Nadmierne pocenie się pod pachami

Nadmiernie się pocę - jak sobie z tym radzić - 10 sposobów

Problemu nadmiernego pocenia się nie można zwyczajnie zignorować. Chociaż jest to problem estetyczny i wpływający na nasze samopoczucie, to może również oznaczać rozwój groźnych dla zdrowia i życia chorób.
Reklama
Nadmierna potliwość lub pot o specyficznym zapachu może być wynikiem nadczynności tarczycy, cukrzycy czy nawet nowotworu. Również zwykłe przeziębienie i grypa mogą powodować nadmierną potliwość. W ten sposób organizm próbuje poradzić sobie z wysoką temperaturą. 1. Kiedy jesteś chora i to jest powodem nadmiernej potliwości, postaraj się chociaż jeden dzień pozostać w domu. Kuruj się dostępnymi w aptece lekami, ale nie stroń również od domowych sposobów leczących przeziębienia. Zastosuj czosnek i cebulę, na noc wypijaj szklankę wody z miodem i aspiryną. 2. Nadmierna potliwość występuje również u osób posiadających problemy z nadwagą i otyłością. Walka z nią, to równocześnie walka z zrzuceniem zbędnych kilogramów. Warto zacząć od zdrowej, zbilansowanej diety i codziennej dawki chociaż odrobiny ruchu. 3.
Reklama
Leki na nadczynność tarczycy mogą pomóc w nadmiernej potliwości tym osobom, u których objaw ten generowany jest właśnie przez to schorzenie. Najpierw jednak należy się zdiagnozować i zasięgnąć porady lekarza. 4. Osoby chorujące na cukrzycę powinny brać nadmierne pocenie się, jako objaw obniżenia się poziomu cukru. Należy wtedy zjeść słodkiego cukierka lub czekoladkę i w ten sposób poradzić sobie z tą przypadłością. 5. Nadpotliwość może być związana z wysokim poziomem stresu towarzyszącym aktywnemu trybowi życia. Warto wtedy sięgnąć po leki uspokajające na bazie ziół dostępne w każdej aptece (np. Tabletki Labofarm), zaparzyć miętę i melisę lub zastosować znane nam techniki relaksacyjne. 6.
Reklama
Kupując dezodorant wybierajmy ten oznaczony nadrukiem "antyperspirant". To właśnie specjalne kosmetyki zawierające np. sole glinu, które pomagają blokować nadmierne wydzielanie potu. Działają szczególnie u osób, u których nie można stwierdzić powyższych przyczyn nadmiernej potliwości. 7. Warto odwiedzić aptekę i zakupić leki hamujące wydzielanie potu. Mogą to być leki całkowicie ziołowe, które dostaniemy bez recepty. Powinny zawierać w sobie między innymi sporysz lub pokrzyk, które świetnie działają na hamowanie nadmiernego wydzielania potu poprzez duże stężenie zawartych w nich alkaloidów. Należy jednak pamiętać, że leki tego typu będą miały również działanie lekko nasenne i uspokajające. 8. Warto również nosić bardziej przewiewne ubrania.
Reklama
Bawełna, chociaż jest przewiewna, niestety mocno zatrzymuje wodę i zapach, przez co ubrania pozostają wilgotne od potu. Lepiej zastanowić się nad koszulkami, które będą w połowie bawełniane, a w połowie będą posiadały domieszki materiałów syntetycznych. 9. Częste kąpiele i korzystanie z żelów oraz olejków hipoalergicznych może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej higieny skóry. Dzięki temu chociaż odrobinę zniwelować można skutki nadmiernej potliwości. 10. Ostatecznym sposobem uporania się z problemem może być zabieg związany z zastosowaniem toksyny botulinowej. Dzięki niemu gruczoły potowe przestają pełnić efektywnie swoich funkcji. Przeprowadza go lekarz i trwa on nie dłużej niż 30 minut, a efekty utrzymują się jedynie przez parę miesięcy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama