Wychowanie dziecka - jakich błędów unikać?
Udostępnij Google News
Dziecko

Wychowanie dziecka - jakich błędów unikać?

Wychowanie dziecka to niezwykle trudne zadanie. Nie ma rodziców idealnych, jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy. Nie uda się nam ich uniknąć. Jednak warto jest, ze względu na dobro dziecka stale dokształcać się i zdobywać nowe informacje, które mogą być dla nas pomocne i dać możliwość uniknięcia niektórych potknięć. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Nagroda i kara

Wielu rodziców karze dzieci, gdy źle się zachowują. Wydaje się to naturalne, mówimy, że maluchy potrzebują dyscypliny. Zapominamy jednak o kwestii równie ważnej czyli o nagrodzie. Nasza pochwała i system nagradzania daje dużo lepsze efekty od częstej reprymendy. Dziecko gdy jest chwalone za swoje postępowanie czy oceny, chce słyszeć to częściej i bardziej się stara. Czuje wówczas, że rodzice są zadowoleni, jest to dla niego wyraz miłości i akceptacji. Jest to ważne gdyż dziecko uczy się co jest dobre i za co czeka je pochwała.

Czas

Czasem uznajemy, że wychowanie kończy się w pewnym momencie rozwoju dziecka. Jednak ono potrzebuje nas gdy dorasta, gdy zaczyna własne życie. Rada i obecność rodziców jest na wagę złota. Nie powinniśmy unikać kontaktu, ani odmawiać pomocy. Rozmowa zawsze będzie niezwykle istotna. Bądźmy wsparciem dla naszych pociech i nie zajmujmy się wyłącznie własnym życiem. Nasza przyjaźń i akceptacja pomoże żyć po swojemu, a jednocześnie szczęśliwie.

Klapsy

Czasem to najłatwiejsze rozwiązanie, gdy nie możemy sobie poradzić. Jego skuteczność jest jednak nikła. Rozmowa i konsekwencje będą znacznie bardziej bolesne i więcej nauczą. Wszelka przemoc wobec dzieci jest obecnie potępiana zarówno przez społeczeństwo jak i przez specjalistów. Uczmy się więc rozwiązywać problemy wychowawcze w inny sposób, tak aby dziecko czuło do nas respekt, ale się nas nie bało. Nie oto tu chodzi. Bicie najczęściej nie pomaga wyeliminować postępowania, które nam nie odpowiada.

Krzyk

Zdecydowany i poważny ton będzie skuteczniejszy. Dziecko słysząc nasz krzyk, często z przekleństwami gdy puszczą nam nerwy zaczyna się bać, zaczyna płakać, wpada w histerię i nic nie rozumie. W rezultacie, w wyniku braku rozmowy i spokojnego wytłumaczenia co było nie tak później postępuje dalej tak samo co po raz kolejny wywołuje naszą złość i popadamy w błędne koło.

Porównywanie

Często wydaje nam się, że jeśli będziemy porównywać chociażby wyniki w szkole naszej pociechy do najlepszych uczniów bądź rodzeństwa, które radzi sobie lepiej to będzie chciało się bardziej starać i oceny staną się lepsze. Tak naprawdę wygląda to inaczej. Dziecko czuje się nieakceptowane, nie otrzymuje pomocy w problemach i oceny mogą się pogorszyć. Jeśli pociecha nie uczy się dostatecznie do swoich możliwości należy w pierwszej kolejności porozmawiać, skupić się na jego osobie i poszukać problemu, który następnie można by wspólnie rozwiązać. Dziecko poczuje, że nam na nim zależy i również włoży wiele pracy w naprawienie sytuacji.

Krytyka

Jeśli często krytykujemy dziecko ma to na nie negatywny wpływ. Podświadomie ustawia się ono w pozycji obronnej. W wyniku tego zaczyna nam się przeciwstawiać, mamy problemy z dyscyplinowaniem oraz nawiązaniem kontaktu z maluchem. Starajmy się nie krytykować tylko pokazywać właściwe zachowania, np. mówiąc czy nie byłoby lepiej zrobić w ten sposób i żeby spróbowało. Wspólna praca będzie rozwijać więź, a dziecko będzie spokojniejsze i zacznie nam silniej ufać.

Błędy są nieuniknione ale możemy starać się nie popełniać niektórych z nich i stale pracować nad sobą i z naszą pociechą. Takie postępowanie z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości i będzie miało wpływ zarówno na szczęście nasze jak i naszych dzieci. Znajdźmy własną drogę w wychowaniu i nie wytykajmy sobie w nieskończoność potknięć. Najważniejsza jest miłość jaką okazujemy oraz akceptowanie tego jakie dziecko jest i jakich dokonuje wyborów.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie