Zasady zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży
Udostępnij Google News
Dziecko

Zasady zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży

Zdrowe odżywianie jest ważne w życiu każdego z nas. Jednak szczególnej dbałości wymaga tworzenie jadłospisu dla dzieci i młodzieży. W ostatnim czasie powstaje coraz więcej różnego rodzaju poradni oraz publikacji poświęconych prawidłowej diecie. Wynika to z faktu iż na całym świecie rośnie plaga otyłości. Ta choroba cywilizacyjna jest niezwykle groźna. Może powodować różnego rodzaju schorzenia, również natury psychicznej, wyłączenie z życia społecznego, jak również stanowić zagrożenie życia i powodować jego skrócenie. Coraz większa ilość otyłych dzieci świadczy o wpajaniu od najmłodszych lat błędnych nawyków żywieniowych oraz o spędzaniu znacznie większej niż dawniej ilości czasu w domu, często przed urządzeniami typu komputer i odchodzeniu od aktywności fizycznej.

Dzieci czerpią swoją wiedzę i upodobania na początku swojego życia od rodziców. Jeśli unikają oni słodyczy, jedzą dużo warzyw i owoców oraz preferują aktywne spędzanie czasu to pociechy również będą decydować się takie rzeczy, gdyż będzie im to sprawiać przyjemność.

Często można usłyszeć od zaniepokojonych rodziców : moje dziecko jest niejadkiem co robić? Albo  moje dziecko je tylko frytki i parówki i co teraz? A moje pytanie brzmi: mamo, tato, a czy twoja dieta jest zdrowa i unikasz takich produktów? Kto jadł takie rzeczy i nauczył tego dziecko? Nasze pociechy obserwują nas i naśladują, a w późniejszym okresie życia kontynuują takie nawyki. Szkraby muszą widzieć jak mama je i co je. Wówczas również będą chciały tego próbować. W taki sposób możemy nauczyć je jeść nawet szpinak.

Jakie są podstawowe zasady zdrowego żywienia, które powinniśmy stosować w diecie własnej, jak również naszych rozwijających się dzieci?

  1. Dbaj o regularną aktywność ruchową całej rodziny.
  2. Unikaj słodyczy i cukrów prostych. Spożywaj je z umiarem, jedynie w niewielkich ilościach. Małe dzieci do 2-3 roku życia nie powinny dostawać słodyczy. W tym czasie kształtują się ich upodobania żywieniowe i formuje się tkanka tłuszczowa. Później zwyczajnie nie będą odczuwać silnej potrzeby ich jedzenia i będą wybierać zdrowe przekąski.
  3. Ogranicz spożycie soli.
  4. Zadbaj aby podawane potrawy charakteryzowały się dużą różnorodnością, dzięki czemu dostarczą wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
  5. Podawaj produkty zbożowe jako główne źródło kalorii.
  6. W diecie powinna być również zawarta odpowiednia ilość nabiału, mogą to być 2 szklanki mleka dziennie bądź ser, jogurt czy kefir.
  7. Mięso należy spożywać z umiarem, wybieraj chude odmiany.
  8. Ograniczaj spożywanie tłuszczów, jednak nie rezygnuj z nich całkowicie gdyż również są bardzo ważne. Odstaw jednak te zwierzęce. Wybieraj oliwę z oliwek, pestek winogron, olej rzepakowy.
  9. Nie dla używek – dotyczy to rodziców, nie powinni palić papierosów ani pić alkoholu gdyż ich dzieci w wieku nastoletnim mogą również zacząć po nie sięgać.
  10. Każdego dnia zawieraj w waszej rodzinnej diecie różnorodne warzywa i owoce.

Stosowanie odpowiedniej i zbilansowanej diety jest bardzo ważne dla każdego organizmu. To jak odżywiamy się my dorośli ma bezpośredni wpływ na nasze dzieci. To czego nauczymy je od najmłodszych lat zaprocentuje w ich przyszłym życiem. Dla nas również będzie bardzo dobre jeśli zadbamy o to co jemy i jak żyjemy.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie