Rozwój dziecka - nauka i telewizja
Udostępnij Google News
Dziecko

Rozwój dziecka - nauka i telewizja

Gdy zostajemy rodzicami chcielibyśmy zrobić wszystko aby nasze dziecko było inteligentne i nie miało problemów z nauką. Czynimy ku temu wiele prób, pomagamy się rozwijać, zdarza się jednak że stajemy przed murem. Każdy z nas chciałby usłyszeć od dziecka pytanie , świadczące o pogłębiającej się jego wiedzy ogólnej, interesowaniu się ciekawostkami ze świata.

Jednak nie zawsze tak jest czasem ciężko zagonić dziecko do odrabiania lekcji, a jeśli nie angażujemy się w naukę malucha to często zajmuje mu ona całe mnóstwo czasu, który mogłoby poświęcić na zabawę. Szkoła zajmuje jedynie część dnia naszego dziecka. Pamiętajmy, że wiedza jaką dziecko w niej otrzymuje wymaga utrwalania. Ustalmy z pociechą odpowiednie zasady dzięki czemu odrabianie lekcji i nauka nie będą trwały w nieskończoność, a dziecko będzie mogło wówczas spędzać czas również na przyjemnościach.

Gdy dziecko wróci do domu powinno zjeść pożywny posiłek i odpocząć, mieć odrobinę czasu dla siebie. Dopiero wówczas mózg jest gotowy na ponowne zaangażowanie się w naukę. Po odpowiednio długim odpoczynku dziecko będzie w stanie lepiej skupić swoją uwagę i skoncentrować się na tyle, że nauka nie będzie pochłaniać dużo czasu i będzie efektywna. To ważne. Tak samo w dorosłym życiu wracasz z pracy i od razu masz usiąść do pracy nad kolejnymi sprawozdaniami. Z pewnością zajęłoby ci to znacznie więcej czasu niż w sytuacji gdy trochę odpoczniesz i zjesz posiłek.

Pomóż dzieciom utrwalać zdobytą wiedzę. Możliwie jak najbardziej szczegółowo dopytuj się o zdobyte informacje, o to co działo się na kolejnych lekcjach i uważnie słuchaj. Dziecko chętnie opowie swój dzień a jednocześnie utrwali wiedzę i pokaże czego się nauczyło.

Nasza pociecha powinna mieć odpowiednie miejsce do nauki. Takie w którym nic nie będzie jej rozpraszać, będzie mogło się skupić i efektywnie pracować. Ważne jest również obranie odpowiedniego do potrzeb systemu nauki. Przerwy w pracy są bardzo istotne dla naszej wydajności. Zadbajmy o to również u naszego dziecka.

Pochwały

Jeśli dziecku zdarzy się niezadowalająca ciebie ocena nie krytykuj, nie oceniaj. Usiądźcie i spokojnie porozmawiajcie jakie należy wprowadzić zmiany aby uniknąć takich sytuacji. Niech pociecha uczestniczy w procesie decyzyjnym. Chwal za każdy nawet najmniejszy sukces. Pochwała ze strony rodziców działa niezwykle motywująco. Jej siła jest znacznie większa niż kary, która podcina skrzydła. Zadowolenie sprawi, że dziecko będzie chciało powtórzyć dobry wynik.

Telewizja

Badania pokazują, że większość dzieci każdego dnia ogląda telewizje. Ta rozrywka jest niezwykle lubiana, więc wykorzystajmy jej potencjał. Znajdźmy programy edukacyjne i dobierajmy je właściwie do tego czego nasza pociecha uczy się w szkole. Selekcjonujmy to co ogląda nasze dziecko i wykorzystajmy telewizję do pogłębiania wiedzy naszych pociech w ciekawy dla nich sposób.

Wskazane jest aby wspólnie siadać do programów edukacyjnych. Wówczas dziecko może zadać nam pytania i nauczyć się więcej. Jeśli nie znamy odpowiedzi, nie udawajmy i nie unikajmy odpowiedzi, zaproponujmy zapisywanie pytań i później wspólnie poszukajmy na nie odpowiedzi w książkach lub sieci. Jeśli dziecko zostaje samo przed telewizorem ustalmy ile czasu spędzi na takiej rozrywce i skrupulatnie dobierajmy programy aby unikać tych nasączonych przemocą i wulgaryzmami.

Wspólne odkrywanie świata

Odpowiedzi na pytania i poznawania świata można dokonywać nie tylko w domu, warto odwiedzać muzea, centra edukacyjne i galerie, aby dziecko mogło na własne oczy zobaczyć jak funkcjonuje to czego dowiedziało się w szkole lub w programie edukacyjnym. Pomagaj dziecku zgłębiać ciekawą wiedze i rozwijać się.

Nasze postępowanie pokaże dziecku, że warto się uczyć, że to może być ciekawe i nie musi wiać nudą. Chętnie będzie sięgać po książki, lepiej poradzi sobie w życiu, łatwiej podejmie decyzje, zyska piękne wspomnienia.

Marta

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie