Wózek dziecięcy

Kupujemy wózek dla dziecka - na co zwrócić uwagę?

Gdy jesteśmy w ciąży i przygotowujemy się na przyjście na świat naszej pociechy jednym z głównych punktów na naszej liście zakupów jest wózek. Na co jednak powinnyśmy zwrócić uwagę i czym kierować się w czasie wyboru? Wszak nie tylko cena jest istotna. Wiele zależy od tego jakie jesteśmy my, jak wygląda nasz dzień i jak będziemy wychowywać nasze dziecko.

Tryb życia

Jeśli jesteśmy bardzo aktywne fizycznie i planujemy intensywne spacery, bieganie lub jeżdżenie na rolkach po urodzeniu warto rozważyć zakup sportowego wózka. Ma on duże koła, dobrą amortyzację, jest stabilny i możemy uprawiać sport razem z maluszkiem. Jeśli natomiast zamierzamy chodzić na spacery po parku lub jeździć samochodem do centrum handlowego ważna będzie zwrotność i wygodne prowadzenie. Zaś na spacery po lesie konieczne będą masywne koła, które umożliwią przejechanie przez wszelkie nierówności.

Koła

Dostępne są piankowe, pompowane lub plastikowe. Te ostatnie będą idealne na równe chodniki, asfalt lub do centrów handlowych. Jeśli decydujemy się na piankowe, którymi przejedziemy wszędzie, zwróćmy uwagę, aby miały duże amortyzatory, gdyż są one dość twarde i bez dodatku odpowiednich dziecko będzie wyczuwało każdą nierówność. Pompowane koła nie wymagają dodatkowej amortyzacji gdyż są miękkie. Konieczne jest jednak ich pompowanie i może się zdarzyć, że podobnie jak w rowerze przebijemy dętkę. Pamiętajmy jednak, że zakup nowej nie będzie bardzo kłopotliwy, gdyż jest to najczęściej koszt w granicach 30zł.

Kosz na zakupy

Jeśli zostajemy na macierzyńskim same z dzieckiem w domu i będziemy chodzić na codzienne zakupy świetnie sprawdzą się duże materiałowe kosze na zakupy. Mieszczą one sporo artykułów, które są zabezpieczone przed wypadnięciem, inaczej niż w staromodnych metalowych koszykach.

Rama/ ciężar

Zwróćmy uwagę na wagę wózka. Może ona być istotna jeśli przy wejściu do bloku są schody z podjazdem, pod który musimy wciągnąć wózek lub jeśli nie ma windy i konieczne będzie jego wnoszenie. Najlepiej zdecydować się na aluminiową konstrukcję.

Zwrotne kółka

Ostatnio bardzo popularne i nic dziwnego. Można je bowiem zablokować do jazdy na wprost, będą wówczas sztywne. Odblokowane natomiast sprawiają, że wózek lżej się prowadzi, jest bardziej zwrotny, możemy zawrócić niemal w miejscu. Kobietom bardzo ułatwiają poruszanie się z wózkiem. Warto więc się na nie zdecydować.

Gondola

Na rynku są bardzo różne. Niektóre są mniejsze, inne większe. Jeśli rodzimy na jesieni to będzie nam zależało, żeby dziecko przejeździło w niej zimę więc powinna być możliwie jak największa, żeby długo mieścić dziecko wraz ze śpiworem. Weźmy pod uwagę porę roku, o jakiej nasze dziecko przyjdzie na świat aby dopasować wielkość gondoli.

Wielofunkcyjne/ jednofunkcyjne

Rosnącą popularnością cieszą się wózki 3w1. Jest to uzasadnione, nie musimy bowiem co kilka miesięcy kupować nowego wózka, a jedynie przekładamy jego elementy na stelażu. Początkowo montujemy gondolę i w odpowiednim momencie przekładamy na spacerówkę. Natomiast możliwość zamontowania fotelika samochodowego sprawdza się gdy jedziemy do lekarza lub do centrum handlowego. Jeśli często poruszamy się samochodem będzie nam wygodniej, bo nie będzie konieczności przekładania dziecka i rozbudzania go. Jeśli nie mamy auta warto zdecydować się na opcję 2w1 złożoną z gondoli i spacerówki.

Nowy czy używany?

Tu oczywiście dużo zależy od naszych możliwości finansowych. Nowe wózki wielofunkcyjne to koszt minimum 1300zł. Używany natomiast można zakupić już od 300zł w dobrym stanie. Pamiętajmy jednak aby sprawdzić ewentualne uszkodzenia czy nie będą dokuczliwe oraz czy hamulce działają.

Dodatkowo

Ważne aby każdy z elementów wózka wielofunkcyjnego miał budkę i osłonkę na nogi. Łatwiej będzie dzięki temu zabezpieczyć malucha przed chłodem, deszczem, śniegiem, wiatrem czy słońcem. Jeśli wózek nie posiada folii przeciwdeszczowej nie jest to problemem gdyż możemy ją za grosze dokupić, podobnie z moskitierą, która przyda się latem. Marta
Udostępnij artykuł