20 sposobów na zatkane zatoki
Silny ucisk u nasady nosa, bóle głowy, cieknący katar, problemy z usunięciem wydzieliny, duży dyskomfort, kichanie i inne nieprzyjemne dolegliwości stanowią symptomy problemów z zatokami. Najwięcej osób uskarża się na nie w porach przejściowych oraz zimą, gdy mamy do czynienia z większymi zmianami temperatur otoczenia.
Reklama
Przewlekłe zapalenia zatok z ropną lub krwistą wydzieliną najczęściej wymagają podjęcia antybiotykoterapii oraz kilku dni odpoczynku w zaciszu własnego domu. Jednak gdy sytuacja nie jest jeszcze tak poważna a nam dokucza niedrożny nos możemy radzić sobie domowymi sposobami oraz farmaceutykami, które zakupimy w każdej aptece bez recepty.
Garść grubych ziaren soli podgrzewamy na suchej patelni, zawijamy z ściereczkę z płótna i przykładamy u nasady nosa. Związki jakie będą uwalniać się z soli pomogą oczyścić nos. Przed przyłożeniem szmatki do twarzy sprawdźmy jej temperaturę na wewnętrznej stronie przedramienia. Po wykonaniu tego zabiegu nie zaleca się wychodzenia na chłodne powietrze nawet przez kilka godzin, dlatego najlepiej wykonywać go wieczorem.
4. Groch – kilka jego łyżek umieszczamy w bawełnianej skarpecie lub w lnianym woreczku. Możemy również dodać 1-2 łyżki soli jodowo-bromowej. Woreczek wkładamy do piekarnika nagrzanego do 60 stopni Celsjusza na kilka minut. Ciepły woreczek przykładamy pomiędzy brwiami.
5. Czosnek i cebula – polecane jest wdychanie oparów tych warzyw. Cebulę można pokroić, czosnek rozgnieść i wdychać ich zapach. Jeśli pojawi się objaw drażnienia w postaci np. łzawienia oczu należy przerwać.
6. Inhalacja na bazie roztworu soli – pomoże na ból u nasady nosa. Do naczynia wlewamy 2 litry gorącej wody i wsypujemy 4-6 łyżek soli morskiej lub kuchennej. Pochylamy się nad miską, na głowę kładziemy ręcznik tworząc namiot i wdychamy opary. W czasie inhalacji należy zamknąć oczy oraz nie przystawiać twarzy zbyt blisko wrzątku aby nie pojawiło się poparzenie.
7. Inhalacje ziołowe – w naczyniu umieszczamy 1 litr gorącej wody i dodajemy około 50 gram mieszanki ziół lub pojedynczego zioła.
Można również dodać kilka kropli olejku. Taka inhalacja powinna trwać około 10 minut, oczywiście pod namiotem z ręcznika. Jeśli jednym z głównych nieprzyjemnych objawów jest katar wskazane są takie zioła jak : tymianek, szałwia, rumianek, mięta pieprzowa oraz skrzyp polny. Wśród olejków eterycznych najlepsze będą : majerankowy, ziołowy, eukaliptusowy, kamforowy, z mięty pieprzowej lub lawendowy. Skuteczność inhalacji uzyskamy dopiero stosując ją codziennie przez okres 7 dni. Osoby posiadające cerę naczynkową powinny unikać tego zabiegu.
8. Maści rozgrzewające – nanosimy je na okolice nasady nosa oraz skroni, po czym owijamy głowę ciepłą opaską. Mają działanie łączące to uzyskiwane przy inhalacji oraz ciepłych okładach. Wykazują właściwości przeciwbólowe, udrożniające zatoki. Najskuteczniejsze będą dostępne w aptekach maści : kamforowe, eukaliptusowe, jałowcowe, sosnowe oraz rozmarynowe. Osoby z cerą naczynkową i wrażliwą powinny unikać również tego zabiegu gdyż rozgrzewa on skórę i może wywoływać jej podrażnienie.
9. Nalewka z kwiatów dziewanny i czosnku – stanowi ona element medycyny naturalnej. Należy wypijać ją 3 razy na dzień. Wówczas wykorzystujemy jej właściwości – udrażnianie zatok, regeneracja błony śluzowej górnych dróg oddechowych oraz działanie bakteriobójcze. Siekamy 10 ząbków czosnku, dodajemy garść suszonych kwiatów dziewanny i zalewamy szklanką spirytusu.
Umieszczamy w słoiku, mocno zakręcamy i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsca na 2-3 tygodnie. Gdy minie ten czas przecedzamy zawartość przez gazę do butelek. Nalewka powinna leżakować około 5 miesięcy zanim zostanie spożyta.
10. Przyprawy z naszej kuchni – do herbaty warto dodać cynamon lub imbir, które spowodują rozgrzanie oraz udrożnią górne drogi oddechowe. Kminek można wąchać podobnie jak cebulę czy czosnek gdyż jego zapach również udrażnia zatkany nos.
11. Gorczyca – w lnianym woreczku umieszczamy 5 garści. Podgrzewamy w piekarniku i przykładamy do czoła oraz policzków. Ma ona silnie drażniący zapach, który ułatwi usunięcie zalegającej wydzieliny w krótkim czasie. Takie kompresy można wykonywać nawet kilka razy na dzień.
12. Chrzan – jego silny zapach, szczególnie tego wiejskiego, od pani na targowisku pomoże oczyści zatkane zatoki.
13. Napar malinowo-lipowy z miodem – ma działanie silnie rozgrzewające, zmniejsza obrzęk błon śluzowych, ma właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Do szklanki wsypujemy łyżeczkę suszonych malin, łyżeczkę suszonych kwiatostanów lipy, następnie zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na około 10 minut do zaparzenia. Dodajemy 2 łyżki miodu (najlepiej spadziowy lub lipowy), mieszamy i pijemy ciepłe.
14. Masaż wodny – masujemy okolice zatok ciepłym strumieniem prysznica.
15. Lampa kwarcowa – naświetlania. Powoduje dobre rozgrzanie zatok. Niektóre przychodnie oferują wykonywanie takiego zabiegu.
16. Olej – do ust nabieramy oleju słonecznikowego, następnie próbujemy przesysać go przez przednie zęby raz w jedną raz w drugą stronę. Po czym wypluwamy i płuczemy usta ciepłą wodą. W ten sposób usuwamy bakterie, które w czasie procesu płukania przenikają do oleju.
17. Płukanie gardła – najlepiej wykorzystać do tego zioła antyseptyczne septosan lub solankę.
18. Nawilżanie powietrza – powietrze w mieszkaniu powinno mieć odpowiednią wilgotność. Zimą przez kaloryfery a latem w klimatyzowanych pomieszczeniach jest ono zbyt suche. Przyda się nawilżacz powietrza oraz mokre ręczniki na kaloryferach.
19. Dużo wody – picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej pomoże utrzymać ci odpowiedni poziom nawodnienia organizmu dzięki czemu łatwiej będzie się pozbyć zalegającej wydzieliny.
20. Solanka – pomaga na bóle zatok, przyspiesza usuwanie zalegającej wydzieliny, łagodzi podrażnienia błon śluzowych, likwiduje bóle gardła oraz głowy. ½ litra ciepłej wody, 1 łyżeczka soli i ½ łyżeczki proszku do pieczenia. Składniki mieszamy ze sobą dokładnie. Przy pomocy np. dziecięcej gruszki do oczyszczania noska przepłukujemy solanką oba nozdrza kilka razy w ciągu dnia.
Marta
Przedstawiamy naszą listę sposobów na chore zatoki.
1. Piasek – w czasie wakacji zbierzmy na plaży trochę białego, suchego piasku. Uszyjmy niewielki woreczek z dzianiny, wsypmy piasek do jego wnętrza i zaszyjmy. Następnie należy rozgrzać go w piekarniku i wykonywać ciepłe około 20 minutowe okłady zatok. Najlepiej umieścić woreczek u nasady nosa, podczas gdy pozostajemy w pozycji leżącej. 2. Oczyszczanie – roztwory wody morskiej dostępne są w każdej aptece bez recepty. Zarówno w wersjach dla dorosłych jak i dla dzieci. Z ich pomocą mamy możliwość skutecznego oczyszczenia zatok. Wystarczy 2-3 razy dziennie zaaplikować dawkę do obu nozdrzy i porządnie wydmuchać nos. Spraye są bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży. Pamiętajmy jednak aby oczyszczania dokonywać co najmniej pół godziny przed wyjściem z domu, aby nie wystawiać wrażliwych błon śluzowych na działanie powietrza o innej temperaturze i wilgotności jakie jest za oknem. 3. Kompres z soli jodowo-bromowej – jest to rodzaj soli leczniczej, którą możemy nabyć w aptece. Pomorze w czasie bólu i zatkanych zatok.Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Czytaj więcej
Od czego mogą boleć zatoki?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać ból w okolicy nosa, czoła lub policzków? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z bólem zatok. Ból zatok może być bardzo dokuczliwy i wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Ale od czego tak naprawdę mogą boleć zatoki? W tym artykule dowiesz się o najczęstszych przyczynach bólu zatok i jak sobie z nimi radzić.
Zatokowy ból głowy: Pokonaj go!
Zatokowy ból głowy może być bardzo uciążliwy i wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Jest to jeden z głównych objawów zapalenia zatok, które dotyka wielu osób. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się zatokowy ból głowy, jakie są jego objawy oraz jak skutecznie go leczyć.
Ból zatok męczy? Oto co pomoże najszybciej
Ból zatok tylko pozornie wydaje się mało poważny, bo prawda jest taka, że bywa on naprawdę uciążliwy, zwłaszcza gdy dosłownie nic nie jest w stanie go zwalczyć i nawet najsilniejsze tabletki przeciwzapalne czy przeciwbólowe przestają pomagać lub nie przynoszą stuprocentowej ulgi.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl