Rozwój nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży

Rozwój nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży

Problem otyłości u dzieci i młodzieży narasta w ostatnich latach. W Stanach Zjednoczonych jest to już problem dotyczący nawet połowy młodej populacji. Powoli atakuje również Europę. Nadwaga u dzieci szczególnie widoczna jest np. we Francji czy Wielkiej Brytanii. Skala problemu jest naprawdę ogromna, zwłaszcza, że w Polsce pokutują jeszcze przekonania z byłego ustroju. Dziadkowie czy rodzice często nie dostrzegają problemu dziecka, zwyczajnie nie uważają, że nadwaga to choroba. Zbędne kilogramy uważane są za coś pożądanego w rozwoju dziecka – za okaz zdrowia i prawidłowego wzrostu.
Reklama

Skala problemu w Europie

Badania pokazują, że ponad 20% dzieci w całej Europie na nadwagę. U około 5% wszystkich dzieci stwierdzić można nawet zaawansowaną otyłość. W chwili obecnej statystyki pokazują, że grubo ponad 26 milionów dzieci europejskich wykazuje stanowczy nadmiar ciała, a ponad 7 milionów to dzieci otyłe. W Polsce dzieci z nadwagą stanowią od 2,5 do 12% całej swojej grupy. Różnice procentowe wynikają z miejsca zamieszkania. Najwięcej dzieci z nadwagą i otyłością mieszka na Śląsku. Z badań prowadzonych na 15 tysiącach dzieci ze Śląska wynika, że ponad 15% z nich ma nadwagę, a ponad 3% otyłość.

Z czego wynika problem otyłości wśród dzieci?

Największą trudnością jest bagatelizowanie otyłości i nadwagi wśród dzieci oraz młodzieży przez rodziców i prawnych opiekunów.
Reklama
Dzieci zostają czasem na siłę karmione i zmuszane do spożywania posiłków, co nie służy ani ich rozwojowi fizycznemu, ani psychicznemu. Zmuszanie dziecka do jedzenia może powodować wiele trudności wychowawczych w przyszłości. Lekarze alarmują, że w przypadku dzieci i młodzieży zazwyczaj rozpoznaje się tzw. otyłość prostą (w ponad 90% przypadków). Otyłość ta wynika właśnie z „przejedzenia” i zmuszania dzieci do spożywania określonych i dużych posiłków, bez jednoczesnego wskazania dziecku sposobu lub pomocy przy wykorzystaniu zgromadzonej energii. Otyłość prosta wynika z braku bilansu pomiędzy energią spożywaną, a pożytkowaną – niespożytkowana energia odkłada się w postaci tłuszczu. Mówiąc prościej – dzieci za dużo jedzą, a za mało się ruszają i są mało aktywne fizycznie. Mała aktywność fizyczna dzieci może wynikać również ze specyfiki dzisiejszego skomputeryzowanego świata.
Reklama
Coraz mniej zachęca się dzieci do wspólnych zabaw fizycznych na świeżym powietrzu. Częściej dzieci wybierają zabawę przy komputerze lub zostają wręcz zmuszane do biernego oglądania telewizji. Rodzice nie stymulują dzieci do pracy idąc na „łatwiznę”. Bajka zajmuje dziecko, a rodzic ma wolny czas dla siebie. Otyłość wtórna i metaboliczna również występuje u dzieci i młodzieży, jednak jest to problem o wiele rzadszy oraz dobrze poznany przez specjalistów.

Jak zapobiegać problemom z nadwagą?

Przede wszystkim nie należy powielać błędnego zachowania stereotypowego i „wmawiać” dziecku jedzenie, kiedy ono zwyczajnie nie czuje się głodne.
Reklama
Dziecko nie da się zagłodzić, kiedy będzie miało ochotę na jedzenie – powie o tym. Jeśli występuje problem z żywieniem, trawieniem, odczuwaniem głodu i sytości należy zgłosić się do lekarza specjalisty, nie należy karmić dziecka „na siłę”. Należy również zapewnić dziecku lub nastolatkowi odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Uczyć, że aktywność fizyczna jest pożądana, dobra i bezpieczna dla zdrowia. Szczególnie dzieciom, postawy takie powinniśmy pokazywać na własnym przykładzie – dzieci uczą się poprzez obserwację i powtarzanie. Dobrze ukształtowany styl życia rodziny zapewni mu prawidłowy rozwój i pozwoli na zachowanie odpowiedniej dla wieku wagi. Kobiety w ciąży powinny również zadbać o zrównoważoną i odpowiednią dla swojego stanu dietę.
Reklama
Życie płodowe dziecka jest niezwykle ważne dla późniejszego kształtowania się wagi już po urodzeniu. Badania pokazują, że nadwaga u matki podczas ciąży sprzyja rozwijaniu się otyłości dziecięcej u już narodzonego dziecka. Matki karmiące powinny również jak najdłużej karmić naturalnie piersią. Karmienie sztuczne również wpływa na możliwość wystąpienia nadwagi u rozwijającego się dziecka. Nie bez znaczenia pozostają również relacje rodzinne. Powinniśmy zapewnić dzieciom dom pełen miłości, życzliwości i wyrozumiałości. Mniej stresu oznacza szczęśliwsze, weselsze i przede wszystkim zdrowsze dziecko zapewniając zbilansowany i odpowiedni rozwój każdemu szkrabowi.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama