Dlaczego noworodki są takie brzydkie?

Dlaczego noworodki są takie brzydkie?

Faktem jest, że żadne dziecko, które dopiero co przyszło na świat nie należy do najbardziej urodziwych. Szczególnie zauważają to osoby patrzące z boku. Dla rodziców bowiem, którzy przetrwali trud porodu i długo wyczekiwali przyjścia na świat swojego potomka jest to najpiękniejsze dziecko na świecie.
Reklama
Z czasem dziecko zaczyna oczywiście przypominać wszystkie słodkie niemowlaki jakie możemy podziwiać w spotach reklamowych. Jednak jaki jest powód tego, że początkowo wygląda ono wręcz strasznie i wydawałoby się nienaturalnie? Dlaczego jest spuchnięte, łyse, powykrzywiane? Dlaczego jego genitalia są takie duże a nosek płaski? Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Ten maluszek, na którego patrzymy spędził 9 pierwszych miesięcy swojego życia pływając spokojnie w wodach płodowych w brzuszku u mamy. Jego organizm w tym czasie przystosował się do całkiem innego środowiska. Po przyjściu na świat pomimo iż niektórych rzeczy musi nauczyć się od razu w przeciągu kilku sekund, to na zgłębienie całej reszty potrzebuje znacznie więcej czasu.

1. Paznokcie

Są długie i wydają się być zaostrzone. Niemal każde dziecko rodzi się z za długimi pazurkami. Z tego powodu na każdej liście niezbędnych rzeczy do szpitala znajdziesz małe rękawiczki. Ich zadaniem jest uchronienie malucha przed podrapaniem sobie buźki w czasie pobytu w szpitalu. Nie zabieraj ze sobą zestawu do pielęgnacji paznokci, gdyż ich obcinanie na oddziale jest zakazane. W każdym szpitalu personel troszczy się o zapewnienie najwyższego stanu higieny i sterylności. Jednak pomimo tych starań w otoczeniu znajduje się wiele bakterii, które mogą łatwo przedostać się do małego organizmu poprzez uszkodzoną skórę, którą możemy naruszyć w trakcie obcinania paznokci.
Reklama
Najlepiej więc obciąć je w domu, gdy maluch będzie smacznie spał. Pojawienie się w maleńkim organizmie groźnej bakterii może spowodować konieczność dłuższej hospitalizacji.

2. Płaski nosek

Występuje niemal u każdego małego człowieka, który przyszedł na świat drogami naturalnymi. To, że nosek ulegnie delikatnemu spłaszczeniu jest czymś całkowicie normalnym i wynika z ułożenia malucha do porodu. Z czasem wraca on do swojego normalnego kształtu i nie ma to najmniejszego wpływu na jego późniejszy wygląd. Rodzice nie powinni próbować na siłę prostować noska, gdyż z pewnością niczego to nie przyspieszy a mogą w ten sposób spowodować inny groźny uraz.

3. Brak włosków

Niektóre dzieci rodzą się już z włoskami, jednak jest to dość rzadkie. Najczęściej maluch jest niemal całkowicie łysy. Na jego główce zauważysz delikatny meszek przypominający włosy, który w wyniku leżenia ulegnie wytarciu w pierwszych tygodniach. Dopiero na jego miejscu pojawią się nowe włosy.

4. Powykrzywiane nóżki

Faktycznie w pierwszym momencie gdy zobaczysz swoją pociechę jej nóżki mogą ci się wydać strasznie powykrzywiane. Pamiętaj jednak, że po wydostaniu się w łona maluch przybiera odruchowo taką samą pozycję w jakiej pozostawał w brzuszku przez ostatnie miesiące. Nóżki są podkurczone, paluszki podwinięte a stópki sine.
Reklama
Wszystkie te elementy są całkowicie normalne. Kolor stópek spowodowany jest niedojrzałością układu krążenia. Natomiast nóżki będą się stopniowo prostować.

5. Obrzmiałe i zaczerwienione oczka

Są one lekko zaczerwienione i opuchnięte w pierwszych dniach życia. Gdy maluszek się budzi możesz zauważyć, że jego gałki oczne są pokryte delikatnie jakby łzami. Jednak początkowo nie ma on dostatecznie wykształconych kanalików łzowych więc na pewno nie płacze. Może również pojawić się problem z otwieraniem oczek, gdyż będą one sklejone po przebudzeniu. Jeśli wybierzesz się do pediatry lub okulisty dla dzieci z pewności pokażą ci w jaki sposób delikatnie masować okolice oczu. Dodatkowo warto przemywać oczy malucha roztworem soli fizjologicznej. Przeprowadzanie tej czynności powinno się odbywać od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka przy pomocy zwilżonej watki.

6. Spuchnięte sutki

Obrzmienie sutków może pojawić się u maleństw niezależnie od ich płci. Wyglądają jakby były delikatnie spuchnięte i zaczerwienione, dodatkowo może wypływać z nich bezbarwny płyn. Objaw taki pojawia się jako konsekwencja żeńskich hormonów płciowych, które przedostały się od mamy do dziecięcego krwioobiegu. Dbaj o higienę tych miejsc. Jeśli zmiany nie będą stopniowo ustępować skonsultuj się z pediatrą, być może konieczne będzie zastosowanie leczenia.
Reklama
Najczęściej w formie maści.

7. Brzydka skóra

Niedoskonałości na skórze malucha są czymś zwyczajnym. W pierwszych dobach po narodzinach wydaje się być zaczerwieniona i pomarszczona jednak z czasem zaczyna przybierać ładny kolor. U wielu maluchów około 3 doby po urodzeniu przybiera lekko żółtawy kolor, który jest wynikiem fizjologicznej żółtaczki. Jednak najczęściej ma ona tendencję do samoistnego ustępowania, jeśli przypadek jest trudniejszy stosuje się naświetlania ultrafioletowe, które przynoszą rezultaty. Poza tym na ciele malucha mogą występować drobne białe krostki, najczęściej lokalizują się w okolicy brody oraz nosa. Nie należy jednak nic z nimi robić, gdyż ich pojawienie się jest skutkiem niedojrzałości gruczołów łojowych i w momencie, gdy one się wykształcą krostki same ustąpią.

8. Powiększone genitalia

Dotyczy to zarówno chłopców jak i dziewczynek. Mali mężczyźni mają najczęściej po porodzie opuchnięte jąderka oraz mosznę. Zaś u dziewczynek powiększone są wargi sromowe i z pochwy może wydostawać się lekko krwista wydzielina, którą nazywa się paramiesiączką. Te często zauważalne na pierwszy rzut oka objawy wywołane są przez nadmiar żeńskich hormonów płciowych przekazanych maluchom przez mamę i samoistnie ustępują po wyrównaniu się ich poziomu.

9. Dziwny pępek

Jest to miejsce, w którym każdy człowiek ma wyraźną bliznę.
Reklama
Zanim jednak pojawi się całkowite zabliźnienie koniczna jest wnikliwa pielęgnacja tego miejsca ze strony rodziców. Dbać o pępuszek trzeba przede wszystkim dlatego iż jest to bardzo świeża rana, której zaniedbanie może skutkować dostaniem się do organizmu bakterii oraz wirusów i chorobą malucha. Pępka nie moczymy w czasie kąpieli, uważamy na niego również w czasie zakładania pieluszki, aby nie uległ podrażnieniu. Jeśli proces gojenia przebiega długo i wydaje ci się, że coś jest nie tak udaj się po poradę do pediatry. W różnych szpitalach polecają rozmaite preparaty to pielęgnacji tej okolicy po narodzeniu, może to być spirytus lub np. octanisept , który dostępny jest w wygodnej formie sprayu dzięki czemu psikamy pępek i przecieramy watką, co sprawia specyfik dostanie się we wszystkie zakamarki bez konieczności pocierania i wywoływania dodatkowego podrażnienia.

10. Nagły krzyk

Nie ma związku z wyglądem malucha ale również jest elementem występującym zaraz po urodzeniu i wynikającym z naturalnego przystosowywania się organizmu do życia w innych warunkach niż dotychczas. Maluch od początku swojego istnienia otrzymywał tlen we krwi. Po wyjściu z łona mamy musi od razu nauczyć się samodzielnie oddychać. Jego krzyk to nic innego jak gwałtowne samodzielne zaczerpnięcie powietrza. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama