Wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne
Udostępnij Google News
Zdrowie

Wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne

O konieczności podejmowania aktywności fizycznej można usłyszeć we wszystkich środkach masowego przekazu. Znani i lubiani nawołują do biegania, aerobiku, jazdy na rowerze czy każdej innej aktywności ruchowej. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to tylko moda, ale ruch to przede wszystkim zdrowie fizyczne i psychiczne.

Stałe siedzenie w fotelu sprawia, że czujemy się przytłoczeni, ociężali, tyjemy i pogarsza się nasze samopoczucie. W obecnych czasach gdy na świecie rośnie plaga otyłości, którą uznaje się już za chorobę cywilizacyjną konieczne jest nastawienie ludzi na zdrowe życie, zarażenie ich miłością do sportu, a także zdrowego odżywiania.

Ruch a zdrowie fizyczne

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia fizycznego. Codzienne ćwiczenia pozwalają utrzymać prawidłową wagę, wzmacniają układ mięśniowy i kostny, poprawiają działanie układu sercowo-naczyniowego, a nawet poprawiają procesy trawienne. Warto wiedzieć, że dobry wpływ na nasz organizm ma nie tylko intensywny trening, ale również codzienne czynności. Już 30 minutowy spacer wystarczy, aby poprawić naszą kondycję i samopoczucie. Jeśli zdecydujemy się na poranny jogging, aerobik, siłownię czy inny sport będzie to dodatkowym atutem.

Specjaliści zalecają przede wszystkim regularny ruch. Gdyż ma on wpływ na naszą kondycję i zdrowie organizmu. Warto więc stworzyć z tego nasz codzienny nawyk. Jeśli brakuje nam czasu bądź funduszy na siłownie czy inne zorganizowane zajęcia to zamiast wracać z pracy autobusem wybierzmy się na spacer, bądź jeśli to bardzo daleko to wysiądźmy z niego kilka przystanków wcześniej i zróbmy sobie spacer. Można również zdecydować się na dojazdy do pracy rowerem. Także jednym z tańszych sportów jest bieganie, gdyż wystarczy zainwestować w porządne buty, które pomogą nam zadbać o stawy.

Jeśli nauczymy się poruszać jak najwięcej na świeżym powietrzu każdego dnia to nasze życie z pewnością będzie zdrowsze. Będziemy rzadziej chorować, przeziębienia nie będą nam straszne. Wzmocnimy serce, mięśnie i kości. Wiele osób udowadnia również, że odkąd zaczęli regularnie ćwiczyć zaparcia przestały być dla nich problemem. Bardzo ważne jest również to iż unikniemy problemów z nadwagą oraz otyłością, które wielu osobom spędzają sen z powiek.

Ruch a samopoczucie i psychika

Aktywność fizyczna wywołuje zmęczenie, ale również uwalnia do krwi endorfiny – hormony szczęścia, które wprawiają nas w dobry nastrój. Bieganie, jazda na rowerze czy gra w piłkę doskonale wpływają na nasze samopoczucie, rozładowują stres i napięcie. Jest to również świetny sposób na spędzanie czasu w gronie przyjaciół i rodziny. Wspólne zabawy ruchowe czy gry zespołowe gwarantują nie tylko miłe spędzenie czasu, ale również wzmacniają więzi międzyludzkie.

Hormony szczęścia mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Osoby unikające wysiłku fizycznego w jakiejkolwiek formie znacznie częściej zapadają na depresje oraz różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe. Jeśli nie wychodzimy z domu na spacer, basen czy siłownie czujemy się coraz gorzej i opuszczamy go coraz rzadziej. Nie mamy na to siły, zamykamy się w swojej rutynie, uciekamy od ludzi i czujemy się znacznie gorzej. Na takim postępowaniu cierpi nasza samoocena i kontakty międzyludzkie oraz społeczne.

Jak mówi znane powiedzenie „ruch to zdrowie”. Faktycznie niezwykle dużo jest prawdy w tym stwierdzeniu. Gdyż aktywność fizyczna pozytywnie oddziałuje zarówno na nasze samopoczucie, zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto tutaj również zacytować sformułowanie „w zdrowym ciele zdrowy duch” gdyż gdy dzięki ćwiczeniom staniemy się zdrowsi będziemy żyć lepiej, pełniej i szczęśliwiej.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie