Tabletki antykoncepcyjne

Co powoduje że antykoncepcja hormonalna słabiej chroni

Wielu specjalistów przekonuje, że nie istnieje metoda antykoncepcji, która byłaby w pełni skuteczna i w 100% zabezpieczała nas przed zajście w nieplanowaną ciąże. Wiele środków jednak cieszy się dobrą opinią, a badania wskazują na ich niewielką granicę błędów. Wśród nich niemal na samej górze plasuje się antykoncepcja hormonalna.
Reklama
Niewielkie, przyjmowane regularnie przez kobiety pigułki są bardzo popularne głównie ze względu na swoją wygodę oraz wysoki poziom skuteczności. Każdego dnia łykamy tabletkę i możemy cieszyć się bliskością z partnerem w dowolnym momencie, bez konieczności przerywania gry wstępnej aby np. wykorzystać prezerwatywy. Niestety jak każda inna metoda, tak i pigułki mają swoje wady. Istnieje wiele czynników, które mogą znacząco osłabić ich działanie, a wówczas pojawienie się na świecie dziecka może okazać się nieuniknione. Co sprawia, że tabletki antykoncepcyjnie nie funkcjonują prawidłowo?

Leki

Gdy dopadnie nas choroba, najchętniej kładziemy się do łóżka i zapominamy o wszystkim. Warto jednak zwrócić uwagę na to iż wiele substancji, które występują np. w podstawowych antybiotykach, które zapisywane są przy schorzeniach może znacząco obniżać skuteczność działania antykoncepcji hormonalnej. Specjaliści wskazują, iż jest to związane z pojawieniem się zaburzeń flory bakteryjnej w jelitach. Do substancji, które mogą powodować obniżenie jakości antykoncepcji zaliczamy : cefalosporyny, penicyliny, tetracykliny oraz ryfampicynę.
Reklama
Często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet stosowanie zwykły wydawałoby się leków może doprowadzić do obniżenia skuteczności pigułek, np. paracetamol w zbyt wysokich dawkach. Jeśli pozostaniemy przy ilości maksymalnie 3g w ciągu doby, to nie ma powodu do niepokoju, wyższe wartości mogą już być problematyczne. Jeśli musimy przyjmować jakiekolwiek leki zapytajmy lekarza o ich wpływ na antykoncepcję hormonalną lub na wszelki wypadek stosujmy dodatkowe zabezpieczenie. Na liście innych medykamentów obniżających skuteczność tabletek znajdują się między innymi : leki powodujące nasilenie perystaltyki jelit, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, przeczyszczające, przeciwwirusowe, przeciwdepresyjne, przeciwgrzybiczne czy zaburzające wchłanianie tłuszczu.
Reklama
Obejmuje ona oczywiście jeszcze wiele innych pozycji. Pamiętaj również, iż chrom znajdujący się w składzie licznych suplementów oraz węgiel, który stosujemy powszechnie przy biegunkach mają właściwości, które powodują wchłanianie innych leków. Mogą więc również unieszkodliwić tabletki antykoncepcyjne. Zaleca się przestrzeganie co najmniej 3-4 godzinnych przerw w podawaniu preparatów.

Zioła

Są one popularną formą leczenia licznych dolegliwości. Jeśli decydujemy się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinniśmy koniecznie pamiętać, iż wiele ziół negatywnie wpływa na ich skuteczność. Uważać należy przede wszystkim na : dziurawiec, pluskawicę groniastą czy dzięgiel chiński. Największe zagrożenie stanowi dziurawiec, ponieważ zawarty jest w wielu mieszankach ziołowych, lekach uspokajających czy suplementach diety. Jest to roślinka bardzo niepozorna, a jej oddziaływanie może spowodować spadek hormonów we krwi nawet o 15%, co grozi wystąpieniem owulacji.
Reklama
Po przyjęciu dziurawca pamiętajmy, że jego działanie może utrzymywać się nawet przez okres dwóch tygodni. Unikajmy również ziół o działaniu przeczyszczającym.

Alkohol

Wiele osób próbuje udowadniać, że alkohol w znacznym stopniu obniża skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych. Jest to jednak mit. Jego oddziaływanie ani skład chemiczny nie mają wpływu na pigułki i ich wchłanianie. W jego kwestii sprawa wygląda z goła inaczej. Zbyt duża ilość wypitego alkoholu może powodować wymioty. Jeśli pojawią się one przed upływem 3-4 godzin od zażycia tabletki ich działanie może być osłabione, gdyż nie zostały całkowicie wchłonięte, więc w wyniku wymiotów ich składniki zostały usunięte z organizmu.

Sok grejpfrutowy i witamina C

Nadmierne ilości soku grejpfrutowego bądź witamina C podawana w dawkach przekraczających 1000mg mogą powodować zmniejszenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych.
Reklama
Wywołane jest to zmniejszeniem tempa metabolizmu estrogenów w wątrobie, co jednocześnie zwiększa ilość hormonów występujących we krwi. Związane jest to również z możliwością wystąpienia nudności oraz wymiotów. Gwałtowne odstawienie witaminy C również może szkodliwie oddziaływać na antykoncepcję. W wyniku nagłego zaprzestania podawania tego składnika może nagle zmniejszyć się ilość hormonów we krwi, co może spowodować pojawienie się owulacji. Tak więc istnieje wiele czynników, nad którymi ciężko bezwzględnie zapanować aby mieć pewność iż antykoncepcja hormonalna będzie skuteczna. Jeśli pojawią się u nas wątpliwości, w tej kwestii warto skorzystać przez okres jednego cyklu z dodatkowego zabezpieczenia, które pomoże zyskać pewność, że nie dojdzie do niechcianej ciąży. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Lekarka w białym kitlu i ze stetoskopem na szyi w wyciągniętej ręce w palcach trzyma niebieską tabletkę
Antykoncepcja awaryjna to niekiedy ostatnia deska ratunku przed nieplanowaną ciążą. Pacjentka, która chce skorzystać z tej formy zabezpieczenia przed zapłodnieniem, zazwyczaj ponosi niemałe koszty. W zależności jednak od wielu czynników mogą one się różnić. Co może mieć wpływ na ostateczną cenę tabletki „po”? Sprawdzamy!
Tabletki antykoncepcyjne - najczęstsze skutki uboczne
Jedną z popularniejszych sposobów antykoncepcji są tabletki antykoncepcyjne. Jednak mało która z nas zdaje sobie sprawę z ich skutków ubocznych. Przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych warto obserwować swój organizm, a w razie niepokoju od razu zgłośmy to lekarzowi.
Najskuteczniejsze sposoby antykoncepcji - poznaj je wszystkie
Czy istnieje coś takiego jak bezpieczny seks, którzy rzeczywiście nie wiązałby się z żadnymi kłopotami, jak np. nieplanowana ciąża czy problemy zdrowotne związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową? Prawda jest taka (wciąż zbyt mało osób zdaje sobie z tego sprawę!), że współżycie zawsze może wiązać się z pewnymi „powikłaniami”. Dlatego też, podejmując tak ważną decyzję, trzeba ją dobrze przemyśleć i liczyć się z jej ewentualnymi konsekwencjami. Aby ograniczyć je do minimum, należy się odpowiednio zabezpieczyć. Czy wiesz, jakie są obecnie dostępne metody antykoncepcji? Już teraz poznaj je wszystkie i wybierz tę, która najbardziej wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom i wymaganiom!
Reklama
Reklama
Reklama