20 sposobów na katar i zatkany nos
Najczęściej w porach przejściowych pojawia się katar i zatkany nos. Jest to z cała pewnością sytuacja dużego dyskomfortu. W takich momentach próbujemy wszystkiego co tylko może w jakiś sposób ulżyć nam w nieprzyjemnej dolegliwości. Bo kto chciałby przez długi czas borykać się z utrudnionym oddychaniem, zatkanym, czerwonym nosem. To problem w codziennym życiu – ciężko nam poradzić sobie z obowiązkami, wywiązać się ze zobowiązań w pracy. Niektórzy nawet ryzykują tezę iż właśnie w czasie uporczywego kataru czują się najbardziej chorzy. Jak więc radzić sobie z niechcianym objawem i wrócić do pełni sił? Istnieje wiele sprawdzonych sposobów zarówno domowych jak i polecanych przez lekarzy i farmaceutów. Znasz je już? Jeśli nie to koniecznie przeczytaj naszą poniższą listę i wybierz najlepszą metodę dla siebie.
Reklama
1. Leki na przeziębienie – są ogólnodostępne, można je nabyć w każdej aptece bez recepty. Ich zastosowanie jest wskazane jeśli poza katarem występują u nas inne objawy, takie jak ból gardła, kaszel, gorączka itp.
2. Inhalacje – można je przygotować z naparu rumiankowego lub z olejków aromatycznych, np. jednym z polecanych jest eukaliptusowy. Dawniej przygotowywano je w zwykłych garnkach z gorącą wodą i cały proces polegał na wdychaniu pary unoszącej się z przygotowanej inhalacji. Obecnie najczęściej stosuje się specjalne urządzenia, dzięki którym osoba stosująca ten zabieg nie ma kontaktu z wrzątkiem, tak więc nie ma ryzyka poparzenia. W taki sposób można również stosować inhalacje u malutkich dzieci.
3. Smarowanie skrzydełek nosa - gdy mamy katar w wyniku ciągłego smarkania w okolicy nosa pojawiają się podrażnienia. Najlepiej możliwie jak najczęściej smarować te miejsca maścią witaminową, kremem ochronnym lub maścią majerankową, która ma jednocześnie właściwości inhalacyjne, pomagające w zwalczaniu kataru.
4. Woda – pijemy duże ilości płynów, które ułatwiają rozrzedzanie się zalegającej wydzieliny i jej pozbywanie się. Szczególnie wskazane są gorące, parujące płyny – rosół, herbata z sokiem z czarnego bzu lub z malin.
5. Czosnek – możesz go posiekać lub rozgnieść i dodać do kanapek na kolację. Wysoki poziom jego działania antybakteryjnego przyspieszy wyleczenie. To taki naturalny antybiotyk.
W złagodzeniu przykrego smaku i zapachu może pomóc jedzenie kawałków czosnku z kawałkami pomidorów. Czosnek można również wykorzystać w inny sposób. Należy delikatnie obrać dwa ząbki – niezbyt duże. Nie można ich uszkodzić, następnie każdy z ząbków wkładamy do każdej z dziurek nosa. Wygląda to może trochę śmiesznie jednak tak wykonana bezpośrednia inhalacja pomoże szybko zwalczyć katar. Co jakiś czas można je wyciągać aby chwilę odpocząć.
6. Natka pietruszki – znajdziesz w niej wysoką zawartość witaminy C, niezwykle wskazanej w leczeniu przeziębień i niedrożności górnych dróg oddechowych. Możesz ją posiekać dodać do rosołu lub posypać na kanapki.
7. Częste mycie rąk – odpowiedni poziom higieny osobistej jest niezwykle istotny w skutecznym procesie leczenia. Jeśli chcesz trwale wyeliminować katar myj ręce możliwie jak najczęściej, w szczególności gdy oczyszczamy nos w jednorazowe chusteczki.
8. Krople do nosa tabletki na katar – ich zadaniem jest zmniejszenie przekrwienia śluzówki i zatamowanie uporczywego objawu cieknącego nosa. Krople do nosa nie powinny być jednak stosowane zbyt długo. Odstaw je po 3-4 dniach.
9. Chrzan – jego intensywny, ostry zapach zdaniem wielu osób pomaga w walce z zatkanym nosem. Należy otworzyć nowy słoiczek chrzanu i wąchać. Najlepiej kupić taki domowej roboty od pani na targowisku, gdyż jego zapach jest znacznie bardziej intensywny.
10. Nawilżanie powietrza – do tego celu możemy zastosować odpowiednie urządzenie – nawilżacz powietrza lub popularny kominek, do którego wkłada się świeczkę, wlewa nieco wody i dodaje kilka kropli olejku eterycznego. Zapach może roznosić się po pomieszczeniu nawet przez kilka godzin. Polecane olejki to eukaliptusowy, sosnowy oraz miętowy. Ich stosowanie pomaga w usuwaniu zalegającej wydzieliny poprzez jej rozrzedzanie, dodatkowo dezynfekuje powietrze.
11. Sól – może pomóc w usuwaniu nadmiaru wydzieliny z zatok. Aby wykonać ten prosty domowy zabieg należy umieścić sól w woreczku płóciennym i podgrzać w piekarniku. Taki ciepły okład kilka razy w ciągu dnia przykładamy do czoła oraz policzków w okolicy nosa.
12. Cebula - to jedno z tych warzyw, które znacząco przysługują się w walce z przeziębieniem. Można oczywiście przygotować syrop, jednak jego zastosowanie jest znacznie lepsze jeśli doskwiera nam kaszel. W przypadku kataru najlepiej wykonać inhalację. To bardzo proste. Cebule wystarczy drobno posiekać, następnie zalać wrzątkiem. Garnek czy miskę z miksturą najlepiej ustawić w kuchni, usiąść obok na krześle nachylić się nad nim i przykryć głowę ręcznikiem. Następnie wdychać zapach. Właściwości cebuli plus para wodna pomoże w walce z katarem.
13. Herbata majerankowa – stosować ją należy w ilości około 1 litra na dobę. Jej przygotowanie jest zupełnie bezproblemowe – do jednej szklanki wrzątku należy wsypać 1 łyżkę przyprawy i odstawić, najlepiej pod przykryciem na około 5 minut do zaparzenia.
Już dwa dni takiej kuracji powinny pomóc w pozbyciu się kataru.
14. Gorąca kąpiel – nie chodzi jednak o wylegiwanie się w wannie, gdyż wówczas możemy się nadmiernie wychłodzić i rozchorować bardziej. Wchodzimy do mocno ciepłej wody, można do niej dodać kilka kropli olejków aromatycznych lub soli mineralnych. Po 10-15 minutach wychodzimy z wanny, szybko się wycieramy i ciepło ubieramy.
15. Witamina C – nie pomaga w prawdzie w zwalczaniu wirusów, jednak zarówno witamina C jak i rutinoscorbin pozytywnie oddziałują na naczynia krwionośne – wzmacniają je i umacniają. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk nosa i sprawi, że przestanie ciec z nosa jak z zepsutego kranu.
16. Żele i spraye na bazie wody morskiej – w ostatnim czasie stały się coraz bardziej popularne. Dzięki nim mamy możliwość dokładnego oczyszczenia nosa oraz zatok. Pamiętajmy jednak aby takie oczyszczanie stosować jakiś czas przed wyjściem z domu, minimum pół godziny.
17. Sok z cytryny – wyciskamy z niej sok i przygotowujemy inhalację, lub w roztworze maczamy wacik i wkładamy do nozdrzy. Taki zabieg powtarzamy prze około godzinę z przerwami. Świetnie sprawdza się przy oczyszczaniu zatok.
18. Nalewka z czosnku – obierz 5-6 ząbków czosnków i zmiażdż na prasce zalej połową szklanki spirytusu.
Najlepiej wykorzystać do tego słoik. Następnie go zakręć i odstaw w miejsce ciepłe i ciemne na co najmniej 14 dni. Gdy tylko pojawi się u ciebie katar wlej jedną łyżeczkę do połowy szklanki mleka z miodem.
19. Gorczyca – ziarenka podgrzej na patelni, przesyp do woreczka z dzianiny i przykładaj w okolicach zatok. Można również rozetrzeć ją w moździerzu, po czym zalać wrzątkiem, a po przestygnięciu nasączyć wywarem gazę i okładać bolące zatoki.
20. Porada lekarza – po specjalistyczną pomoc należy udać się gdy katar przeciąga się przez co najmniej 10 dni, jeśli wydzielina staje się żółto- zielona, a gdy się pochylamy czujemy ból między brwiami.
Znane w Polsce powiedzenie mówi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Ile jednak w takim stwierdzeniu prawdy? Najlepiej jeśli sprawdzimy to samodzielnie. Z całą pewnością wśród powyższych 20 sposobów łagodzenia dolegliwości związanych z katarem znajdziemy taką, która znacząco skróci czas jaki będzie trwał nasz nieżyt nosa.
Jeśli jednak chcemy radzić sobie bez kataru powinniśmy również zwrócić uwagę na tryb życia jaki prowadzimy. Nasza dieta i stopień aktywności fizycznej mają wpływ na stan naszego zdrowia i odporności. Więc jeśli zależy nam aby chorować rzadziej lub wcale, albo gdy już „coś nas złapie” szybko radzić sobie z pojawiającymi się dolegliwościami koniecznie dbajmy o siebie przez cały rok.
Marta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak pomóc dziecku w nocy z katarem?
Czy Twoje dziecko ma katar i nie może spać w nocy? To z pewnością frustrujące zarówno dla Ciebie, jak i dla malucha. Ale nie martw się, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc Twojemu dziecku w lepszym zasypianiu i łagodzeniu objawów kataru. W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma skutecznymi sposobami, które możesz zastosować, aby pomóc swojemu dziecku w nocy z katarem.
Jak nauczyć dziecko smarkać?
Nauczenie dziecka smarkania jest ważnym krokiem w jego rozwoju i zdrowiu. Kiedy maluch ma katar, dobrze jest nauczyć go wydmuchiwać nos, aby pozbyć się zalegającej wydzieliny. W tym artykule podpowiemy Ci, jak skutecznie nauczyć dziecko smarkać, aby ułatwić mu oddychanie i zapobiec dalszym infekcjom.
Inhalacje z soli fizjologicznej - naturalna ulga
Infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok czy katar, mogą być bardzo uciążliwe i bolesne. W takich przypadkach warto sięgnąć po naturalne metody, które mogą przynieść ulgę i przyspieszyć proces gojenia. Jednym z takich skutecznych i bezpiecznych sposobów jest inhalacja z soli fizjologicznej. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym i nawilżającym, inhalacje z soli fizjologicznej mogą przynieść ulgę i złagodzić objawy infekcji górnych dróg o
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl