Ból stawów

Dolegliwości stawowe - jak ich uniknąć, jak dbać o stawy

Stawy to bodaj jedna z najważniejszych części anatomicznych naszego ciała. Każdy ruch każdego dnia wymaga ich spójnego, prawidłowego działania. Przypominamy sobie o nich już wtedy, kiedy jest za późno: kiedy boli i trzeba wybrać się do lekarza. Tymczasem profilaktykę można zacząć (a nawet należy!) w każdej chwili, nawet teraz. Lepiej zapobiegać, niż leczyć - mówi stare przysłowie, a my zgadzamy się z nim całkowicie.
Reklama

Stawy - dlaczego tak ważne?

Stawy dają ruchome łączenia pomiędzy poszczególnymi kośćmi. Każdy ruch, obrót, zgięcie nogi czy ręki i późniejsze ich wyprostowanie wymaga dobrego oraz zdrowego funkcjonowania stawów. Najgorsze dla nich jest ścieranie, dlatego powierzchnie stawowe kości wyścielane są chrząstką szklistą. Rzecz jasna, chrząstka ta podlega "zużyciu" wraz z wiekiem oraz przez niewłaściwy tryb życia i brak ogólnej dbałości o zdrowie. To najczęściej właśnie ta dolegliwość związana jest z bólem stawów, na który uskarżają się szczególnie ludzie starsi.

Parę zasad postępowania ze stawami

  • Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla prawidłowego działania stawów. Dzięki temu utrzymana zostaje prawidłowa ruchomość stawu oraz zapobiega się zesztywnieniom. Z drugiej strony, nadmierna codzienna aktywność fizyczna może powodować przeciążenia, które również nie są wskazane w ogólnej profilaktyce. Zasada jest więc prosta: ruch jest dobry, ale w umiarze!
  • Prawidłowe odżywianie się pozwala na zachowanie odpowiedniej wagi, a tym samym wpływa na ogólnie pojętą kondycję naszych stawów. Nadwaga i otyłość to najgorsze z czynników, które sprawiają, że stawy są przeciążane i zużywane. Cierpiąc na jedną z tych przypadłości należy zadbać o zrzucenie zbędnych kilogramów.
  • Stawom służy również bogata, zróżnicowana dieta. Warto spożywać dużo ryb oraz oliwy z oliwek, oleju rzepakowego lub lnianego. Dobry dla stawów jest również ciemny chleb oraz produkty bogate w wapń, fosfor, witaminę C oraz przeciwutleniacze. Nie wolno zapominać o dziennej dawce owoców i warzyw.
  • Panie dodatkowo powinny pomyśleć o zrezygnowaniu na co dzień z wysokich obcasów i butów na koturnie. Buty sportowe, czy po prostu z miękką, prostą podeszwą, pomogą w zachowaniu zdrowia na dłużej.

Kiedy do lekarza?

Z lekarzem niezwłocznie skontaktować należy się wtedy, kiedy bólowi towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk czy ograniczenie ruchomości stawu (gdy nie możemy normalnie wykonywać codziennych czynności, a wszelkie próby poruszania daną kończyną kończą się fiaskiem).
Reklama
Dodatkowo jeśli staw jest rozgrzany, nadmiernie ciepły, to również jest to sytuacja alarmująca. Dodatkowe czynniki, które powinny nas zaniepokoić to typowe ogólne objawy chorobowe, takie jak: gorączka, bóle mięśni, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała czy zmęczenie. Częstym objawem jest nasilanie się bólu w nocy, a związku z tym problemy ze snem.

Co robić kiedy boli?

Przede wszystkim nie nadużywać stawu, który boli. Zmniejszenie jego ruchliwości i odciążenie są szczególne ważne w prawidłowej rekonwalescencji. Kiedy staw przestanie boleć należy zacząć go ćwiczyć i wzmacniać. W bólu pomogą ogólnodostępne w aptekach środki przeciwbólowe oraz okłady z lodu, jak również specjalne żele na bolące stawy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama