Jakie zioła na przeziębienie, katar, ból gardła i kaszel?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jakie zioła na przeziębienie, katar, ból gardła i kaszel?

Znaną od bardzo dawna dziedzina lecznictwa jest fitoterapia czyli stosowanie roślin a przede wszystkim ziół w zwalczaniu uciążliwych dolegliwości. Wielu z nas chętnie sięga po takie naturalne metody. Dużą popularnością cieszą się one przede wszystkim w okresach wzmożonych zachorowań na grypę oraz przeziębienia.

Wiedza na temat leczniczych właściwości ziół znana jest od wieków. Ludzie w sposób eksperymentalny poznawali ich oddziaływanie na organizm i przekazywali te informacje z pokolenia na pokolenie, uzupełniając ją o kolejne odkrycia. Przedstawiamy zbiór właściwości ziół i możliwości ich stosowania w czasie kataru, kaszlu, bólu gardła, chorych zatok, bólów mięśniowych oraz podwyższonej temperatury ciała.

1. Aloes – poleca się jego stosowanie zewnętrzne w silnym nieżycie nosa, zapaleniu zatok bocznych nosa (należy przemywać i zakraplać), a także wewnętrznie przy uporczywym kaszlu oskrzelowym.

2. Arcydzięgiel Litwor – wykazuje działanie wykrztuśne.

3. Babka wąskolistna – wewnętrznie stosuje się w takich dolegliwościach jak : chroniczne zapalenie oskrzeli, angina oraz zapalenia gardła, zapalenie krtani, gorączka, zaflegmienie gardła, nieżyt dróg oddechowych.

4. Bazylia pospolita – wskazane jest stosowanie w stanach zapalnych gardła, zatok, tchawicy, krtani, oskrzeli, a także przy kaszlu i w nieżytach jamy nosowej oraz w czasie przeziębienia.

5. Czarny bez – jego kwiaty znajdują zastosowanie w przypadku podwyższonej gorączki występującej z wysypką, przy katarze i zapaleniu oskrzeli. Liście natomiast w zapaleniach jamy ustnej oraz gardła.

6. Bukwica – sprawdza się w czasie bólów głowy, a także przy zaflegmieniu dróg oddechowych.

7. Brzoza brodawkowata oraz omszona – wykazuje właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wzmacnia również ludzki organizm. Napoje przygotowywane z brzozy powinny być odpowiednio dawkowane przez lekarza.

8. Czosnek – ma działanie bakteriobójcze, jest znanym od wieków naturalnym antybiotykiem. Sprawdza się w leczeniu chorób układu oddechowego. Pomoże przy zapaleniach krtani.

9. Czarnuszka – polecana przy kaszlu, nieżytach krtani, oskrzeli oraz tchawicy i gardła, również w zapaleniach i nieżytach zatok bocznych nosa i stanach zapalnych płuc, w przewlekłych nieżytach nosa.

10. Dziewanna wielkokwiatowa – leki z jej zawartością wykorzystywane są w wszelkiego rodzaju chorobach górnych dróg oddechowych takich jak kaszel, astma oskrzelowa czy chrypka. Ma działanie silnie wykrztuśne. Jak również potwierdzone zostało jej działanie w leczeniu wirusów grypy A oraz B.

11. Dziurawiec zwyczajny – sprawdza się w leczeniu bólów głowy, zapalenia oskrzeli, grypy, anginy.

12. Goździki (goździkowiec korzenny) – stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych, wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i ściągające.

13. Imbir – warto wykorzystać go w przewlekłych zapaleniach zatok obocznych nosa, przeziębieniach, nieżytach gardła, krtani, tchawicy i przy kaszlu. Ma zastosowanie również w osłabieniu mięśniowym wywołanym przez przeziębienie czy grypę.

14. Kmin rzymski – wykorzystywany jest w nieżytach układu oddechowego oraz przeziębieniach.

15. Kminek – zastosujemy go w przypadku zaflegmienia górnych dróg oddechowych, przy zapaleniu płuc oraz oskrzeli, zapaleniu zatok obocznych nosa oraz w nieżytach górnych dróg oddechowych, a także przy przeziębieniu. Wywar kminkowy można wpryskiwać do nosa oraz gardła w przypadku : nieżytu jamy nosowej oraz nosowo- gardłowej, stanach zapalnych zatok obocznych nosa i katarze alergicznym. Może on całkowicie zastąpić krople do nosa nie powodując żadnych skutków ubocznych.

16. Kolendra siewna – olejek kolendrowy ma działanie wykrztuśne, ułatwia oddychanie i rozrzedza zalegające wydzieliny.

17. Lawenda lekarska – wykorzystywana przy chorobach infekcyjnych, gruźlicy, dolegliwościach górnych dróg oddechowych, grypie, gorączce z wypryskami na twarzy, napadowym kaszlu, przy skurczach mięśni, zapaleniu oskrzeli, w bólach mięśniowych oraz stawowych, w inhalacjach przy nieżytach gardła, jamy ustnej, przewodów nosowych i zapaleniu oskrzeli.

18. Lebiodka pospolita – wskazana jest w przypadku zapalenia zatok obocznych nosa, w stanach zapalnych oraz zakażeniach układu oddechowego, przy kaszlu, alergiach i gorączce.

19. Len zwyczajny – polecany jest w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, kaszlu, chrypce.

20. Lipa szerokolistna i lipa drobnolistna – stosuje się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, gorączce, bólu gardła i zatkanym nosie.

21. Macierzanka piaskowa – stosuje się przy przewlekłym suchym kaszlu, nieżycie górnych dróg oddechowych. Ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Wykorzystywana jest w przypadku wystąpienia nieżytu oskrzeli, rozedmy płuc i krztuśca.

22. Majeranek ogrodowy – niedrożność nosa w czasie oddychania, zapalenie przewodów nosowych, przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa, przewlekły katar.

23. Mięta pieprzowa – stosuje się ją jako płukankę na błony śluzowe gardła oraz jamy ustnej, jak również jako emulsję lub maść przy nieżycie nosa i inhalacje w nieżytach oskrzeli i gardła.

24. Mydlnica lekarska – wykorzystywana jest w syropach wykrztuśnych i nieżytach dróg oddechowych o ostrym przebiegu.

25. Nagietek – działa korzystnie w przypadku bólów mięśniowych. Wspomaga również leczenie stanów zapalnych gardła, jamy ustnej.

26. Pelargonia – ma zastosowanie w przypadku pojawienia się kataru. Poleca się wąchanie liści. Wspomagająco przy nieżytach górnych dróg oddechowych.

27. Perz – nieżyt górnych dróg oddechowych, przewlekłe stany zapalne błon śluzowych.

28. Piołun pospolity – wspomagająco przy podwyższonej temperaturze ciała.

29. Podbiał pospolity – znajduje zastosowanie w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, krtani oraz jamy ustnej.

30. Poziomka pospolita – nieżyty górnych dróg oddechowych oraz kaszel.

31. Rzepik pospolity – stosuje się wspomagająco w czasie przeziębień i w profilaktyce anginy.

32. Ślaz leśny – stosuje się w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, chroni je przed podrażnieniami i łagodzi kaszel.

33. Tatarak zwyczajny – problemy z gardłem, kaszel.

34. Tymianek – wspomagająco w dolegliwościach związanych z przeziębieniem, zapaleniem gardła i oskrzeli.

35. Tymol - w dolegliwościach związanych z górnymi drogami oddechowymi.

Zioła maja od wieków szerokie zastosowanie w lecznictwie. Obecnie niektórzy decydują się jedynie na taką terapię, inni stosują ją wspomagająco. Przygotowujemy z nich syropy, napary, herbaty, krople i inne. Ze względu na niską ilość skutków ubocznych warto rozważyć korzystanie z tej formy medycyny naturalnej.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie