało być skojarzone z jednoczesną utratą masy ciała.

4. Niepełnosprawność

Niepełnosprawność w otyłości chorobliwej związana jest z całkowitym zaprzestaniem ruchu. Dana osoba nie potrafi już samodzielnie funkcjonować w domu i w społeczeństwie. Wykluczone są wizyty w sklepie i praca. Często osoby takie nie wstają już z łóżka, muszą być przewijane i karmione. Nie potrafią się sobą samodzielnie zająć, wymagają ciągłej opieki kogoś z zewnątrz, najczęściej najbliższej rodziny. Początkowo poruszanie jest jedynie nieco trudniejsze, najgorszy jest z całą pewnością moment gdy fałdy tłuszczu uniemożliwią poruszanie się. Osoba przyzwyczajona do samodzielności podupada wówczas również psychicznie. Konieczna jest pomoc psychologa, dietetyka, trenera osobistego oraz lekarza bariatryka i chirurga plastycznego.
Reklama
Terapia jest długotrwała i niebezpieczna dla życia.

5. Wykluczenie społeczne

Wykluczenie społeczne osób otyłych i z nadwagą zaczyna się już w najmłodszych latach. Dzieci nie chcą bawić się z rówieśnikami nieco odmiennymi. Dziecko z nadwagą będzie najpewniej szykanowane i obrażane, również w późniejszym etapie nastoletnim. Osoby dorosłe również spotykają się z obelgami i nieprzyjemnymi sytuacjami na co dzień. Poza tym nie mogą najczęściej uczestniczyć w typowych dla swojego środowiska aktywnościach: nie uprawiają sportu, nie wychodzą na spotkania towarzyskie, nie mają hobby, które zmusza do kontaktu z innymi. W ten sposób osoby otyłe coraz bardziej się izolują, co prowadzi do problemów psychicznych. Jednakże tempo narastania problemu już pośród najmłodszych jest tak duże, że jeśli nic nie zmieni się w podejściu społeczeństwa, rodziców i wychowawców, to w niedługim czasie osoby szczupłe i wysportowane staną się odmieńcami.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama