Podział obowiązków w rodzinie

Podział obowiązków w rodzinie

Od niedawna mamy do czynienia z dyskusją społeczną dotyczącą podziału obowiązków domowych w rodzinach. Oburzenie wywołuje fakt, że tata krząta się po domu, a przecież w wielu rodzinach jest to zupełnie naturalną sytuacją. Dom to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec powinien mieć ściśle określone obowiązki, które są dostosowane do jego umiejętności oraz możliwości.

Obowiązki dorosłych

Dorośli członkowie rodziny odpowiadają za jej utrzymanie finansowe, ale również za spełnienie wszystkich najważniejszych potrzeb poszczególnych członków rodziny niezależnie od wieku. Tym samym poza pracą zawodową dorośli są zobowiązani do utrzymania należytego porządku w domu, przygotowania posiłków czy opieki nad dziećmi. Podział tych obowiązków jest różny w różnych rodzinach i najczęściej uzależniony od tego, czy i w jakich godzinach pracują zawodowo dorośli.

Obowiązki dzieci

Dzieci to również członkowie rodziny, którzy, choć mali, powinni mieć swoje obowiązki, z których będą rozliczani. Często pojawia się pytanie o to kiedy powinno się wprowadzać pierwsze obowiązki w życie naszej pociechy? Z doświadczeń wielu mam wynika, że im wcześniej tym lepiej. Oczywiście obowiązki dziecka powinny być dostosowane do jego wieku i umiejętności. Już roczny malec może, oczywiście z pomocą mamy, posprzątać swoje zabawki. Na początku wrzucanie klocków czy maskotek do pudełka może być ciekawą formą zabawy. Cztero-, pięciolatek może już pomagać mamie przy nakrywaniu stołu czy wyjmowaniu naczyń ze zmywarki. Malec w takim wieku może również chwilę pobawić się z młodszym rodzeństwem czy pomóc w sprzątaniu domu. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubią wykonywać czynności związane ze porządkowaniem mieszkania. Wystarczy dać im ściereczkę i można być pewnym, że kurze na najniższych półkach zostaną doskonale starte.

Obowiązki nastolatka

Głównym i najważniejszym obowiązkiem dzieci w wieku szkolnym, a potem nastolatków jest oczywiście nauka, niemniej jednak nie należy z tego powodu zwalniać ich z wszystkich innych obowiązków. Młodzi ludzie powinni mieć swój przydział obowiązków domowych, ponieważ uczą się w ten sposób systematyczności i odpowiedzialności za siebie i innych. Niczym niewłaściwym nie będzie jeśli nastolatek wyniesie śmieci, umyje klatkę schodową czy od czasu do czasu umyje naczynia. Ważne jest tylko, aby obowiązki były dokładnie określone, a dziecko było ze swoich obowiązków rozliczone. Agnieszka
Udostępnij artykuł