Jak przygotować ogród na nadchodzącą zimę?

Jak przygotować ogród na nadchodzącą zimę?

Mamy jesień i już trzeba pomyśleć o tym jak przygotować swój ogród do nadchodzącej zimy. Pamiętajmy, że aby wiosną można było cieszyć oko zieloną trawą i pięknymi kwiatami, jesienią konieczne jest dobre przygotowanie ziemi, trawnika czy narzędzi ogrodniczych do nadchodzącej zimy.
Reklama

Przygotowanie gleby

Październik i listopad to idealny czas na przygotowanie ziemi pod przyszłoroczne uprawy. Należy dokładnie przekopać rabaty i pamiętać o tym, aby ich nie grabić. Nierówne bruzdy sprawiają, że ziemia znacznie lepiej przyjmuje wodę z opadów. Zwróćmy uwagę, że ziemię przekopuje się po rozsypaniu nawozów potasowych lub fosforowych, nigdy zaś przed. Kolejnym ważnym elementem jest sprawdzenie pH podłoża. Kwasowość gleby można ocenić za pomocą specjalnych kwasomierzy, które są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli okaże się, że gleba jest zbyt kwaśna należy przeprowadzić wapnowanie, czyli rozsypanie nawozu wapniowego. Nawóz należy rozsypać równomiernie na całej powierzchni, zagonu, rabaty czy trawnika, a następnie dokładnie wymieszać grabiami z wierzchnią warstwą ziemi. Należy pamiętać o tym, aby nie wysypywać równocześnie nawozu wapniowego z innymi nawozami mineralnymi, gdyż między ich składnikami dochodzi do reakcji chemicznych, które zmniejszają efektywność obu nawozów.
Reklama
Tym samym należy rozsypać nawóz mineralny około 2-3 tygodni po wapniowaniu.

Trawnik

Wprawdzie nie każdy ma swój ogród czy sad, ale niemal przed każdym domkiem jednorodzinnym znajduje się choć kawałek trawnika. Trzeba pamiętać, że również o ten skrawek zieleni należy dbać. Przede wszystkim ważne jest, aby kosić trawnik przez cały czas, gdy jest jeszcze ciepło. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać tego podczas ciepłych październikowych dni, a nawet na początku listopada. Trzeba również zadbać o to, aby na trawniku nie leżały liście, które spadły z drzew. Jeśli je pozostawisz, zgniją i stworzą warstwę utrudniającą przepływ powietrza, a stąd prosta droga do rozwoju pleśni śniegowej.

Narzędzia

Kolejną sprawą, o której musi pamiętać każdy ogrodnik jest zabezpieczenie wszystkich narzędzi.
Reklama
Trzeba mieć na uwadze, aby przed wystąpieniem pierwszych przymrozków odciąć dopływ wody oraz schować wszystkie węże ogrodnicze. Jest to bardzo ważne, ponieważ zamarznięta woda znajdująca się w rurach czy wężu może je uszkodzić. Podobnie zresztą działa sama zmiana temperatury na strukturę gumowych węży, które wiosną mogą popękać lub skruszeć. Należy też pamiętać o tym, aby dokładnie wyczyścić i schować w suche miejsce wszystkie narzędzia ogrodnicze takie jak łopaty czy grabie itp. Pozostawienie ich na zewnątrz w zimie może doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia poszczególnych elementów. Te proste zabiegi wykonane jesienią sprawią, że wiosenne prace ogrodowe będzie można znacznie łatwiej i sprawniej wykonywać. Warto zatem zadbać o dobre nawożenie ziemi, uprzątnięcie trawnika czy zabezpieczenie narzędzi, aby wiosną znów cieszyć się pięknym ogrodem. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama