Jak dbać o stawy?

Jak dbać o stawy?

Stawy będące ruchomymi połączeniami między poszczególnymi kośćmi ludzkiego szkieletu są jednymi z najważniejszych części naszego ciała umożliwiając nam ruch i zdrowe życie. U kręgowców stawy określane są jako połączenia maziowe, ponieważ największym problemem w ich „eksploatacji” jest tarcie, które niszczy odporną na ścieranie chrząstkę szklistą kości i może powodować duży ból. Dbanie o stawy powinno być codzienną profilaktyką każdego dorosłego człowieka.
Reklama

Proces zwyrodnieniowy stawów

Proces ten zazwyczaj jest na początku bezobjawowy, toczy się bez zauważenia. Leczenie stawów, w chwili, kiedy już wystąpi ból, może być o wiele żmudniejsze i trudniejsze, niż samo zapobieganie chorobie. Bolesność stawów może występować o różnych porach dnia, a dolegliwości te mogą na jakiś czas samoistnie ustępować oraz mieć różne natężenie i charakter. Zwyrodnienie stawów łączy się przede wszystkim z dużym bólem, odczuwaniem sztywności, trzasków stawów, a ostatecznie stwarza problemy w normalnym poruszaniu się.

Schorzenia reumatyczne

Reumatyzm związany ze stawami zazwyczaj rozpoczyna się od problemów z chrząstką stawową. To właśnie ta część chroni powierzchnie kości przed ścieraniem oraz pełni rolę typowego amortyzatora.
Reklama
Kiedy chrząstka stawowa ulegnie uszkodzeniu i zwykłemu „zużyciu” stawy przestają prawidłowo funkcjonować. Przyczynami, które doprowadzają do problemów z chrząstką stawową są: niewłaściwy tryb życia, pewne niedobory żywieniowe, choroby autoimmunologiczne oraz różnego rodzaju patologie w budowie anatomicznej samej chrząstki czy całego łączenia.

Sposoby na zdrowe stawy

  1. Najlepszym sposobem na dbanie o stawy jest odpowiednia dawka codziennego ruchu z zachowaniem odpowiedniej higieny stawów. Musi to być ruch odpowiedni do naszej wagi ciała, nieforsowny i ponad nasze siły, ale równomierny i codzienny. Mogą pomóc w tym codzienne ćwiczenia np. fitness lub długie poranne i wieczorne spacery np. z ulubionym czworonogiem. Ruch pozwala na utrzymanie odpowiedniej ruchomości stawów.
  2. Odpowiednia dieta to podstawa profilaktyki chorób stawów. Powinniśmy spożywać posiłki bogate w wszelakie witaminy, w tym najbardziej z uwzględnieniem witaminy D, C oraz witamin z grupy B. Dodatkowo pomocny może być wapń, którego mnóstwo znajdziemy w produktach śniadaniowych np. jadając mleko i płatki do mleka.
  3. Suplementację mikro- i makroelementów pomagających w prawidłowym działaniu stawów warto rozpocząć jeśli chociaż raz cierpieliśmy na jakiekolwiek dolegliwości ze strony tego układu. Warto wtedy suplementować się glukozaminą, chondroityną czy kolagenem. Glukozamina pomaga w syntezie związków budujących chrząstkę stawową i pomaga odnawiać pokłady zapasów mazi stawowej. Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej oraz podstawowym składnikiem budowy ścięgien.
  4. Dbałość o równowagę psychiczną. Warto codziennie znaleźć kilka minut na wyciszenie i relaks. Nadmierny stres, nadmiar obowiązków i problemów prowadzi do mocnego napinania mięśni grzbietowych przez co do stawów w nogach dociera zbyt mało tlenu, a to sprawia ból i nasila dolegliwości.
  5. Codzienne zakupy powinniśmy nosić w obu rękach. Należy unikać noszenia ciężkich siatek, czy innych rzeczy, tylko w jednej ręce. Ciężar trzeba rozkładać na obie ręce, a dzięki temu nie przeciąża się zarówno stawów, jak i kolan czy barków. Podnosząc ciężkie przedmioty lepiej kucnąć, zamiast podnosić je na wyprostowanych nogach.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama